Цікаві факти про гастролі капели Кошиця та історію «Щедрика»

Авторка та популяризаторка дослідження з історії «Щедрика» Тіна Пересунько провела лекцію у Карловому університеті, присвячену світовим гастрольним успіхам капели Олександра Кошиця. Мелодія «Щедрика» відома з американської різдвяної комедії «Сам удома» та використовується у численних рекламних кампаніях міжнародних брендів, наприклад, Chanel. Ця пісня була створена в Україні і стала важливим елементом культурної дипломатії.
Про це розповідає NewsWeek
Історія виникнення «Щедрика»
Тіна Пересунько досліджує історію «Щедрика» та гастролі капели Кошиця, відкриваючи нові документи в архівах України та інших країн. Зокрема, вона працювала в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України, а також в архіві Олександра Кошиця в Канаді та бібліотеках у Празі і Нью-Йорку.
«Світ трактує «Щедрика» як різдвяну колядку, але насправді це дохристиянська пісня, яку в ті часи виконували на Новий рік», – зазначає Тіна Пересунько.
Творчість Миколи Леонтовича, який працював над «Щедриком» у 1900-1913 роках, надала пісні сучасного звучання. «Музична еволюція – дуже потужна: йдеться не просто про опрацювання форми, а про створення самобутнього самостійного твору», – говорить дослідниця.
Гастролі капели та вплив на культуру
Гастролі хору Олександра Кошиця у Північній Америці в 1922 році стали грандіозним успіхом. Перший концерт «Щедрика» відбувся у 1913 році, проте імперська цензура заборонила вказувати на афіші слово «українські». Незважаючи на це, концерти продовжувалися. 29 грудня 1916 року студентський хор Київського університету, очолюваний Кошицею, виконав «Щедрика», зібравши кошти на допомогу населенню півдня росії.
Після проголошення незалежності України у січні 1918 року Олександр Кошиць, працюючи в міністерстві освіти УНР, створив капелу, яка прославила «Щедрика». Гастролі почалися з Праги та охопили 17 країн, отримавши схвальні відгуки у пресі. «Не минуло й року, як російський хор у мюзиклі про російську революцію виконує «Щедрика», – зауважує Тіна Пересунько.
Капела Кошиця виступила у найпрестижнішому концертному залі Нью-Йорка, Карнегі Хол, у жовтні 1922 року. Тим часом, російський музикант Петро Вільговський створив англійську версію слів «Щедрика», підтверджуючи авторство Леонтовича.
Під час повномасштабного вторгнення України росіяни обстріляли вулицю, названу на честь Кошиця. Про цю подію створено документальний фільм, який привернув увагу до спадщини композитора. Тіна Пересунько зауважує, що хоча в Києві є меморіальні дошки на його честь, багато людей не знають про видатну постать Кошиця.