Актуально Думка Новини Політика У світі

Формула миру Зеленського – квінтесенція прагнення України до завершення війни і цілком реалістичний план подолання агресії РФ – Олександр Левченко

Формула миру Зеленського – квінтесенція прагнення України до завершення війни і цілком реалістичний план подолання агресії РФ – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

14 січня ц.р. у Давосі відбулася четверта зустріч радників глав держав та урядів з питань національної безпеки та міжнародних відносин щодо Української формули миру. Запропонована президентом В.Зеленським “Формула миру” – квінтесенція прагнення України до завершення війни, а також цілком реалістичний план подолання російської агресії. Четверта зустріч групи радників стала логічним продовженням третьої зустрічі на Мальті, що відбулася у жовтні минулого року. Тоді учасники заходу розглянули перші п’ять пунктів Формули. Зараз розглядалися наступні п’ять пунктів Формули, яка складається загалом з десяти.

Робота триває і цього разу до обговорення було залучено представників 81 країни та міжнародних організацій. У Давосі група радників працювала над наступними пунктами: виведення російських військ, відновлення справедливості, екологічна безпека, недопущення ескалації та підтвердження закінчення війни. Офіційний Київ ще раз наголосив, що не погодиться на заморожений конфлікт. Адже це неприйнятно для українського суспільства і не сприятиме досягненню довготривалого справедливого миру. На зустрічі в Давосі учасники опрацьовували комплексний план подальших дій для реалізації “Формули миру”, а також присвятили увагу узгодженню формату проведення Глобального саміту миру.

Також у Давосі українська сторона розпочала двосторонні переговори з Румунією про укладення двосторонньої безпекової угоди. Румунія стала дев’ятою країною, яка розпочала з Україною двосторонні безпекові переговори. Безпекові гарантії з боку Бухаресту, зокрема, посилять оборону від російської агресії в Чорноморському регіоні, який стратегічно важливий і для України, і для багатьох країн Східної Європи. Консолідація держав-партнерів важлива для відбиття російського наступу та перешкоджання повторним нападам з боку РФ. Війна Москви проти Києва спричинила ряд негативних наслідків для європейської та світової економіки. Таким чином, безпекові гарантії для України допоможуть уникнути руйнівного впливу Росії і для багатьох інших країн. Зокрема, загроза російської агресії нависає і над іншими державами регіону, враховуючи намагання Кремля продовжувати спроби дестабілізації особливо Молдови.

Тож, надання гарантій безпеки Україні з боку Румунії створюють сприятливі безпекові умови для двох сусідніх країн одразу. Двосторонні безпекові переговори підтверджують непохитну підтримку незалежності й територіальної цілісності України, а також її європейського та євроатлантичного шляху з боку країн-партнерів. Підтримка України у боротьбі з агресором, який розпочав найбільшу війну в Європі з часів після Другої світової, важлива для збереження континентальної безпеки та недопущення розв’язання ще масштабнішої війни.

В той же час російське командування за будь-яку ціну продовжує прагнути перехопити ініціативу і досягти успіхів на українському фронті. Проте ці спроби залишаються безуспішними. Сили оборони України демонструють спроможність знищувати навіть віддалені і складні цілі на землі, на морі та в повітрі: штаби, кораблі, літаки. Важливою подією стало знищення ворожого літака А-50 і пошкодження іншого – Іл-22М11 над акваторією Азовського моря. А-50 – російський літак далекого радіолокаційного виявлення та управління, завдяки якому Росія керує атаками своєї ударної авіації та виявляє в небі українські літаки. Наразі це друга втрата або пошкодження А-50.

До цього аналогічний літак був виведений з ладу білоруськими партизанами на авіабазі Мачулищі у лютому минулого року. А-50 – це дуже складна і специфічна бойова авіаційна техніка. Ворог вже не спроможний компенсувати її втрати, враховуючи, що у арсеналі РФ їх всього налічується менше десятка одиниць, а нових Москва так і не навчилася виробляти. Інший літак Іл-22М11 – це захищений повітряний пункт управління, який діяв разом з А-50 під час ворожих повітряних атак проти України. Хоча він зміг приземлитися у палаючому стані на аеродромі, та відновленню вже не підлягає. Це також друга втрата Росією Іл-22М за час війни.

Перший такий літак збили бойовики ПВК “Вагнер” під час заколоту Пригожина влітку минулого року під час маршу на Москву. Знищений А-50 також можна назвати радаром повітряного базування, це літак, який сканує територію до 600 кілометрів, де бачить усі повітряні цілі. Водночас таких літаків в повітряному просторі часто працює по декілька. Це допомагає Росії виявляти повітряні цілі будь-якого типу на території України. Інформація в реальному часі передається на той самий Іл-22, на інші пункти управління. Крім того, відбулася найбільша одночасна ліквідація значної групи спеціалістів повітряно-космічних сил РФ, яких могло бути до 15 осіб висококваліфікованого льотного складу. Знищення та виведення з ладу згаданих двох літаків полегшить боротьбу у захисті повітряного простору України.


3 Травня

«Оперативність важлива» – Зеленський про оголошені партнерами пакети допомоги Україні

У ГУР повідомили, коли можуть розпочатися «змістовні переговори» про мир із Росією

Киян та мешканців області закликають не відвідувати завтра деякі парки: причини

Камерон вважає, що Україна може завдавати ударів по території Росії британською зброєю

2 Травня

Смертельна ДТП сталася на Київщині (ФОТО)

Чому відбудову на Херсонщині поставили на паузу?

Шольц і Макрон проведуть таємну зустріч в Парижі напередодні візиту Сі

«Весь світ донатить». На «Євробаченні» збирають гроші на відбудову розбомбленої української школи

«У мене є стратегічна мета – Росія не може перемогти в Україні» – Макрон в інтерв’ю The Economist

Заполітизованість чи безгосподарність держави: в КМДА прокоментували ситуацію з Поштовою площею — чи є загроза колапсу

закон про«іноагентів» ставить під загрозу євроатлантичну інтеграцію Грузії

Мешканців Київщини попередили про зміни в роботі громадського транспорту

як вони з’явилися у Європі та стали угорцями

Кулеба пояснив, чому Росію не запросили до Швейцарії на саміт миру

Президент звільнив очільника Департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка

Чому не можна прасувати постільну білизну, чим це може бути небезпечно

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ