Здоров'я Країна Медицина Публікації Суспільство

Як Україна протистоїть ВІЛ

Як Україна протистоїть ВІЛ

АРТ, ЗПТ та PrEP – назви, що рятують життя тисячам українців

У третю неділю травня відзначаються Всесвітній день пам’яті людей, які померли від СНІДу. Співробітники сфери охорони здоров’я, представники громадських організацій, родичі та друзі померлих проводять різноманітні просвітницькі акції. Ці заходи мають на меті нагадати суспільству про важливість тестування на ВІЛ.

Навіть якщо тест виявиться позитивним, варто знати, що ВІЛ-інфекція – не вирок, оскільки є доступні та ефективні ліки – антиретровірусна терапія (АРТ).

Війна та ВІЛ

Сьогодні усі ми в першу чергу концентруємо власну увагу на новинах з фронту. Проте це не привід припинити дбати про власне здоров’я. Напевне, кожен чув про важливість користування презервативами, про те, що шприци та інший інструментарій має бути стерильним. Ці нескладні поради дійсно спроможні зберегти життя та здоров’я, і про них чула більшість українців.

Набагато менше людей обізнані про те, що в Україні люди з високим ризиком інфікуватися можуть отримати доконтактну профілактику або PrEP.

PrEP – це пігулка, яка не дає ВІЛ інфікувати організм. Прийом цього препарату здатний з імовірністю понад 90% відсотків захистити людину від ВІЛ-інфекції. Отримати відповідні ліки можна безкоштовно, але їх прийом показаний лише людям з високим ризиком інфікування ВІЛ. Тобто, мова йде про других половинок ВІЛ-позитивних людей, тих, хто практикує незахищений секс, часто знінює партнерів та партнерок чи вживає ін’єкційні наркотики.

Варто зазначити, що прийом PrEP показаний лише тим людям, які не мають ВІЛ-позитивного статусу.

Тим же, хто живе з ВІЛ, слід приймати антиретровірусну терапію (АРТ).

У боротьбі з вірусом

Завдяки регулярного прийому специфічних препаратів – АРТ, імунна система відновляється, самопочуття людини покращується і вона може жити повним життям. Ліки за умови регулярного тривалого прийому настільки ефективні, що навіть контакт з рідинами організму людини, яка має ВІЛ-позитивний статус, не може спричинити інфікування іншої людини. Тобто, прийом АРТ здатний зупинити поширення ВІЛ.

Але, щоб препарати подіяли, потрібно їх приймати щодня протягом всього життя, в один і той самий час, суворо дотримуючись зазначеного дозування. У такому випадку говорять про прихильність до лікування.

Замісна терапія та лікування ВІЛ

Люди, які вживають наркотики, є однією з основних груп ризику щодо поширення ВІЛ-інфекції. Громадські організації в Україні навіть в умовах війни докладають зусиль, щоб вони мали доступ до тестування на ВІЛ, отримували необхідну підтримку та життєво необхідне лікування.

«Для багатьох наркозалежних справжнім порятунком є програма замісної підтримувальної терапії. Її суть полягає в прийомі замісного препарату, який не викликає ейфорії і при цьому дозволяє залежній людині уникнути так званої «ломки». Доведено, що ЗПТ сприяє регулярному прийому терапії проти ВІЛ наркозалежними. Це легко пояснити – наркозалежному легше спланувати власний день, якщо він не змушений шукати наркотики», – пояснює Андрій Яровий, керівник проєкту Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ.

Наразі в Україні стати учасником програми замісної підтримувальної терапії можна протягом одного дня, якщо людина має підтверджений діагноз «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів».

«Програму замісної підтримувальної терапії, як і прийом антиретровірусної терапії вважають життєво необхідним лікуванням. Значення цих програм для покращення життя самої людини та для зміцнення суспільного здоров’я – величезне. Важливо, щоб це розуміли усі члени суспільства», – зазначив Андрій Яровий.

Сьогодні в Україні отримати антиретровірусні препарати можна безкоштовно. Протестуватися й отримати терапію можна у закладах охорони здоров’я, обласних та міських СНІД-центрах та кабінетах довіри.

За консультацією з приводу замісної підтримувальної терапії можна звернутися на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ за номером 0-800-507-727 (дзвінки в межах України безкоштовні).


25 Червня

США завтра можуть оголосити новий пакет допомоги Україні – ЗМІ

Держдеп CША відреагував на удар по Криму, звернувши увагу на втрати серед цивільних з обох сторін

Столичну владу викрили на бездіяльності щодо земельного питання

Новий закон допоможе колишньому зятю Алієва збудувати елітний ЖК біля Баку (розслідування)

Японія послабила візові вимоги для громадян України – посольство

Инновационные решения для стартапов через займы МФО

Зеленський підписав указ про продовження санкцій щодо Фірташа, Фукса, соратників Путіна

Вакансія одного з компідприємств у Києві викликала ажіотаж

співпраця Пекіна з Москвою суперечить проголошеному нейтралітету КНР

24 Червня

Зберегти український фольклор та національну ідентичність. В Києві відбувся легендарний етнофестиваль “Країна Мрій”

На Київщині у вихідні сталася трагедія: подробиці

Крок до війни може стати фатальним для офіційного Мінська – Олександр Левченко

Рада ЄС опублікувала список осіб, що потрапили під санкції

в ОП прокоментували вибухи у Севастополі

Україна може завдавати ударів по РФ американською зброєю вздовж усього кордону – високопосадовці США

Понад 150 мільйонів гривень під час війни витратить ДСНС на піротехнічні машини

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ