Кількість пенсіонерів в Україні зменшилася на 1,8 мільйона за десять років

В Україні за останнє десятиліття спостерігається суттєве скорочення кількості пенсіонерів. Якщо у 2015 році пенсії отримували 12 мільйонів 147 тисяч людей, то станом на квітень 2025 року ця цифра зменшилася до 10 мільйонів 331 тисячі. Таким чином, за десять років число пенсіонерів скоротилося на 1,8 мільйона осіб.
Про це розповідає NewsWeek
Причини скорочення та динаміка нових пенсіонерів
Основними чинниками зменшення кількості пенсіонерів експерти називають тривалу війну, окупацію українських територій, а також проблеми у сфері охорони здоров’я. Попри це, кількість нових пенсіонерів за рік залишається практично незмінною: протягом 2024 року в Україні з’явилося 436 тисяч нових пенсіонерів, що відповідає аналогічному показнику 2015 року (435,9 тисячі). Проте загальна кількість людей, які отримують пенсію, продовжує знижуватися.
Структура пенсіонерів та навантаження на працюючих
Більшість пенсіонерів в Україні – це жінки, які складають шість із десяти отримувачів пенсій. Водночас багато чоловіків виходять на пенсію достроково через службу у військових структурах, силових відомствах або роботу на шкідливих виробництвах. Це призводить до того, що серед пенсіонерів старшого віку, наприклад серед 70-річних, жінок значно більше, ніж чоловіків.
Фінансування пенсійної системи в Україні здійснюється за рахунок єдиного соціального внеску, який сплачують працюючі громадяни. В ідеальних умовах двоє працівників повинні утримувати одного пенсіонера, що дозволило б балансувати бюджет Пенсійного фонду і підвищувати виплати. В уряді підкреслюють, що оптимальним є співвідношення, коли на 10 пенсіонерів припадає 15 працюючих. Проте наразі ситуація критична:
Наразі 10,3 млн пенсіонерів утримуються за рахунок 10,6 млн тих, хто працює. Фактично – один до одного. Це критичне співвідношення.
У той час як у країнах Європи кількість пенсіонерів і їхня частка у населенні зростає, в Україні відбувається протилежна тенденція, що створює додаткові виклики для соціальної політики держави.