Актуально Здоров'я Країна Медицина Новини Суспільство

В Україні можуть розпочати тестування наркотиків на якість

В Україні можуть розпочати тестування наркотиків на якість

Відповідні методи використовуються у програмах зменшення шкоди в світі

Якщо перехожого запитати, чи хотів би він бачити, як на вулицях міста люди помирають від передозування наркотичних речовин, кожна людина відповіла б, що ні. Питань про те, чи потрібно зупиняти епідемію ВІЛ/СНІДу також не виникає. Проте українське суспільство і досі досить насторожено ставиться до програм зменшення шкоди, тобто до безкоштовної видачі стерильного інструментарію, спиртових серветок та ліків замісної підтримувальної терапії наркозалежним людям, передає NW.

Нещодавно в Австралії пройшла міжнародна конференція, на яку були запрошені й представники громадських організацій з України, зокрема й Андрій Яровий.

«В Україні програми зменшення шкоди ще на шляху становлення. Але якщо говорити про Австралію, то ми побачили дуже прогресивний приклад, як має бути побудована допомога наркозалежним людям», – розповів Андрій Яровий, керівник проєкту Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та замісної підтримувальної терапії.

«Нас зібрали для демонстрації кращих практик та обміну досвідом, і, можу сказати, що нам ще є над чим працювати», – зазначає Андрій Яровий, який працює в сфері зменшення шкоди від вживання наркотичних речовин вже 15 років.

Завдання – зменшити шкоду

Програми зменшення шкоди покликані звести до мінімуму негативні наслідки від вживання наркотичних речовин. Наприклад, щоб не поширювалися соціально небезпечні захворювання, залежні люди отримують безкоштовно стерильні шприци та спиртові серветки.

Клієнти відповідних сервісів мають змогу пройти тестування на ВІЛ з допомогою швидких тестів, отримати інформацію про лікування антиретровірусною терапією у випадку позитивного результату тестування на ВІЛ. Споживачі опіоїдів (відвару маку, героїну, так званого «вуличного метадону») можуть бути перенаправлені до програми замісної підтримувальної терапії. Цей спосіб лікування наркозалежності передбачає, що пацієнт під наглядом лікаря приймає ліки, які не викликають ейфорії, але при цьому дозволяють зберегти нормальне самопочуття й уникнути так званої ломки. Сама програма замісної підтримувальної терапії є компонентом програм зменшення шкоди, адже у пацієнтів є можливість спланувати власний день і регулярно приймати терапію проти ВІЛ.

«До нас на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ регулярно надходять питання щодо того, як отримати стерильні шприци. А кожне восьме звернення містить питання, як стати пацієнтом ЗПТ? Розвиток програм зменшення шкоди відбувається на наших очах, оскільки ще років з 10 тому наркозалежним аптекар міг відмовити у продажу шприців, а зараз мова йде про безкоштовну видачу для профілактики поширення ВІЛ. Але нам ще є до чого рухатись, і особливо це видно у порівнянні з іншими розвиненими країнами», – розповів Андрій Яровий.

Безпечне вживання замість каральної наркополітики

В Австралії ми побачили, що при медзакладах, які надають послуги замісної підтримувалььної терапії, розташовані також кімнати безпечного вживання наркотичних речовин.

В Україні і досі поширеною є думка, що учасники програми мають змінити коло спілкування для успішної участі у програмі, але, великою мірою, не всі люди готові до відповідних змін.

Кімнати ж безпечного вживання на стадії одиничних проєктів, оскільки де-факто споживач наркотичних речовин досі переслідується. Основи для цього закладаються завдяки мізерним кількостям наркотичних речовин, які можна мати для власного споживання, а також через те, що існує заборона на зберігання наркотичних речовин навіть для себе. А вживання без зберігання неможливе.

Тестування на якість наркотичних речовин

Світовим «трендом» в програмах зменшення шкоди також є перевірка – тестування наркотичних речовин на якість. Вона обумовлена тим, що світовий ринок наркоторгівлі захоплює фентаніл. Ця речовина є відносно дешевою та вкрай небезпечною тим, що навіть незначне перевищення дозування може викликати смерть.

В Україні поки про передозування фентанілом не повідомляли, але наразі торгівля наркотичними речовина відбувається через так звані закладки. Тобто, споживач після замовлення в інтернеті не контактує з продавцем. Ніхто не може гарантувати, що в так званій «закладці» саме та речовина, яку людина замовила й саме у необхідній концентрації.

«Якщо говорити про звернення на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ, то ми можемо з впевненістю сказати, що кожного місяця лікар-нарколог, який з нами співпрацює надає як мінімуму дві консультації, у яких йдеться про погане самопочуття після вживання наркотичних речовин або про передозування. Крім того, ми відзначає, що в умовах війни значно зросла кількість звернень від людей, які розпочали вживання наркотичних речовин, після окупації або після жахіть війни. Тому нашій країні цілком доречно буде перейняти світовий досвід в галузі запобігання передозуванням», – розповів Андрій Яровий.

Громадські організації в Україні вже готові до співпраці з міжнародними донорами з цього питання.


17 Квітня

Мобілізаційний закон набере чинності 18 травня – «Голос України» оприлюднив текст

У “Київтеплоенерго” зробили важливу заяву щодо відсутності послуг: деталі

В Україні виготовлятимуть складові для малих модульних реакторів – Міненерго

Лідери кількох комітетів Палати представників США схвалили план Джонсона щодо допомоги

Мобілізація: на Київщині готують чоловіків перед фронтом (Фото)

Чехія і партнери зобов’язалися надати кошти для купівлі 500 тисяч снарядів для України

16 Квітня

У Києві збираються продати ТРЦ Ocean Plaza: що потрібно знати мешканцям

Колишнього першого заступника секретаря РНБО Гладковського оголосили в розшук – САП

як окупанти перебудовують драмтеатр у Маріуполі. Що з тілами загиблих?

Зеленський підписав закон про мобілізацію

Малина по 2 тис. грн, харчі для VIP`ів, березовий фреш та інші цікавинки: як виживають культові київські ринки (фото)

Мобілізаційний закон переданий на підпис Зеленському

Знищення Трипільської ТЕС під Києвом: стало відомо, чому її не захистили

режисерка Ірина Цілик про фільм «Я і Фелікс»

Україна не стала укладати угоду щодо безпечного судноплавства у Чорному морі

«Ви в Чехії знаєте, що Росія не зупиниться на Україні» – Байден на переговорах із Фіалою

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ