Ватикан переживає серйозну фінансову кризу: бюджетний дефіцит та неплатоспроможність

Ватикан опинився в складному фінансовому становищі, що виникло під час понтифікату Франциска. Бюджетний дефіцит зріс утричі, що ставить під загрозу виконання зобов’язань пенсійного фонду, які можуть досягати 2 мільярдів євро. Ця ситуація може суттєво вплинути на вибір наступного понтифіка.
Про це розповідає NewsWeek
Як зазначає The Wall Street Journal, фінансові труднощі Ватикану є наслідком його непрозорості у фінансових питаннях. Папа Франциск неодноразово намагався провести аудит коштів і скоротити витрати, зокрема, три рази зменшував зарплати більш ніж 250 кардиналам та припинив надання житла для високопосадовців за зниженими цінами. Такі дії відображають його бачення скромного образу духовенства.
Приховані кошти і фінансові маніпуляції
У відповідь на зусилля Папи деякі департаменти почали приховувати кошти, посилаючись на «безпеку місій». Кардинали з Конгрегації доктрини віри (колишньої Інквізиції) були помічені у виведенні коштів з офіційних рахунків, ховаючи готівку в сумках та переводячи гроші на особисті рахунки. У 2023 році кардинал Джованні Анджело Беччу був заарештований, а кримінальний суд Ватикану засудив його до 5 років за шахрайство на 400 мільйонів доларів.
Бюрократичні перепони та їх наслідки
Провести аудит бухгалтерії Ватикану є практично неможливим через застарілі методи ведення обліку – усі записи досі ведуться олівцем на папері. Через ці обмеження, незважаючи на наявність значних ресурсів, Ватикан не може забезпечити базові функції держави без постійного дефіциту. Це може бути пов’язано з тим, що управління бюджетом міста-країни здійснюють священнослужителі, які не мають достатнього досвіду в казначейських справах.
Раніше повідомлялося, що Ватикан не публікував повного бюджетного звіту з 2022 року, але останній фінансовий звіт, затверджений у 2024 році, свідчив про дефіцит у розмірі 83 мільйони євро. Дефіцит пенсійного фонду Ватикану у 2022 році становив приблизно 631 мільйон євро, і ця сума, ймовірно, значно зросла з того часу.
“Їм доведеться обрати того, хто збирає кошти, а не пастора”, – коментує священик-єзуїт Томас Різ.
Він також висловив припущення, що італійський кардинал П’єтро Паролін, який є одним з основних претендентів на папський престол та протягом майже всього понтифікату Франциска займав посаду державного секретаря Ватикану, може скоротити фінансування у складній бюрократичній структурі.