Київ Країна Культура Новини Суспільство

Планетарій як спосіб поринути у фантастичну реальність

Планетарій як спосіб поринути у фантастичну реальність

Багатьом з нас відомо поняття «планетарій», на думку відразу спадають шкільні асоціації, так як похід у це загадкове місце як правило заплановане по шкільній програмі з географії чи природознавства. Планетарій це споруда у якій показується рух планет Сонячної системи на моделі зіркового неба. Також співробітники читають для відвідувачів  наукові лекції  та детально показується розміщення тієї чи іншої планети або сузір’я, про яку йде мова.

       У столиці України місті Києва, біля станції метро «Олімпійська» розташований найбільший планетарій нашої країни. Що ж саме собою споруда із зірковим небом розкажемо більш детально.

     Приміщення планетарію являє собою залу з кріслами (як у кінотеатрі), але яке розміщується напівколом, дивитись треба не вперед, а на купол стелі (єдине, що не дуже зручно, так біль у шиї під час годинного перегляду). Програма у Київському планетарії постійно змінюється, протягом дня одна програма заміняє іншу, так що можна присвятити перегляду весь день, звісно якщо є час, гроші та здорова шия (сарказм від журналіста).  Програма являє собою повнокупольних фільмів для дітей та дорослих та класична програма. Журналіст NW дивилась програму під назвою «Буремна планета».

     «Буремна планета» це показ як катастрофічні явища можуть руйнувати великі міста, ми люди виявляється такі беззахисні перед природою, коли вона може розлютитися – це може завдати нам величезних проблем. Програма планетарію показує, що наша земля не є такою непорушною, вона перебуває у постійному русі, навіть земна кора весь час рухається. На куполі було показано чарівне місто Лісабон (столиця Португалії), один із Індонезійських вулканів та старовинну Грецію.

     Дивлячись на купол з’являється відчуття, ніби летиш на крилах як птах, милуючись океанами, містами та блакитним небом, а кадри під водою змушують відчути наче плаваєш як риба. Планетарій це чудовий спосіб поринути в іншу реальність але не фантастичну, а справжню, тобто те, чого ми не можемо побачити але воно є, це не фантастика, а справжній світ, такий гарний, чарівний і загадковий.

     Класична програма це показ на куполі зіркового неба та відомих сузір’їв, таких як Велика та Мала Ведмедиця, Лев, Волосся Вероніки та інших. Коментує показ чітко поставлений голос співробітника планетарію, який одночасно детально показує на куполі зіркового неба розташування сузір’їв та планет. Така програма відразу створює романтичний настрій, тому дорослим парам необхідно хоч раз прийти разом і взявшись за руки помилуватись чарівністю зіркової системи. До речі у героїв  відомого американського серіалу «Друзі» Роса і Рейчел, саме так пройшло перше побачення, у музеї, у приміщенні планетарію.

    У планетарій приходять вчителі зі своїми учнями, батьки з дітьми, молоді пари та пари пенсійного віку. Це означає, що занурення у нашу загадкову реальність є цікавим для людей будь-якого віку. Відвідування планетарію є дуже корисною і пізнавальною справою, особливо для школярів, так в них з’являється інтерес та захоплення астрономією та географію (або природознавством для дітей початкових класів).

    Коментар від вчительки географії однієї з Київських шкіл Оксани Петрівни: «Я завжди у кожному п’ятому класі організовую похід у планетарій, зазвичай я це роблю на початку навчального року але з складним військовим станом, ми пішли нарешті тільки сьогодні (кінець березня 2023 року), такі екскурсії є пізнавальними для школярів, вони краще починають розуміти шкільну програму та мають бажання вивчати природничі науки».

     Коментар від 10-річної Зої: «Нарешті збулась моя мрія і ми з мамою сьогодні пішли у наш планетарій, мені тут дуже сподобалось, це краще фантастичних фільмів:, я сьогодні поринула наче в іншу реальність, тепер із задоволенням буду вивчати географію».

    Коментар від «дорослого» відвідувача Михайла: «Програма була із двох частин, перша частина мені сподобалася більше, у ній розповідали про землетрус та виверження вулканів, виглядало дуже красиво і схоже на 3Д, розказувалось про рух тектонічних плит та від чого ці рухи відбуваються. На даний час тема дуже актуальна із за сильних землетрусів у Туреччині та Сирії». 


16 Вересня

суд відмовив САП в апеляції

Історія чи пропаганда. Що ховається за культурною політикою РФ в окупації

МЗС України просить ООН і МКЧХ долучитися до заходів гуманітарного реагування на Курщині

Комітет ВР підтримав законопроєкт про підвищення податків – Железняк

«Допомога виданнями – це найкраща підтримка» – засновник бібліотеки світової україніки Diasporiana

Коли краще їсти яблука: вранці, вдень чи ввечері

Трамп подякував Секретній службі США після ймовірного замаху. Байден просить посилити захист

Колишнього депутата Ради Деркача призначили сенатором у Росії

У США згадують українку Дарію Базилевич, яку вбила Росія

Україна запропонувала допомогу в подоланні наслідків повеней шести країнам – Зеленський

15 Вересня

Голова уряду повідомив про затвердження проєкту держбюджету-2025

говорили про F-16, додаткові ППО і російські атаки

«Україна – проти будь-якої заморозки війни»

Листи з Дніпра і Дунаю. У Сербії видали листування українських інтелектуалів

Найпростіший і найшвидший спосіб приготувати домашні міні-пончики

Допомога КНДР Росії становить найбільшу загрозу для України – Буданов

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ