Хто з українців залишиться без пенсій і як докупити стаж

В Україні щорічно до 2028 року зростатиме норма стажу для виходу на пенсію у 60 років. Наразі для цього потрібно мати щонайменше 32 роки стажу, і більшість українців виконує цю вимогу, отримуючи пенсії вчасно. Однак, за оцінками, з часом середній стаж, який українці здобувають до досягнення 60-річного віку, буде меншим, ніж потрібно для отримання пенсії.
Про це розповідає NewsWeek
“Я 28 років працювала на базарі. Наступного року мені виповнюється 60, і пенсії у мене не буде,” – розповідає 59-річна мешканка Дніпра Світлана.
Вона має лише 9 років стажу, а для того, щоб вийти на пенсію в 65, потрібно мати принаймні 15 років стажу. За прогнозами Мінсоці, до 2027 року лише 5% українців зможуть вийти на пенсію у 65 років, 40% отримають можливість у 63, а 55% – у 60 років.
Зростання вимог до стажу та його наслідки
Пандемія та повномасштабна війна внесли свої корективи. Вже з наступного року для виходу на пенсію вчасно українцям знадобиться у середньому 33 роки стажу. Через рік ця норма зросте до 34 років, а через два – до 35. Це може суттєво вплинути на тих, хто не встигне заробити достатньо стажу.
За словами заступниці голови Пенсійного фонду України Ірини Ковпашко, у 2023 році на пенсію вийшли 436 тисяч українців, середній стаж яких на момент виходу становив 33 роки та 9 місяців. Багато людей, як Світлана, не досягнуть необхідного стажу і отримуватимуть лише соціальні виплати.
Перевірка стажу та можливість його докупівлі
Кожен українець може перевірити свій стаж на порталі Пенсійного фонду України, який доступний для всіх, як працюючих, так і пенсіонерів. Якщо стаж до 2004 року не враховано, потрібно буде надати документи, що підтверджують стаж.
Авторизація на порталі можлива через «Дію», банк або електронний підпис. Тут кожен може дізнатись свій загальний стаж, а також переглянути свої доходи та орієнтовний розмір майбутньої пенсії.
Докупити стаж можна як за минулі, так і за майбутні періоди. Сплата єдиного внеску за майбутні роки має відбуватись щомісяця в розмірі не менше мінімального страхового внеску, який з 1 квітня 2024 року складе 1760 гривень. Для минулих років сума внеску буде вдвічі більшою – 3520 гривень на місяць.