Зеленський готується до повторних виборів: нові виклики та прогнози

У Києві тривають активні дискусії щодо можливості другого терміну президентства Володимира Зеленського, про що повідомляє міжнародний журнал The Economist. Протягом декількох місяців глава держави зазнавав значного тиску з боку світових лідерів, зокрема росії та США, які ставили під сумнів його легітимність. Владімір путін і Дональд Трамп намагалися переконати Зеленського в необхідності проведення виборів у розпал війни, сподіваючись, що українські виборці усунуть його з посади.
Про це розповідає NewsWeek
Два місяці тому Зеленський був впевнений у неможливості проведення виборів, проте нещодавні події змінили його позицію. Ганебне ставлення Трампа підвищило його популярність, що, за даними соціологічних опитувань, привело до перегляду його планів. Відтепер триває підготовка до повторних виборів, які можуть відбутися вже в найближчі місяці.
Підготовка до виборів та можливі дати голосування
Відомості від урядових джерел свідчать, що президент Зеленський скликав нараду, під час якої доручив своїй команді організувати голосування після досягнення повного припинення вогню, яке, як вважають американські експерти, може бути запроваджене до кінця квітня. Символічною датою для проведення виборів може стати Великдень, 20 квітня.
Перше офіційне підтвердження можливого проведення виборів може з’явитися 5 травня, коли у парламенті планується голосування щодо продовження воєнного стану, термін якого спливає 8 травня. Скасування воєнного стану є необхідною умовою для запуску виборчого процесу. Багато експертів вважають, що Зеленський намагається провести вибори влітку, сподіваючись на те, що коротка передвиборча кампанія дозволить йому уникнути конкурентів.
Опозиція та виклики на виборах
Лідер найбільшої опозиційної партії, Петро Порошенко, прогнозує, що вибори можуть відбутися в період з серпня по жовтень. Він вважає, що передвиборча кампанія вже фактично розпочалася із запровадження санкцій проти нього, пов’язаних із судовим процесом за звинуваченням у державній зраді.
Джерела всередині уряду вважають, що Порошенко перебільшує свою значущість, але його неприязнь до Зеленського вплинула на ухвалення рішення про санкції. За словами експертів, швидке проведення голосування підвищує ризики для внутрішньої стабільності країни, адже значна частина населення знаходиться за кордоном або в окупованих регіонах, що ускладнить голосування.
В той же час, незважаючи на виклики, Зеленський сподівається на швидкі вибори, адже вони можуть забезпечити йому переваги на тлі продовження військових дій. Проте, відзначають аналітики, будь-яке ухвалене рішення щодо зміни виборчого процесу вимагатиме дотримання конституційних норм, що ускладнить реалізацію планів.
«Довга кампанія розірве країну на частини», – зазначає одне з джерел.