Актуально Думка Новини Події Політика У світі

Чому заклики Папи є необачними і небезпечними – Олександр Левченко

Чому заклики Папи є необачними і небезпечними – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

Папа Римський Франциск у виступі перед учасниками Х-го Всеросійського дня католицької молоді в Санкт-Петербурзі сказав: «Ніколи не забувайте про спадщину. Ви – нащадки великої Росії: великої Росії святих, правителів, великої Росії Петра І, Катерини ІІ, тієї імперії – великої, освіченої, (країни) великої культури та великої людяності. Ніколи не відмовляйтеся від цієї спадщини. Ви – нащадки великої Матінки Росії, крокуйте вперед з цим. І дякую вам – дякую за ваш спосіб бути, за ваш спосіб бути росіянами».

Такі заклики Папи є необачними і небезпечними, адже можуть бути сприйняті як заохочення російського імперіалізму. Саме російський імперіалізм став причиною кривавої війни проти України та призвів до величезних страждань та невинних жертв. Петро І і Катерина ІІ безпосередньо доклалися до нищення українства. Цар Петро І знищив основи українського козацтва, а цариця Катерина ІІ його остаточно ліквідувала та анексувала Крим.

Тому вони і нині надихають Путіна разом з іншою спадщиною Російської імперії, яка відмовляла українцям у праві на національне самовизначення. Будь яка форма імперіалізму в сучасному світі несе загрозу загарбницької війни та суперечить християнській етиці миру та справедливості. Українські греко-католики і римо-католики відмежувались від заяв Папи Франциска. І разом з усіма громадянами України різних релігійних переконань рішуче засуджують ідеологію “русского мира” та закликають Ватикан до солідарності не з імперією, а з її жертвами. Але папа сказав те, що він сказав. І те, що він сказав, вже почули дуже добре в Росії.

І в Росії це почули, як заклик до подальшої імперської експансії. Папа не може помилятися, коли він говорить офіційно і це є догмат Католицької церкви. Тому йому треба було би бути набагато обережнішим і набагато менш довільним з тими словами, з якими він звертається до світу. Він звертався не просто до російської католицької молоді, тобто католицька молодь Росії знає, що таке утиски на релігійному ґрунті, він звертався до цілого світу. І звернення до російських католиків було б доброю нагодою поговорити про релігійну свободу, яка утискається в Росії, і завдяки Росії на окупованих нею наших територіях, і багато де ще диктаторськими режимами, які вона підтримує. Це був би добрий випадок поговорити про добро і зло. Це був би добрий випадок поговорити про сучасний світ, місце церкви у сучасному світі. Папа Франциск намагався деякі свої кроки назустріч Росії виправдати тим, що посередник не повинен бути залучений на якусь зі сторін в протиборстві, навіть якщо це екзистенційне протиборство. Проте віруючі люди світу очікують зараз від церкви не порад, як вести міжнародні відносини, а її земної місії та авторитету. Тобто вона повинна сказати: так, ти чиниш несправедливо. Або: ти йдеш тим шляхом, за який тебе гонять, за яким тебе паплюжать, але ти йдеш вірним шляхом. Так от, цієї позиції ми не дочекалися поки що від очільника Римо-католицької церкви. А модераторів державних і політичних осіб, які могли би бути посередниками в якихось перемовинах, в сучасному світі достатньою.

Українська греко-католицька церква виступила з заявою після висловлювань Папи Римського. «Існує небезпека, що ці слова можуть бути сприйняті як підтримка того націоналізму й імперіалізму, який сьогодні став причиною війни в Україні — війни, яка щодня приносить смерть і руйнування для нашого народу. Приклади, наведені Святішим Отцем, насправді суперечать його науці про мир, адже він завжди засуджував будь-яку форму вияву імперіалізму в сучасному світі та попереджав про небезпеку крайнього націоналізму, наголошуючи, що саме він є причиною «третьої світової війни по частинах», – ідеться в заяві глави УГКЦ Святослава. «З метою уникнення будь-яких маніпуляцій щодо намірів, контексту та висловлювань, присвоєних Святішому Отцеві, ми очікуємо від Святого Престолу пояснення цієї ситуації», – вказано в заяві. УГКЦ – це церква, яка знаходиться в єдності з апостольським престолом, в єдності з папою. І вона за це страждала. Вона майже 50 років страждала за цю єдність. Також на виступ папи Римського зреагувало Міністерство закордонних справ України. Офіційний Київ наголошує, що «саме такою імперіалістичною пропагандою Кремль виправдовує вбивства тисяч українців та українок і знищення сотень українських міст і сіл. Дуже прикро, що російські великодержавні ідеї, які, власне, і є причиною хронічної агресивності Росії, свідомо або несвідомо, звучать з вуст папи Римського, місія якого, в нашому розумінні, якраз полягає в тому, аби відкрити очі російської молоді на руйнівний курс нинішнього російського керівництва».

Ватикан намагається вгамувати обурення після останньої заяви папи Франциска, наполягаючи на тому, що він ніколи не мав наміру заохочувати сучасну російську агресію в Україні. Прес-секретар Ватикану сказав, що Франциск просто хотів похвалити позитивні аспекти духовної та культурної історії Росії, коли він хвалив російських імператорів Петра та Катерину Другу. Франциск «безумовно не хотів звеличувати імперіалістичну логіку чи урядовців, які цитувалися для вказівки на певні історичні періоди».

Папа шкодує за свої висловлення. Ватикан прибрав ці слова з офіційному обігу.


19 Травня

Форум Investman виходить на міжнародний рівень

як відбудовують Миколаївщину під час війни?

Зеленський закликав Польщу спільно протидіяти атакам Росії на газову інфраструктуру на заході України

МЗС РФ оголосило британського військового аташе персоною нон ґрата

«Це не наступ, це захист» – Зеленський щодо обмеження використовувати західну зброю для ударів по Росії

Тривалі відключення світла анонсували на Київщині: електропостачання не буде до 12 годин

Україна та Словенія підпишуть двосторонню безпекову угоду – Зеленський

Україна «має цифри» щодо чоловіків, які виїхали за кордон та не повернулися

Як запобігти появі зморшок у зоні декольте: 3 головні поради

Зміни в роботі громадського транспорту анонсували у Києві: маршрути

100-річний ювілей. Микола Береславський готував акт самоспалення, протестуючи проти русифікації

У Пентагоні розповіли, коли відбудеться наступне засідання «Рамштайну»

18 Травня

Як Україна протистоїть ВІЛ

Ажіотаж в Україні: громадянам пояснили, що потрібно робити

Зеленський закликав до раціонального енергоспоживання на тлі підготовки до опалювального сезону

Україна та союзники мають «однакові цінності», але часто «різні погляди» на закінчення війни

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ