Актуально Думка Країна Новини Політика

Путін явно прагне створення гуманітарної катастрофи в Україні – Олександр Левченко

Путін явно прагне створення гуманітарної катастрофи в Україні – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

Російський режим продовжує жорстоку агресію проти України, використовуючи авіаційні бомбардування для руйнування міст та примусу мирного населення до залишення своїх будинків. Є відомості, що Володимир Путін віддав наказ своїм військам перетворити українські міста в неживий простір. У зв’язку з цим, представники НАТО обговорюють плани російського керівництва, яке включає масоване застосування високоточних авіаційних бомб проти українських міст.

Цей підступний план поділено на три етапи. Він включає створення паніки серед населення, щоб змусити його втекти з міста. Потім планується руйнація житлової та промислової інфраструктури. Також план включає атаку окупаційними військами на вже зруйновані і занедбані міста. Тільки за березень 2024 року ВПС Росії застосували рекордну кількість керованих авіаційних бомб – понад 2300, порушуючи всі міжнародні норми та правила, що захищають громадянське населення під час військових дій.

Керовані авіаційні бомби (КАБ)– це боєприпаси, що мають аеродинамічні поверхні та системи наведення для збільшення ймовірності влучання в ціль. Вони вважаються високоточною зброєю завдяки використанню модуля управління та корекції – фактично це накладні крильця для бомби, що збільшують дальність, а GPS-навігація відповідає за точність. У росіян є доволі широка номенклатура КАБ: відносно свіжі, але рідкісні УПАБ-1500 вагою 1500 кілограмів.

В обмеженій кількості в росіян є УПАБ-500В вагою 500 кілограмів, 540-кілограмова плануюча бомба “Дрель” і “Гром-Э2”, який є варіантом “Гром-Э1” без двигуна, але зі збільшеною у півтора рази бойовою частиною. Також Росія має запас так звані кориговані авіаційні бомби – КАБ-500Кр чи КАБ-1500. Крім того, у росіян є ФАБ-3000. Це бомби, чия вага перевищує 3000 кілограмів, а вага бойової частини становить приблизно 1400 кілограмів. ФАБ-3000 СРСР використовував в Афганістані, а Росія використала при бомбардуванні Маріуполя. Зокрема, ці страшні бомби скидали на захисників “Азовсталі”.

Дальність скидання плануючих авіаційних бомб залежить від параметрів польоту носія, тобто літака – швидкості та висоти. Чим вище й на більшій швидкості здійснює скидання літак, тим далі такі бомби будуть летіти. Для УПАБ-1500В дальність становить 40 кілометрів при висоті скидання в 14 кілометрів. Для “Гром- Э2” декларується дальність 120 кілометрів при висоті скидання 12 кілометрів, для гібриду УМПБ Д-30 СН заявлена дальність до 70 кілометрів. Усі заявлені росіянами цифри викликають резонні сумніви. В реальності ЗСУ бачать максимальну дальність в районі 40 – 50 кілометрів і не бачать точності – вони падають, де заманеться. Водночас навіть дальність скидання на 50 кілометрів означає, що під загрозою такого удару опинилися прикордонні та прифронтові райони, включно з такими містами, як Чернігів, Суми, Харків, Херсон та Запоріжжя.

А ефективним засобом боротьби з ними є лише знищення самого носія. КАБ не може похвалитися точністю, але має страшну руйнівну силу. До того ж у росіян їх просто багато. Для скидання керованих плануючих авіаційних бомб ворожі літаки не входять в зону ураження української ППО. Боротися з такими бомбами складно – вони є проблемними цілями як для ППО, так і для РЕБ. Простіше та логічніше було б знищувати їхній носій – літаки Су-34, Су-35 тощо. Проте ці літаки немає поки що чим діставати. Бомби можна пробувати збивати, але для цього потрібно дуже багато відповідних засобів.

Взимку 2024 року Росія зробила КАБи своє головною ударною силою при наступальних операціях. Завдяки активному бомбардуванню було знищено Авдіївку. Командування сил оборони вирішило ризикнути й підтягнуло на фронт “мандрівне ППО” – як результат, лише у лютому 2024 року було збито 13 російських літаків, більшість з яких були носіями КАБів. Втім, українські PATRIOT та інші системи, коли наблизились до лінії фронту, самі стали мішенями для росіян та потрапили під обстріли балістичними ракетами. 

Мандрівне ППО” на деякий час зменшило інтенсивність російських бомбардувань, але не вирішило проблеми – Росія відновила та навіть збільшили кількість пусків КАБів. Також ворог розширив географію їх застосування – крім Донбасу, добавилися Херсонщина, Запоріжжя, Харківщина, Чернігівщина та Сумщина. Тобто – КАБи застосовуються по всій лінії фронту. У березні 2024 року Росія почала скидати КАБу на власну територію для боротьби з озброєною опозицією, що провводила операцію на теренах Білгородщини та Курщини напередодні так званих “виборів Путіна”. Остаточно проблему має зняти з порядку денного поява у української сторони більшої кількості систем PATRIOT та SAMP-T, а ще – обов’язкове збільшення авіаційного парку ЗСУ та широке застосування ракет класу “повітря – повітря”.

Саме для цього Польща, Словаччина та Болгарія передають Україні МіГ-29. Проте Україна бореться за швидке отримання американських винищувачів F-16 – це сучасні літаки покоління 4+, здатні протистояти російській авіації на великій відстані, вони мають як потужні радари, так і ракети класу “повітря – повітря”. Україна знову й знову звертається до наших партнерів, щоб процес передачі такої техніки пришвидшувався. Очікується, що влітку 2024 року F-16 нарешті з’являться в українському небі.

Але вони потрібні зараз. Кількість жертв серед українського мирного населення постійно зростає, а руйнування керованими авіаційними ударами роблять українські міста непридатними для життя. Російська стратегія передбачає не лише руйнування міст, а й атаки на енергетичну інфраструктуру, що створює додаткові проблеми для мирного населення. Путін явно прагне створення гуманітарної катастрофи в Україні, переслідуючи свої агресивні цілі та ігноруючи всі міжнародні норми. При цьому Європа стоїть перед загрозою масової міграції та найбільшої гуманітарної катастрофи, якщо міжнародне співтовариство не вживе енергійних заходів проти російської агресії та не пришвидшить передачу Україні літаків F-16 та сучасних ефективних систем протиракетної оборони PATRIOT та SAMP-T.


30 Травня

Україна може атакувати Росію зі зброї, наданої Фінляндією

29 Травня

Повістки у Києві та області отримають сімнадцятирічні: причини

Рік без Каховського водосховища: як виживає український південь

Вже 10 країн-членів НАТО зняли обмеження з використання наданої їх зброї Україні проти території РФ – Олександр Левченко

Посол США в НАТО анонсувала «нову мову» на саміті у Вашингтоні щодо членства України в Альянсі

Авто из Китая: чем лучше моделей из других стран?

Банк Raiffeisen заборонить вихідні перекази з Росії в доларах

Україна вже використала Storm Shadow для ударів по території РФ – радник Мінстратегпрому

Резерв+: троянський кінь, який підриває довіру до влади

Боррель вважає удари ЗСУ по Росії законними, якщо вони «пропорційні»

Гибель Алексея Навального в российской тюрьме: свидетельство преступного режима Путина

Як з користю застосувати часникові стрілки на городі: шкідники боятимуться

Фіала обіцяє надіслати десятки тисяч снарядів для ЗСУ у найближчі дні

У столичного посадовця знайшли незадеклароване майно на десятки мільйонів доларів

Прем’єр-міністерка Данії вважає, що Європа має надати Україні більше систем Patriot

28 Травня

Потрібні глобальні зусилля для проведення саміту миру за участю лідерів країн світу, яких Москві не обдурити – Олександр Левченко

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ