Актуально Економіка Країна Новини Суспільство

Влада і бізнес обговорили Формулу відбудови України. Підсумки та головні тези першого Українського будівельного конгресу

Влада і бізнес обговорили Формулу відбудови України. Підсумки та головні тези першого Українського будівельного конгресу

Захід став майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думок між владою, девелоперами, архітекторами, будівельниками та громадським сектором

14 грудня в Києві пройшов перший УКРАЇНСЬКИЙ БУДІВЕЛЬНИЙ КОНГРЕС, в рамках якого учасники висловили власні думки,  бачення та обговорили Формулу відбудови України. 

Захід став майданчиком для конструктивного діалогу, обміну ідеями між владою, девелоперами, архітекторами, будівельниками, виробниками будівельних матеріалів, громадським сектором та іншими учасниками галузі. Важливим питанням конгресу стала проблема повернення з за кордону українців, без яких поновлення України неможливе. 

Програма складалася з дискусійних панелей, виступів та презентацій експертів з різних напрямків, а також батли між учасниками конгресу на теми відбудови. 

“Наш конгрес – це платформа, на якій ми надаємо можливість взаємодіяти різним командам та  компаніям, а також висловити свою думку з приводу того, як Україні найкраще всього рухатись надалі в контексті відбудови”, – розповів організатор УКРАЇНСЬКОГО БУДІВЕЛЬНОГО КОНГРЕСУ Ігор Парубський.

Участь у першій дискусійній панелі “Що будувати під час війни?” взяв Михайло Подоляк радник керівника Офісу Президента України: “Відновлення України це, зрозуміло, не тільки про новий візуальний вигляд наших міст, містечок, сіл після війни. Скоріше це про нову філософію держави хто ми, чому ми такі, які наші цілі, куди ми йдемо, якими бачимо себе і що треба зробити, аби ми змогли таки реалізувати свій великий цивілізаційний потенціал. Це також про нову архітектуру наших компетенцій, які дозволять нам ефективно і перспективно конкурувати на глобальних ринках. Для чого, до речі, маємо чітко розуміти структуру своєї економіки і своїх пріоритетних промислових галузей. Це про наше бачення свого майбутнього, в якому хочеться жити, робити карʼєри, вчити дітей, почувати себе реалізованими “тут і зараз”. Чи потрібно все це розуміти/обговорювати/дебатувати вже сьогодні, в ці похмурі часи, коли за вікном продовжується повноцінна війна? Так, саме сьогодні треба давати відповіді про наше завтра, про наші візії майбутнього, про наші рішення, в том числі рішення по конкретній відбудові конкретних інфраструктурних обʼєктів. Тому що це і буде ключова відповідь на надскладне у всіх сенсах питання заради чого? Заради кого? Чому ми врешті/решт обовʼязково маємо дійти до справедливого фіналу? Тому що Україна знає всі правильні відповіді”.

Модератором панелі став Андрій Длігач – д.е.н., голова Advanter Group, голова Ради Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України:

“Чи не досить форумів про відбудову? Чи не варто зайнятися самою відбудовою?!” такі думки лунають все частіше. Але якщо ми потребуємо діалогу, то це означає, що досі замало розуміння, як і що ми маємо будувати, відновлювати і модернізувати.

Саме тому варто обговорити Формулу відбудови: 

– Хто? має проводити. Як долучити український бізнес, яку роль відіграє місцева влада – хто є суб‘єктом процесу?

– Де? Яка буде географія розміщення продуктивних сил. Важливе розуміння демографічної ситуації в Україні, її перспектив та прогнозів.

– Що? Які готувати проєкти, як спланувати масштаб і наповнення логістичних центрів, індустріальних парків, нових міст.

– Як? Які запровадити нові технології будівництва, як залучити світових архітекторів до співдії з українськими і зробити справжню модернізацію простору життя.

Формула відбудови полягає в тому, щоб не лише поговорити, а й визначити: де маємо розбіжності, а де в нас спільна позиція. Знайти спільне з центральною і місцевою владою, з бізнесом, з архітекторською і будівельною спільнотою. 

І, нарешті, ще одна складова Формули відбудови. Коли будувати? Адже зараз період невизначеності… Я хочу запитати у вас: а коли в нас була ця визначеність? З 1986 року ви її пам’ятаєте, цю визначеність? Годі чекати! Будувати наше майбутнє потрібно вже зараз. Чим сильнішими ставатимуть українці, тим швидше настане українська перемога. Таку формулу відбудови ми прагнемо знайти. Start now”.

В обговоренні теми “Місто без меж: власні приклади та дії в напрямку безбарʼєрності” взяв участь Вадим Свириденко уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій:

“Безбар’єрне середовище в Україні глобальна соціальна програма, спрямована на покращення життя людей з інвалідністю та збільшення їхнього вкладу в життя суспільства. Наша ціль, щоб маломобільні групи населення могли безперешкодно пересуватися містом, мати доступ до будь-яких будівель, споруд та користуватися об’єктами громадської та транспортної інфраструктури. 

Враховуючи виклики сьогодення, інклюзивність будівель та споруд при будівництві має бути обов’язковою. На сьогодні переважна більшість об’єктів фізичного оточення і транспорту не є адаптованими для переміщення та користування ними маломобільних груп населення. У тому числі осіб з інвалідністю”.

З привітальним словом на конгресі також виступила Наталія Козловська заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Під час конгресу відбувся запуск  Стратегічної платформи SMART SUSTAINABLE CITY від національного девелопера ZEZMAN HOLDIND, покликаної мобілізувати інтелектуальний людський капітал задля досягнення амбітних цілей. 

“Щоб виграти конкуренцію за українців, не достатньо забезпечити базову безпеку. Сьогодні агломерації та мегаполіси, що розвиваються за принципами Smart Sustainable City здатні конкурувати з окремими державами, за виховання, утримання, залучення талановитих та економічно активних жителів з усього світу. Адаптуючи та імплементуючи найкращі міжнародні практики вже сьогодні – ми прискорюємо  відновлення  та розквіт України. Розвиток сталих міст можливий лише на основі ефективного партнерства громади, держави, бізнесу та міжнародних установ. Сьогодні ми розпочали об’єднувати цих стейкхолдерів на стратегічній платформі SMART SUSTAINABLE CITY. Трансформація України шляхом трансформації міст на часі, об’єднуємося!”, – розповідає засновник та СЕО ZEZMAN HOLDIND Борис Голденштейн.

В рамках панельної дискусії “Як будувати під час війни?” свою думку висловив  Ігор Гуда засновник “Креатор-Буд”: 

“Ми маємо продовжувати будівництво. Створювати нове житло, відбудовувати знищене, зміцнювати вціліле. Перемога це постійні, регулярні дії, без зупинки. У всіх нас спільна мета, і я вважаю що забудовники мають унікальну можливість долучитись до змін. Рух це життя, і всі, хто продовжує будівництво отримає увагу та більшу довіру. Сьогодні кожний показує ким він є насправді.

Саме українці мають стати прикладом змін. Не варто чекати дати української перемоги. Треба вже зараз будувати нову інфраструктуру, чим сильнішими ставатимемо ми, тим швидше буде перемога у війні. Це і є формула відбудови”.

Артур Лупашко, засновник Ribas Hotels Group зазначив: “Для відбудови України вже створюються та будуються якісні проєкти, що будуть забезпечувати нові робочі місця. Це проєкти, які будуть приваблювати українських та іноземних інвесторів для вкладання більшого економічного ресурсу саме в нашу країну. І після закінчення війни та майбутнього вступу України до ЄС, ми будемо спостерігати неодмінне збільшення цін на нерухомість в нашій державі. Впевнений, що нам зі свого боку буде що запропонувати тим, хто цікавиться готельною прибутковою нерухомістю”.

Під час свого виступу на дискусійній панелі “Що будувати під час війни?” Ігор Ліскі Голова наглядової ради EFI Group, співзасновник Українського інституту Майбутнього заявив:

“Головне для відбудови це відповідальність, яку кожен з нас мусить на себе взяти. Я вірю, що будувати треба відповідально й назавжди. Кожен завод, який я створив впливатиме на економіку країни десятками років. Це потребує амбітних цілей, сміливості й ретельного виконання домашньої роботи для залучення інвестицій.

Ми вже зараз мусимо визначитися з тим, якими будуть наші міста, лікарні, школи, якими будуть підприємства, заводи, умови для роботи. Я вірю, що зараз ми приймаємо нову візію країни, вона людиноцентрична. Саме на цій базі й потрібно планувати відбудову інфраструктури країни, економіки, системи охорони здоров’я та війська.   

Я бачу нову хвилю індустріалізації в основі глобальних змін української економіки. Ми мусимо будувати нові підприємства, які експортуватимуть товари з доданою вартістю та гідною якістю. Тільки зараз на зламі світів, інвестуючи у власну країну, ми насправді інвестуємо у майбутнє. Вибір стати на захист нашої країни ми зробили. Зараз питання чи зробимо вибір виграти війну й будувати краще життя. Нам потрібні ресурси для перемоги, переконаний, що індустріалізація дозволить нам їх отримати”.

Віталій Мельниквіцепрезидент UDP, поділився своїм баченням щодо відбудови України:

“Такі події, як Український будівельний конгрес, дозволяють у діалозі між усіма гравцями галузі викристалізувати кроки, які будуть найбільш ефективні для відбудови. По-перше, ми бачимо, що необхідні чіткі правила взаємодії тріади “держава-суспільство-бізнес”. По-друге, не обійтися без чіткої стратегії держави з пріоритетом на розвиток. Однозначно важливо будувати й розвивати довіру між державою та бізнесом, підтримувати компанії, які дотичні до реалізації стратегічних напрямів. 

Відновлення соціальної та критичної інфраструктури має початися вже зараз, в ідеалі за міжнародними стандартами. Також на часі будівництво медично-реабілітаційних центрів. Тут на Конгресі ми обговорили багато цілей та задач, а тепер потрібно взяти відповідальність за їх практичну реалізацію”.

З презентацією на тему “Комʼюніті сміливих інвесторів” виступив Ігор Мазепа – Генеральний директор інвестиційної компанії “Concorde Capital”:

“Сьогодні ринку нерухомості не вистачає ліквідності, до нас в Concorde Capital часто приходять девелопери, які намагаються продовжувати будувати та продавати. Продати будь-який об’єкт у війну – задача із зірочкою, але це і можливість для інвесторів, попри ризики, зробити вдалу інвестицію та придбати нерухомість з великим дисконтом. Тому я впевнений, що скоро будуть зʼявлятися цікаві пропозиції для інвесторів”.

 Модератором дискусійної панелі “Освіта в архітектурі. Руйнація чи нерозуміння потреб відбудови?” виступив Влад Голдаковський – засновник Goldakovskiy Group Architects:

“Формула відбудови України це формула в першу чергу відбудови професійної освіти, підготовки фундаменту фахового відновлення країни. Цикл підготовки архітекторів від коледжу, фахового молодшого бакалавра, магістра,  PHD, розвиток нових необхідних спеціальностей, таких як реставратор повинно стати пріоритетом для держави, та експертного середовища. Без підготовки кадрів просто не буде кому відбудовувати Україну”.

Крім того, темами панелей конгресу стали:

  •  Інновації та їх вплив  на розвиток бізнесу; 
  •  Перспективні напрямки інвестицій в майбутню відбудову України;
  •  Технології майбутнього відновлення, як інструмент модернізації України;
  •  Гроші на житло. Джерела надходжень 2024: інвестиції, продажі, іпотека;
  •  Місто без меж: власні приклади та дії в напрямку безбарʼєрності.

В їх обговоренні та висловлюванні думок щодо Формули відбудови України взяли участь Володимир Поперешнюк – співзасновник “Нова Пошта”, Артур Міхно – CEO work.ua,  Анатолій Амелін – Директор економічних програм Українського інституту майбутнього, Кащенко Олександр – Декан архітектурного факультету КНУБА, Анатолій Давидов – декан архітектурного факультету НАОМА, Андрій Вавриш – засновник SAGA Development, Марк Марченко – СЕО SENSAR Development та інші.


29 Травня

Повістки у Києві та області отримають сімнадцятирічні: причини

Рік без Каховського водосховища: як виживає український південь

Вже 10 країн-членів НАТО зняли обмеження з використання наданої їх зброї Україні проти території РФ – Олександр Левченко

Посол США в НАТО анонсувала «нову мову» на саміті у Вашингтоні щодо членства України в Альянсі

Авто из Китая: чем лучше моделей из других стран?

Банк Raiffeisen заборонить вихідні перекази з Росії в доларах

Україна вже використала Storm Shadow для ударів по території РФ – радник Мінстратегпрому

Резерв+: троянський кінь, який підриває довіру до влади

Боррель вважає удари ЗСУ по Росії законними, якщо вони «пропорційні»

Гибель Алексея Навального в российской тюрьме: свидетельство преступного режима Путина

Як з користю застосувати часникові стрілки на городі: шкідники боятимуться

Фіала обіцяє надіслати десятки тисяч снарядів для ЗСУ у найближчі дні

У столичного посадовця знайшли незадеклароване майно на десятки мільйонів доларів

Прем’єр-міністерка Данії вважає, що Європа має надати Україні більше систем Patriot

28 Травня

Потрібні глобальні зусилля для проведення саміту миру за участю лідерів країн світу, яких Москві не обдурити – Олександр Левченко

На Київщині оновлюють дані на квартирну чергу: кого зніматимуть з обліку

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ