Чому зростають ціни на нафту: вплив переговорів США та Китаю й дій ОПЕК+

Світові ціни на нафту демонструють зростання, що стало помітно у вівторок, 10 червня. Головною причиною стрибка інвестори вважають очікування щодо покращення діалогу між США та Китаєм, який може послабити торговельну напругу між найбільшими економіками світу та стимулювати попит на енергоносії.
Про це розповідає NewsWeek
Динаміка цін і позиції ключових гравців
Вартість ф’ючерсів на нафту марки Brent піднялася на 28 центів і сягнула 67,32 долара за барель. Американська нафта марки WTI також подорожчала – на 23 центи, до 65,52 долара за барель. Таке підвищення цін експерти пов’язують не лише з очікуваннями від переговорів США та Китаю, а й з оприлюдненням позитивного звіту щодо зайнятості у США, що підтримало оптимізм на ринку енергоресурсів.
Президент США Дональд Трамп прокоментував ситуацію, зазначивши, що переговори з Китаєм просуваються вдало і він «отримує тільки хороші звіти» від своєї команди.
«Постійний перехід до ринкової стратегії (в ОПЕК) підштовхне ринок нафти до значного профіциту в другому півріччі 2025 року і майже напевно призведе до зниження цін на нафту», – зазначає Деніел Хайнс, старший стратег по сировинних товарах ANZ.
ОПЕК+, Іран та перспективи ринку
Водночас ситуація на ринку залишається нестійкою через дії інших гравців. Іран заявив про намір найближчим часом направити Вашингтону контрпропозицію стосовно ядерної угоди, оскільки вважає попередню пропозицію США неприйнятною. Дональд Трамп підкреслив, що ще не досягнуто домовленості щодо збагачення урану на іранській території. У разі послаблення американських санкцій Тегеран зможе збільшити експорт нафти, що може вплинути на баланс попиту і пропозиції на глобальному ринку.
Ще одним чинником є дії ОПЕК+, яка контролює майже половину світового видобутку нафти. Альянс, до якого входять члени ОПЕК разом з рф та іншими союзниками, пришвидшує реалізацію плану зі згортання квот на видобуток. Аналітики прогнозують, що це може призвести до надлишку пропозиції на ринку у другій половині 2025 року, що, своєю чергою, створить передумови для зниження цін на нафту.