Енергоатом підозрюють у фінансових махінаціях: деталі розслідування

В українських ЗМІ з’явилися повідомлення про можливе ухилення державного підприємства “НАЕК “Енергоатом” від сплати мільярдів гривень до державного бюджету у вигляді податків і дивідендів. Медіа висловлюють припущення, що компанія могла приховати свій реальний прибуток під приводом “амортизації”. У самій компанії це категорично заперечують, називаючи інформацію “маніпулятивною, заснованою на спотворених фактах та некомпетентних висновках”.
Про це розповідає NewsWeek
Підозри у “схематозі” висловив Forbes Ukraine, спираючись на власний аналіз фінансової звітності компанії. В матеріалі йдеться, що “Оператор українських атомних електростанцій “Енергоатом” вперше за час війни отримав прибуток 1,3 млрд грн при виручці, що у 160 разів перевищує цю суму. Ложка дьогтю – після червневого підвищення тарифів для населення на 64% компанія мала відзвітувати про більший прибуток”.
Фінансові результати та підозри
Автори матеріалу стверджують, що до підвищення тарифів “Енергоатом” втрачав на кожному кіловаті, проданому населенню, 22 копійки, а після – заробляє 1,18 грн. Вони також звертають увагу на те, що у 2024 році “Енергоатом” нібито:
- збільшив виторг на третину, до 207 млрд грн, тоді як витрати на субсидування низьких тарифів для населення (ПСО) зросли лише на 9%, до 109 млрд грн;
- знизив борг перед підрядниками у шість разів, до 2,6 млрд грн, але дебіторська заборгованість зросла втричі, до 11,5 млрд грн;
- показав “аномальне зростання” амортизації на 89%, до 23,3 млрд грн.
На думку керівника аналітичного департаменту Concorde Capital Олександра Паращія, спотворення фінансової звітності сталося через завищення оцінки активів компанії. Він зазначив, що наприкінці 2023 року “Енергоатом” збільшив оцінку своїх активів більш ніж удвічі, до 285 млрд грн, що спричинило також підвищення амортизації.
Офіційне спростування
Згідно з фінансовою звітністю, амортизація враховується у витратах. “Ця амортизація нараховується лише на папері. Насправді жодних грошових витрат за цим не варто”, – цитує ЗМІ анонімного держслужбовця.
“Якби “Енергоатом” не збільшив амортизацію, то його прибуток був би більшим на 11 млрд грн. З цих коштів, за розрахунками Паращого, можна було сплатити додатково 2 млрд грн податків”, – підрахував аналітик Dragon Capital Денис Саква.
Після публікації матеріалу “Енергоатом” випустив офіційне спростування. В компанії зазначили, що матеріал не враховує специфіку діяльності національного енергетичного оператора під час війни. Зростання прибутку в 2024 році, на їхню думку, є результатом системної роботи щодо підвищення ефективності та зменшення заборгованості на енергоринку, а не “приховування” доходів чи “оптимізації” податків, як зазначено в матеріалі.
В “Енергоатомі” також вказали, що значна частина прибутку (понад 153 млрд грн) була направлена на виконання соціальних зобов’язань (ПСГ). “Витрати на ПСО є ключовим фактором, що впливає на рентабельність та чистий прибуток”, – пояснили в компанії, підкресливши, що “Енергоатом” залишається одним із найбільших платників податків, сплативши в 2024 році майже 29 млрд грн до бюджетів.
Компанія також наголосила, що зростання амортизаційних відрахувань пов’язане з переоцінкою активів у процесі корпоратизації відповідно до законодавства та міжнародних стандартів, а не з ухиленням від податків.