В Україні планують створити реєстр військовослужбовців до кінця року

Міністерство оборони України сподівається, що до завершення цього року буде створено реєстр військовослужбовців. Однак для реалізації цього плану необхідно, щоб Верховна Рада ухвалила відповідний законопроєкт.
Про це розповідає NewsWeek
Про це повідомила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко під час презентації дослідження «Перехід від військової служби до цивільного життя: контексти, досвіди, рішення», організованого громадською організацією «Принцип». Вона зазначила, що «Уявіть, 30 років у цій країні немає реєстру військовослужбовців, тобто, власне, єдиного центрального місця зберігання цих даних, розуміння головкома, з яким людським капіталом він воює: а хто ці люди, хто вони за званнями, як вони зростають, і, умовно, хто супроводжує їхню карʼєру військову».
Наразі реєстр розробляється, однак його запуск залежить від ухвалення законопроєкту № 12066, за який планують повторно проголосувати у Верховній Раді. Черногоренко також висловила сподівання, що закон може бути готовий до червня.
Централізована база даних військовослужбовців
Посадовиця підкреслила, що реєстр військовослужбовців зʼявиться вже цього року. Він міститиме централізовану базу даних про військовослужбовців, включаючи їхні персональні дані та статус. Варто зазначити, що система буде розподіленою, тобто не всі службові та персональні дані зберігатимуться в одному місці. «Тобто це єдина база даних про військовослужбовців, яка буде єдиним місцем правди і про участь у бойових діях, і про звання, і фактично привʼязку військового до його місця служби», — додала Черногоренко.
Цифровий доступ до послуг для військовослужбовців
Також передбачено, що система забезпечить легкий цифровий доступ військовослужбовців та їхніх сімей до всіх державних послуг. Наприклад, безкоштовне навчання для дітей військовослужбовців буде доступним «у декілька кліків» через цифрову заявку.
Варто відзначити, що в грудні 2024 року народні депутати вже ухвалили законопроєкт № 12066, який передбачав удосконалення порядку ведення військового обліку. Окрім створення Єдиного державного реєстру військовослужбовців, він також пропонував поліпшити функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Це мало статися завдяки інформаційній взаємодії між Електронною системою охорони здоров’я та реєстром для отримання даних про призовника, військовозобов’язаного чи резервіста.
Проте в січні президент Володимир Зеленський повернув документ із пропозиціями, які були передані для ознайомлення.