Статус окупованих територій: ключове питання врегулювання війни в Україні

Статус українських регіонів, які перебувають під окупацією росії, є центральною проблемою у врегулюванні війни в Україні. Про це заявив спеціальний представник президента США Стівен Віткофф під час інтерв’ю з журналістом Такером Карлсоном.
Про це розповідає NewsWeek
«Я думаю, що найбільшою проблемою в цьому конфлікті є так звані чотири регіони: Донбас, Крим, ви знаєте назви – Луганськ і два інших. Це російськомовні регіони, там були проведені референдуми, на яких переважна більшість людей висловила бажання бути під контролем росії. Я думаю, що це ключове питання в конфлікті», – зазначив Віткофф.
За словами представника, території, які де-факто контролюються росією, викликають основні запитання про те, чи визнає світ їх російськими. Він підкреслив, що це питання може стати критичним у контексті можливих компромісів з територіями.
«Це слон у кімнаті. Це конституційні питання всередині України щодо того, на що вони можуть поступитися, коли йдеться про відмову від територій. Росіяни де-факто контролюють ці території. Питання в тому, чи визнає світ, що це російські території? Чи зможе Зеленський вижити політично, якщо визнає це? Це і є центральним питанням конфлікту. Абсолютно», – вважає Віткофф.
У вересні 2022 року росія організувала референдуми на окупованих територіях України, зокрема в Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях. Ці заходи проходили під контролем російських військ, не мали міжнародного спостереження та супроводжувалися численними повідомленнями про примус і фальсифікації. Міжнародна спільнота, зокрема ООН та ЄС, визнала ці «референдуми» незаконними.
Також у 2014 році росія провела аналогічні референдуми у Криму та на частині Донбасу, результати яких не визнані ані Україною, ані міжнародною спільнотою.
Переговори між США, Україною та росією
Віткофф уточнив, що метою поточного етапу переговорів між США, Україною та росією є досягнення 30-денного припинення бойових дій. Протягом цього періоду планується обговорити умови для повного припинення війни.
Також він висловив оптимізм щодо можливості США сприяти примиренню сторін. Президента України Володимира Зеленського очікує зустріч делегацій України та США в Саудівській Аравії, яка запланована на 24 березня. На цій зустрічі обговорюватимуться технічні аспекти часткового припинення вогню, зокрема питання інфраструктури, енергетики та безпеки судноплавства.
Зустрічі на міжнародній арені
Також 24 березня в Ер-Ріїді заплановані переговори між делегаціями росії та США. Помічник президента рф Юрій Ушаков підтвердив цю інформацію.
Напередодні, 18 березня, лідери США та рф Дональд Трамп і Володимир Путін провели телефонні переговори тривалістю майже дві години. Вони домовилися, що рух до миру почнеться з «енергетичного й інфраструктурного припинення вогню, а також технічних переговорів щодо впровадження морського перемир’я в Чорному морі». Після цього відбулася розмова Трампа із Зеленським, у якій вони обговорили спільні зусилля для досягнення миру та припинення війни.
У ході бесіди Трамп також поінформував Зеленського про свої переговори з Путіним. Лідери домовилися про часткове припинення вогню в енергетичній сфері, а технічні групи зустрінуться в Саудівській Аравії для розширення цього режиму на Чорне море. Зеленський висловив готовність до повного припинення війни, також обговорили ситуацію в Курській області, де президент України попросив додаткові системи ППО, на що Трамп пообіцяв сприяти їхньому постачанню.