Актуально Думка Новини Політика У світі

Москва регулярно використовує тему полонених у цілях пропаганди – Олександр Левченко

Москва регулярно використовує тему полонених у цілях пропаганди – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

24 січня у Бєлгородській області було збито літак ІЛ-76 військово-транспортної авіації РФ. Росія стверджує, що на борту літака перебували 65 українських військовополонених, яких транспортували начебто для обміну. Обставини збиття літака та особи всіх пасажирів на ньому ще достеменно невідомі. Довіряти російським офіційним заявам жодним чином не можна. Москва постійно бреше, як і у випадку з трагедією збиття над Донбасом рейсу МН17 у 2014 році. Доказів загибелі на борту громадян України наразі немає. Київ наполягає на міжнародному розслідуванні інциденту, адже Росія не просила про повітряний коридор і не повідомила Україну про намір транспортувати полонених літаком, що завжди робила в рамках попередніх обмінів. Враховуючи, що літак Іл-76 належав до 117-го військово-транспортного авіаційного полку, неодноразово задіяного у перевезенні зброї та боєприпасів для вбивства українців, то він був законною воєнною ціллю. Незалежно від реальних обставин інциденту, поведінка російської сторони є явною провокацією.

За інформацією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, у російському полоні досі перебувають понад 8 тисяч бранців, серед яких понад 1,6 тисяч – цивільні. Заявою про транспортування українських бранців у Іл-76 Росія фактично визнала, що навмисно наражала військовополонених на небезпеку, що є грубим порушенням Женевської конвенції. Постають об’єктивні підстави для занепокоєння щодо загрози життю українських громадян з оприлюдненого РФ списку. Адже Москва вже оголосила їх мертвими. Росія здатна на брудні та криваві провокації з використанням військовополонених. Підтвердженням цьому є масове вбивство українських полонених в Оленівці у липні 2022 року. Москва регулярно використовує тему полонених у цілях пропаганди: влаштовує над ними судилища, гальмує процес обмінів аби звинуватити й дискредитувати українську сторону, тисне на родини бранців. Росіяни тримають в неволі не лише військовополонених, а й цивільних заручників. Умови їх утримання прирівнюються до тортур. До полонених не допускають навіть представників Міжнародного комітету Червоного Хреста, при цьому Москва саботує призначення держави-опікуна над полоненими, що передбачає Женевська конвенція.

25 січня інцидент зі збиттям російського військового літака Іл-76 обговорювався на засіданні Ради Безпеки, на вимогу тієї ж Москви. ООН поки не може перевірити достовірність російських тверджень про присутність українських військовополонених на борту збитого літака, адже Росія відмовилася від міжнародного розслідування інциденту з Іл-76. Тому це наштовхує тільки на одну думку: Кремль зацікавлений не у правді, а в маніпуляціях. РФ менш ніж за годину після падіння літака заявила про загибель українських бранців, але вже другу добу не може пред’явити жодних доказів своїх тверджень. Україна вимагає достовірної інформації про долю своїх військовополонених та продовжує наполягати на міжнародному розслідуванні інциденту з літаком Іл-76.

Крім того, з одного списку начебто загиблих у літаку українських військовополонених, представленого російською топ-пропагандисткою Симоньян, третину людей з якого було вже обмінено раніше, достатньо, щоб зруйнувати будь-які стрункі версії Москви. Хто може повірити у версію Кремля, що на 65 українських полонених припадало тільки троє охоронців. Росія не змогла переконати, що українці спеціально збили літак зі своїми полоненими навіть В.Орбана. Ніхто не хоче солідаризуватися з тезами, які не стикуються між собою. Єдине, чого досяг Кремль своєю позицією щодо збитого літака, так загальмував процес обміну російських військовополонених. Адже у цих людей також є сім’ї в Росії і право повернутися додому. Але ставлення до них, наче до зрадників батьківщини.

Як стало тільки відомим від українських розвідувальних органів, на борту літака, що розбився, мали знаходитися російські високопосадовці, проте яким в останній момент заборонили сідати співробітники ФСБ.


19 Травня

«Це не наступ, це захист» – Зеленський щодо обмеження використовувати західну зброю для ударів по Росії

Тривалі відключення світла анонсували на Київщині: електропостачання не буде до 12 годин

Україна та Словенія підпишуть двосторонню безпекову угоду – Зеленський

Україна «має цифри» щодо чоловіків, які виїхали за кордон та не повернулися

Як запобігти появі зморшок у зоні декольте: 3 головні поради

Зміни в роботі громадського транспорту анонсували у Києві: маршрути

100-річний ювілей. Микола Береславський готував акт самоспалення, протестуючи проти русифікації

У Пентагоні розповіли, коли відбудеться наступне засідання «Рамштайну»

18 Травня

Як Україна протистоїть ВІЛ

Ажіотаж в Україні: громадянам пояснили, що потрібно робити

Зеленський закликав до раціонального енергоспоживання на тлі підготовки до опалювального сезону

Україна та союзники мають «однакові цінності», але часто «різні погляди» на закінчення війни

наступ Росії може складатися з кількох хвиль, на Харківщині була перша

Мобілізація по-новому: що зміниться уже завтра

Київ просить США допомоги з визначенням цілей в Росії і скасувати обмеження бити американською зброєю

«Не бачу проблеми оновити дані» – Подоляк про чоловіків за кордоном і бронювання держслужбовців

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ