Звільнення в ІТ-сфері: як змінились показники за останні два роки

Упродовж останніх двох років в Україні спостерігається зростання частки звільнених спеціалістів у сфері інформаційних технологій. Вона збільшилась з 16% до 19%. Найбільше під скорочення потрапляють молоді професіонали, які нещодавно розпочали свою кар’єру в компаніях.
Про це розповідає NewsWeek
Згідно з дослідженням Dou, за кордоном частка звільнених фахівців виявилась навіть вищою: 22% проти 18% в Україні. Втрати фахівців торкнулись усіх спеціалізацій, але в Україні спостерігається однаковий відсоток звільнень серед технічних та нетехнічних спеціалістів.
Дослідження звільнень в Україні та за кордоном
За останній рік за кордоном 23% технічних спеціалістів та 18% нетехнічних фахівців стали жертвами скорочень. Розробники та тестувальники зазнали найбільших втрат: 26% з них були звільнені. В Україні більшість звільнених фахівців належать до категорій Middle та Senior, які складають 72% всіх скорочених. За кордоном аналогічна ситуація: мідли та сеньйори становлять 71% скорочених, проте частка сеньйорів та лідів вища, ніж в Україні (45% проти 38% та 15% проти 9%).
Причини звільнень та ситуація на бенчі
Звільнення відбувалися у компаніях різних розмірів і напрямів діяльності. Понад половина звільнених спеціалістів працювала в продуктових компаніях, а близько третини — у сервісних. За інформацією, лише 2% айтівців наразі знаходяться на бенчі, що вдвічі менше, ніж у 2023 році. Більшість з них не отримують жодної зарплати: лише 32% отримують повну або часткову компенсацію.
Основними причинами звільнень виявились складна фінансова ситуація в компаніях (34%) та оптимізація бізнес-процесів (33%). Сеньйори та ліди частіше втрачають роботу через оптимізацію (35%), тоді як мідли та джуни — через фінансові труднощі (38%). Технічних спеціалістів звільняли переважно через фінансові проблеми (34%), також зазначались причини, як відмова замовника від проєкту (20%) або його завершення (16%). Нетехнічні фахівці частіше стали жертвами оптимізації та зміни пріоритетів у компаніях (48%).
Серед лідерів 23% втратили роботу через конфлікти з керівництвом, що є найвищим показником серед усіх посад. В також, 16% початківців зазнали звільнення з аналогічної причини. Поганий перформанс став причиною звільнення для 17% нетехнічних спеціалістів, в той час як серед технічних — 12%, а інтернів та джунів — 18%.