Актуально Здоров'я Країна Медицина Публікації Суспільство

Нові виклики в боротьбі з гепатитом

Нові виклики в боротьбі з гепатитом

Війна ускладнила процес боротьби з соціально небезпечними хворобами, поранення, сексуальне насильство та переливання неперевіреної крові підвищують ризик інфікуватися вірусними гепатитами

28 липня відзначають Всесвітній день боротьби з вірусним гепатитом. В Україні за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я вірусним гепатитом В інфіковано близько 1,5% населення, вірусним гепатитом С — близько 5%, передає NW.

Експерти висловлюють обґрунтовані побоювання, що війна ускладнила ситуацію, оскільки поранення, сексуальне насильство та переливання неперевіреної крові підвищують ризик інфікуватися вірусними гепатитами В та С. Але якщо захистити себе від вірусних гепатитів В та С можна, дотримуючись правил профілактики – використання стерильного або одноразового медичного інструментарію, користування лише власними зубними щітками та лезами, використання бар’єрної контрацепції та щеплення проти гепатиту В, – то значно сильніше війна вплинула на людей, які хочуть розпочати або вже розпочали лікування.

Інформаційна допомога рятує сотні людей

Понад тисячу людей отримали необхідну інформацію та підтримку завдяки зверненню на Національну Гарячу Лінію з питань вірусних гепатитів. Її фахівці з початком повномасштабної війни стали фіксувати звернення щодо неможливості діагностування гепатиту через відсутність розхідників. Інша велика частина звернень стосувалася відсутності майже у всіх регіонах України препаратів для лікування гепатитів В та С (або наявність у лікувальному закладі лише одного препарату зі схеми). Крім того, почали звертатись пацієнти, які розпочали лікування, але через активні бойові дії або окупацію вимушені були виїхати у більш безпечні регіони, й в них виникли проблеми з продовженням лікування.

Попри непросту ситуацію, завдяки втручанню фахівців Національної Гарячої Лінії з питань вірусних гепатитів, чимало питань вдалося вирішити на користь пацієнтів.

Лікування для бійця

Фахівці Національної гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ допомогли отримати безкоштовне лікування вірусного гепатиту С воїну ЗСУ. Він лежав у військовому госпіталі з діагнозом фіброз третього ступеня. Але окрім лікування гепатопротекторами пацієнту нічого запропонувати, через відсутність препаратів для лікування вірусного гепатиту С, там не могли та вже готували до виписки.

Проте чоловік звернувся на Гарячу Лінію, а її фахівці зв’язалися зі співробітниками відділення гепатитів ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України». Там в умовах обмеженої кількості доступних курсів для лікування вірусних гепатитів знайшли можливість надати пацієнту необхідне безкоштовне лікування вірусного гепатиту С.

Допомога внутрішньо переміщеним особам

Значна частка звернень на Національну Гарячу Лінію з питань вірусних гепатитів надходить від внутрішньо переміщених осіб. Так, на Гарячу Лінію звернувся пацієнт з Донецької області, внутрішньо переміщена особа, який зараз знаходився в м. Кривий Ріг (Дніпропетровська область). Чоловік просив, щоб йому допомогли отримати лікування вірусного гепатиту С. Перед тим, як зателефонувати на Гарячу Лінію, пацієнт самостійно звернувся до Криворізького Центру СНІДу й поспілкувався з соціальними працівниками, проте йому відповіли, що кількість курсів лікування – обмежена, і розрахована в першу чергу для місцевих пацієнтів.

Фахівці Національної Гарячої Лінії з питань вірусних гепатитів оперативно зв’язалися з кейс-менеджеркою проєкту з лікування вірусного гепатиту, який реалізовує МБФ Альянс громадського здоров’я. Кейс-менеджерка організувала дообстеження пацієнта та зустріч з лікарем. У результаті пацієнт зі свіжими аналізами отримав безкоштовне лікування в рамках проєкту, який реалізовується МБФ Альянс громадського здоров’я.

Фахівці Національної Гарячої Лінії з питань вірусних гепатитів весь цей час підтримували контакт з пацієнтом, щоб він не втратив мотивацію для терапії та отримував додаткові відповіді на питання, пов’язані зі станом здоров’я та лікуванням.

Інший випадок допомоги ВПО в отриманні лікування вірусних гепатитів мав місце в Миколаївській області. Саме сюди, рятуючись від активних бойових дій, переїхав з Донецької області пацієнт, який отримував лікування вірусних гепатитів D та В. Чоловік мав при собі препарати для лікування на 2 місяці, отримані в медзакладі на Донеччині. Проте видати препарат на довший термін лікар з Донецької області був не в змозі через обмежену кількість препарату. Пацієнт потребував продовження лікування, і завдяки підтримці фахівців Гарячої Лінії та небайдужому ставленню лікаря-інфекціоніста в медзакладі за новим місцем проживання, чоловік зберіг безперервність лікування.

Коли необхідна госпіталізація

Трапляються й ситуації коли пацієнти звертаються на Гарячу Лінію, оскільки хочуть уточнити деякі моменти у лікуванні й потребують, так би мовити, «погляду ще одного лікаря». З цієї причини на Національну Гарячу Лінію з питань вірусних гепатитів звернулася жінка, яка розповіла, що в її чоловіка цироз печінки й асцит (накопичення рідини в черевній порожнині). Пацієнт отримав ліки проти вірусного гепатиту С, і його відправили додому. Проте ні сечогінних препаратів, ні препаратів, що стабілізують тиск, ні препаратів для зниження рівня цукру чоловік не приймав.

Наші фахівці пояснили, що в складних випадках, як цей, лікування в перші два тижні може відбуватися в стаціонарі, оскільки є високий ризик проявів побічних дій, а людина в такому стані потребує постійного медичного нагляду.

Фахівці Гарячої Лінії звернулися до медзакладу й навели аргументи щодо доцільності госпіталізації. Варто зазначити, що знайти спільну мову з лікарями вдалося досить легко, й пацієнта госпіталізували.

Як отримати безкоштовну консультацію

Під час військової агресії людям не завжди легко отримати кваліфіковано медичну допомогу, за таких умов зростає потреба в телефонних та онлайн-консультаціях. На Національній Гарячій Лінії з питань вірусних гепатитів можна отримати безкоштовну телефонну консультацію лікаря-інфекціоніста. Для цього достатньо зателефонувати за номером 0-800-50-33-10 (дзвінки з мобільних та стаціонарних телефонів українських операторів – безкоштовні).


23 Квітня

У Києві нетверезий водій BMW врізався у дуб та дивом залишився живим (ФОТО)

Кулеба прокоментував обмеження консульських послуг для чоловіків за кордоном

російську літературу завозять, українську забороняють. Яку історію викладають в окупації?

Європарламент погодив безмитну торгівлю з Україною з новими умовами, що мають захистити фермерів ЄС

Сунак у розмові з Зеленським підтвердив «непохитну підтримку» України і «найбільшу» партію військової допомоги

На Київщині посадовець за хабар продав високоякісну деревину по зниженим цінам

Юрій Андрухович про критерії для «хороших росіян», «поразку агресора» та нову книгу

Уряд Британії анонсує 500 млн фунтів підтримки і «найбільшу» партію військової допомоги Україні

як зв’язатися з «Ощадбанком» та Пенсійним фондом

конгресмени США пояснили затримку з ухваленням допомоги

На Хрещатику обмежуватимуть рух транспорту: як надовго перекриють дорогу

Український філософ Василь Довгович. Що знаємо про нього?

Зеленський каже, що домовився з Байденом про постачання ATACMS

22 Квітня

Україні потрібна насамперед дефіцитна зброя, яка може змінити баланс сил на фронті – Олександр Левченко

Українських учнів навчатимуть прав дитини згідно з Європейською соціальною хартією

У Києві підлітки жорстоко побили однокласника: подробиці

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ