Актуально Думка Новини У світі

Албанія жорстко присадила Росію на Радбезі ООН – Олександр Левченко

Албанія жорстко присадила Росію на Радбезі ООН – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

Рада Безпеки  — постійно діючий орган Організації Об’єднаних Націй, на який, відповідно до статті 24 Статуту ООН, покладено відповідальність за підтримку міжнародного миру та безпеки. Тільки Рада Безпеки має право ухвалювати рішення, обов’язкові для виконання всіма членами ООН. РБ має право застосовувати примусові заходи до держав, які порушують міжнародний мир і безпеку, рішення РБ є обов’язковими для всіх держав. Роль голови Радбезу ООН полягає у визначенні порядку денного, голосуванні на засіданнях та представництві Ради Безпеки ООН в інших органах ООН та міжнародних організаціях. Протягом вересня місяця ц.р. в РБ ООН головує Албанія.

Перед засіданням Ради Безпеки прем’єр-міністр головуючої Албанії Едді Рама заявив, що недавно ніхто не міг собі уявити, що у третьому десятилітті ХХІ століття катастрофічна війна, розв’язана постійним членом Радбезу, поставить Європу під загрозу, грубо підірвавши всі принципи, які породили ООН. Хто міг собі уявити, що невиправдана, несправедлива, неспровокована воєнна агресія великої країни проти нової демократії не була б негайно й повсюдно засуджена всіма націями, які зібралися тут і поділяють одні й ті самі цілі і принципи. Як розуміти тих, хто каже «так, але» або закликає обидві сторони наводити аргументи, щоб не називати речі своїми іменами, відмовляючись називати це жорстокою агресією – єдиним і справжнім ім’ям. За його словами, ця агресивна війна має бути справою кожного. Якщо ми не зможемо одностайно визнати й голосно сказати, хто є агресором, а хто – жертвою агресії, це було б «образою інтелекту» Ради Безпеки. «Боротьба України – це боротьба кожного, хто прагне жити в світі, де нації вільні й рівні, де територіальна цілісність незаперечна і їхнє право жити у світі незаперечне», – сказав прем’єр Албанії. Зловживання правом вето зробило Раду Безпеки ООН заручником, паралізувало її роботу, але не змусило замовкнути.

На початку засідання Радбезу, Едді Рама вимушений був дебатувати з послом Росії про те, чому український президент виступає першим. «Повинен сказати, коли весь цей урок про порушення правил у цій будівлі виходить від вас, це справді вражає. Але оскільки ви кілька разів повторили, що порушення полягає в тому, що президент Зеленський говорить перед виступом членів Ради, у мене є рішення для цього, якщо ви погодитеся. Ви зупините війну, і президент Зеленський не буде говорити. Що зробило його важливим тут і чому важливо, щоб ми спочатку почули саме його, а потім обговорили це, відповідальні за це ви, а не ми”, відповів Еді Рама.

У своєму виступі на засіданні РБ ООН президент України заявив, що Генеральній Асамблеї ООН треба дати реальну можливість долати вето. Це перший необхідний крок. За умови набрання двох третин голосів, вето має реально долатися, і така резолюція Генасамблеї повинна бути обов’язковою для виконання всіма державами-членами. Другий крок. Рада Безпеки ООН має бути повністю підзвітною перед націями світу. Коло постійних членів Ради безпеки має відображати сучасність і справедливість. Третій крок. Потрібна система превенції агресій через раннє реагування на дії, спрямовані проти територіальної цілісності та суверенітету держав. Територіальна цілісність – елемент і Статуту ООН, і Формули миру нерозривно пов’язаний із питанням про очищення суверенної території держави від окупантів. Ось приклад конкретних дій, які мають бути реалізовані в Україні, аби архітектура безпеки була міцною. Перше: повне виведення всіх російських військ і військових формувань з усієї суверенної території України в межах міжнародно визнаних кордонів 1991 р. Друге: повне повернення Україні ефективного контролю над усім державним кордоном та виключною економічною зоною в Чорному та Азовському морях, а також у Керченській протоці.

Володимир Зеленський залишив засідання РБ ООН невдовзі після виступу. Російський міністр закордонних справ Лавров з’явився майже через дві години. Лавров відстоював право Росії на застосування права вето в Радбезі ООН, а потім різко критикував США за “відкрите втручання у внутрішні справи України” з моменту розпаду Радянського Союзу.  

На полях 78-ї сесії Генеральної Асамблеї Президент Володимир Зеленський зустрівся з Прем’єр-міністром Еді Рамою. Глава української держави високо оцінив внесок Албанії в протидію повномасштабній російській агресії і висловив подяку за послідовну позицію щодо підтримки суверенітету й територіальної цілісності України, а також надання практичної допомоги. Президент поінформував Прем’єр-міністра Албанії про виклики, пов’язані з мінуванням величезних територій, зусилля з консолідації міжнародної підтримки Української формули миру і запросив представника Албанії приєднатися до наступної зустрічі на рівні радників і до підготовки Глобального саміту миру та подякував за приєднання до Спільної декларації G7 про підтримку України. Сторони обговорили допомогу балканських країн у відбудові та реконструкції України.

Таким чином, прем’єр міністр Едді Рама вдало провів засідання Ради Безпеки ООН під албанським головуванням. Він висловив пріоритети, на які Рада Безпеки має звернути увагу протягом вересня місяця: зупинення широкомасштабної агресії Росії проти України як держави засновника ООН. Для офіційної Тірани немає сумнівів, хто розпочав криваву війну в Україні і хто має відповідати за її трагічні наслідки. Намагання російського посла принести безлад у проведення засідання РБ ООН знайшло професійну реакцію Едді Рами, який показав себе досвідченим дипломатом та надійним гарантом дотримання Статуту ООН та принципів ведення засідань Ради Безпеки. Між тим, результати засідання РБ ООН отримали й інші оцінки. Зокрема, президент Сербії Александар Вучич заявив, що на засіданні Ради Безпеки найбільш агресивними щодо захисту територіальної цілісності України були ті, хто найагресивніше руйнував територіальну цілісність Сербії. Він також заявив, що у своєму виступі на Генасамблеї ООН буде дотримуватися принципів міжнародного права. А.Вучич, наголосив, що Сербія вимагатиме спеціального засідання Ради Безпеки щодо Косово через ситуацію, що там склалася, і особисто прибуде на засідання РБ ООН, яке за планами Белграду відбудеться уже в жовтні за головування Бразилії. Виглядає, що принципи албанського головування в РБ ООН у вересні не дуже надихають Белград. 

В той час як генеральний секретар ООН А.Гуттериш, головуючий Радою Безпеки ООН Е.Рама, президент України В.Зеленський та інші виступаючі вимагали проведення реформи системи ООН та власне Ради Безпеки, російський міністр закордонних справ Лавров закликав до обережності в проведенні змін та наполягав на виключності застосування права вето. Це помітили усі члени міжнародної організації та зробили для себе відповідні висновки.


19 Травня

Україна «має цифри» щодо чоловіків, які виїхали за кордон та не повернулися

Як запобігти появі зморшок у зоні декольте: 3 головні поради

Зміни в роботі громадського транспорту анонсували у Києві: маршрути

100-річний ювілей. Микола Береславський готував акт самоспалення, протестуючи проти русифікації

У Пентагоні розповіли, коли відбудеться наступне засідання «Рамштайну»

18 Травня

Як Україна протистоїть ВІЛ

Ажіотаж в Україні: громадянам пояснили, що потрібно робити

Зеленський закликав до раціонального енергоспоживання на тлі підготовки до опалювального сезону

Україна та союзники мають «однакові цінності», але часто «різні погляди» на закінчення війни

наступ Росії може складатися з кількох хвиль, на Харківщині була перша

Мобілізація по-новому: що зміниться уже завтра

Київ просить США допомоги з визначенням цілей в Росії і скасувати обмеження бити американською зброєю

«Не бачу проблеми оновити дані» – Подоляк про чоловіків за кордоном і бронювання держслужбовців

Чому йдуть чоловіки? 6 причин, на які жінки не хочуть звертати уваги

Відключення світла: якою буде ситуація у Києві та області в суботу

Єрмак щодо Саміту миру у Швейцарії

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ