Актуально Думка Новини Політика

Рішення передавати Україні прибутки з відсотків від заморожених активів РФ – це перший крок – Олександр Левченко

Рішення передавати Україні прибутки з відсотків від заморожених активів РФ – це перший крок – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

Незважаючи на чисельні фейкові повідомлення московських пропагандистів Росія так і не виявила готовності передати Україні тіла військовополонених, які нібито були на борту Іл-76, що розбився 24 січня у Бєлгородській області РФ. Не дивлячись гучні заяви, російська сторона досі не надала жодних доказів перебування українських полонених на борту Іл-76 24 січня. Відмова російської сторони передати тіла загиблих українців свідчить про відсутність правдивості в заявах Москви. Україна продовжує наполягати на міжнародному розслідуванні обставин авіакатастрофи Іл-76 у Бєлгородській області та з’ясуванні долі полонених з оприлюднених Росією списків.

Якщо військово-транспортний літак ЗС РФ таки перевозив полонених, то РФ вчергове цинічно використовувала їх як живий щит, що є грубим порушенням міжнародного права. Робота ж української сторони над продовженням обмінного процесу з РФ триває, незважаючи на всі перешкоди. Тому дуже важливо, що 31 січня в результаті чергового обміну з російського полону повернулися 207 українців. Робота з повернення українців з російської неволі не припиняється. Це вже другий великий обмін у 2024 році. Офіційний Київ вдячний Об’єднаним Арабським Еміратам за надану допомогу та сприяння в організації цього обміну. Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну вдалося повернути з полону 3035 осіб, а в російському полоні залишаються ще понад 8000 українців. Серед визволених 31 січня бранців немає нікого з оприлюдненого Росією списку 65 українців начебто загиблих у літаку 24 січня у Бєлгородській області. Тому Київ не припиняє вимагати з’ясування долі цих військовополонених, яких Москва бездоказово оголосила загиблими на борту Іл-76.

А тим часом, Міжнародний суд ООН оголосив фінальне рішення у справі за позовом України проти РФ у 2017 році щодо порушення міжнародних конвенцій про боротьбу з фінансуванням тероризму та про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Міжнародний суд ООН частково задовольнив позов України і визнав Росію винною в порушенні окремих статей обох міжнародних конвенцій. Суд встановив, що Росія не розслідувала факти фінансування тероризму на сході України, зруйнувала україномовну освіту в Криму, а також протиправно заборонила національний представницький орган Меджліс кримськотатарського народу. Юридична команда України в Міжнародному суді по деяким пунктам довела свою правоту, адаптувавши позовні вимоги до негнучких і віддалених від контексту російсько-української війни конвенцій ООН. Шанси на успіх від самого початку були далеко не гарантовані.

Попри те, що Суд за формальними ознаками відхилив низку звинувачень проти РФ та не призначив відшкодування, це все одно важливе досягнення України в юридичній сфері. Рішення Міжнародного суду ООН обов’язкові для всіх держав-членів цієї міжнародної організації універсального характеру та мають вищу юридичну силу, ніж резолюції Генеральної асамблеї, багато з яких вже ухвалювалися на користь України раніше. 2 лютого Міжнародний суд ООН оголосить проміжне рішення про прийнятність для розгляду іншого позову України проти РФ за порушення Конвенції про заборону геноциду. Україна використовує для боротьби з агресором усі юридичні формати. Крім Міжнародного суду ООН, справи проти РФ та її посадовців розглядаються також в Європейському Суді з прав людини, Міжнародному Кримінальному суді та низці інших судових установ, відповідно до їх компетенції.

При цьому двома днями раніше Рада міністрів закордонних справ ЄС погодила пропозицію використати прибутки від російських заморожених активів РФ для підтримки відновлення України. Західні санкції заморозили близько 300 мільярдів доларів російських активів, більшість з них у країнах ЄС. Російська агресія завдала і продовжує завдавати Україні значних збитків. Крім того Росія незаконно привласнює собі майно на українських тимчасово окупованих територіях та активи західних країн на власній території. Використання заморожених російських активів на відбудову України це справедливе і раціональне рішення. Агресор мусить заплатити за заподіяну шкоду українській державі та українському народові. ЄС та США вже тривалий час шукають правові механізми передачі російських активів Україні при цьому звісно зважаючи на економічні ризики вилучення цих коштів. Рішення передавати Україні прибутки з відсотків від заморожених активів РФ – це перший крок на шляху компенсації державою агресором величезних збитків завданих українцям.


3 Березня

Швейцарія приєдналася до останнього пакету санкцій ЄС проти РФ

В київських лісах ввели суворі заборони

Необхідними умовами запровадження демократії в Росії є її деімперіалізація, деколонізація та рефедералізація – Олександр Левченко

«Україна перемогла на полі культури». Про що свідчить суть «русского мира»?

ЄС посилить перевірки перевізників через побоювання фермерів щодо зерна з України – єврокомісар

У Чехії кажуть, що перша партія снарядів, які знайшла Прага, можуть надійти в Україну вже за кілька тижнів

Сирський має «карт-бланш на кадрові зміни в армії» – Зеленський

2 Березня

Експерти розкрили секрети догляду за шкарпетками, щоб продовжити їм життя

У Київській області ДТЕК запровадить революційне нововведення: деталі

чи постане на польсько-українському кордоні «Варшавська стіна»?

У Німеччині розслідують можливий витік до РФ запису розмови про військову допомогу Україні

САП передала до суду справу щодо нардепа про недостовірне декларування криптовалюти

Сирський каже про кадрові перестановки серед командирів бригад

У Києві почалася серйозна повінь: чи існує загроза великого потопу

Зеленський щодо нічної атаки «шахедами»

Експерти МАГАТЕ повідомляли про вибухи неподалік від Запорізької АЕС напередодні

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ