Агропром Економіка Країна Події Публікації

Грабунок серед білого дня: як рейдери, корумповані суди та поліція знищують українських фермерів Ланецьких – резонанс

Грабунок серед білого дня: як рейдери, корумповані суди та поліція знищують українських фермерів Ланецьких – резонанс

Власників землі намагаються витіснити незаконним шляхом


Резонансна історія захоплення бандитами фермерського господарства братів Ланецьких вже привернула широку увагу вітчизняних та міжнародних ЗМІ. Вона стала черговим шокуючим прикладом того, як в Україні працює рейдерська система. Серед постраждалих — чесні підприємці з Вінниччини, які більше 20-ти років займалися екологічним господарством, вирощували врожай та підтримували громаду. Серед вигодонабувачів — представники впливових агрохолдингів, судді та правоохоронці, які разом із кримінальними угрупованнями нищать українських фермерів. А влада? Влада мовчить.

Про це розповідає NewsWeek

Схема рейдерського захоплення

Як передають наші колеги з порталу Резонанс, Фермерське господарство Ланецького (ФГ «Ланецького») у Вінницькій області успішно працювало понад два десятиліття. Все змінилося у 2015 році, коли внаслідок умисного підпалу та знищення вартісного комбайну підприємство опинилося у скрутному фінансовому становищі. Адже комбайн купувався за кредитні гроші, а без нього вести господарство стало дуже важко. Скориставшись цим, до фермерів прийшов такий собі Олександр Ільченко, як виявилося пізніше, представник впливового рейдерського клану, та запропонував допомогу 215 000 доларів для розрахунку із банком, під грабіжницькі 6% на місяць у доларах. Ланецькі були змушені погодитися, щоб врятувати бізнес і зберегти ФГ.


Колаж Agro security

Але, як з’ясувалося, допомога була пасткою. Адже Ільченко розпочав підступну кампанію із дискредитації ФГ «Ланецького», найняв людей, які почали агітувати пайовиків розривати угоди з Ланецькими. В результаті фермери змушені були тимчасово передати 55% прав на підприємство Ільченку, як «гарантію» повернення боргу та заспокоєння людей. Та коли Ланецькі зрозуміли, що їх намагаються знищити, вони застосували своє законне право та оперативно вивели Ільченка зі складу власників. Незабаром, брати виплатили і борг підприємства – понад 400 000 доларів, що майже удвічі більше, ніж позичена сума. Але це тільки початок.

Коли суди та поліція працюють на бандитів

У 2019 році Ільченко звернувся до суду, заявивши, що його нібито незаконно позбавили частки в компанії. Суддя Господарського суду Вінницької області Роман Міліціанов виніс неправомірне рішення, повернувши рейдера у власники ФГ «Ланецького». Рівненський апеляційний суд підтримав цю постанову, незважаючи на те, що згідно з законодавством фермерське господарство не може мати сторонніх співвласників.


Про цю історію виходив гострий репортаж каналу 2+2

Коли Ланецькі звернулися до антирейдерської комісії Мін’юсту, їм вдалося добитися скасування незаконного рішення. Але це не зупинило шахраїв – невдовзі за дивних обставин у реєстрі з’явилася «технічна помилка», яка зробила Ільченка 100% власником господарства. Той одразу ж, через підставних осіб, продав підприємство Володимиру Барцьосю, керівнику агрохолдингу, пов’язаного з олігархами Герегами. В свою чергу, як зазначається в розслідуванні, Барцьось почав штучно банкрутувати ФГ «Ланецького» на користь своїй компанії – ТОВ «Браїлівське». Цьому передувала оборудка по введенню Ланецьких у штучні борги.

Щоб остаточно знищити Ланецьких, Ільченко витягнув підроблену розписку на 290 000 доларів і подав до суду з вимогою стягнути з Ланецького 34 мільйони гривень. Суддя Погребищенського райсуду Антон Бойко виніс дивне рішення, на користь рейдерів, без будь-яких доказів (без проведення експертизи про належність підпису). Апеляція залишила це рішення в силі. Далі — судові виконавці з протиправними рішеннями, тітушки у формі нацгвардії, незаконний збір врожаю, бездіяльність поліції. В результаті, пшениця, засіяна ФГ «Ланецького», була фактично вкрадена бандитами в уніформі.

Як зазначається у розслідуванні наших колег, протягом усього періоду судових розглядів у різних інстанціях, судді демонстрували масову сліпоту та відмовлялися бачити очевидні порушення. А коли одна з інстанцій (Рівненський апеляційний суд) нарешті визнала оборудку незаконною, Верховний Суд її скасував, відправивши справу на першу інстанцію – туди, де все вже «схоплено». При чому, рішення на користь рейдерів прийняли двоє суддів ВСУ – Пєсков та Огороднік, тоді як суддя Жуков категорично не погодився з колегами та виступив з окремою думкою, яка аргументовано викривала всі зловживання рейдерів.

Коли Ігор Ланецький спробував більш рішуче відстояти свої права, проти нього застосували незаконну операцію і запроторили за грати. Суддя Немирівського райсуду за емоційний «стусан» адвокату рейдерів засудив Ланецького до трьох років ув’язнення, сфабрикувавши легкі тілесні і сам вирок. Несправедливий вирок, за вказівкою голови суду Медвецького, підтвердили у Вінницькому апеляційному суді. У СІЗО Ланецького намагалися зламати, вимагаючи відмовитися від фермерського господарства. Але фермер вистояв і продовжує боротьбу за свої права, свою долю, свою родину, в якій четверо малих дітлахів.

Наразі справа, пройшовши кілька кіл судових знущань, знову розглядається у першій інстанції. І ось, на диво, суддя Господарського суду Вінницької області Ігор Маслій, як зазначають розслідувачі, не поспішає виконувати забаганки рейдерів та вказівки суддівської мафії. Натомість демонструє самостійність у прийнятті рішень та воліє спиратись на законні докази та факти. І це дає велику надію на справедливість у цій справі.

Чому це загрожує національній безпеці?

Як впевнені правозахисники та журналісти-розслідувачі, справу Ланецьких важко назвати просто конфліктом бізнесу – це наочна демонстрація того, що організована система рейдерства процвітає в Україні на всіх рівнях. Вона традиційно включає:

  • Кримінальні угруповання, що прикриваються бізнесом.
  • Корумпованих суддів, які ухвалюють очевидно незаконні рішення.
  • Поліцію, яка закриває очі на рейдерські захоплення.
  • Високопосадовців, які дають карт-бланш на знищення фермерства.

Після багаторічних судових баталій нарешті з’явився суддя, який встояв перед тиском. Зокрема суддя Господарського суду Вінницької області Ігор Маслій почав виносити справедливі рішення, які повертають ФГ «Ланецького» законним власникам. Але чи вистачить йому волі пройти цей процес до кінця, та чи вистачить цього, щоб розірвати замкнене коло корупції і беззаконня?

В Україні триває війна, і такі випадки не лише знищують фермерів, а й ставлять під загрозу продовольчу безпеку, демотивують ЗСУ, воїнів, серед яких чимало фермерів. В той час, як українці віддають життя на фронті, корупційні угруповання в тилу вбивають економіку. Якщо найближчим часом влада не дасть реальну відсіч рейдерам, країна залишиться без малого та середнього бізнесу.

За розвитком подій навколо ФГ «Ланецького» спостерігають тисячі вітчизняних фермерів, які так само потерпають від рейдерів, або яких може очікувати доля Ланецьких. Тим не менш, журналісти і правозахисники сподіваються, що НАБУ, ДБР, САП та Офіс Генпрокурора візьмуть цю справу під особливий контроль та розірвуть порочне коло знущання з родини фермерів. Тоді як від Вищої ради правосуддя та ВККСУ очікуємо розслідування численних фактів незаконних судових рішень по цій справі.

Ця історія – не просто про бізнес, про фермерство, про землю. Це історія про те, чи буде Україна країною, де працює закон, де люди мають перспективу і надію на краще майбутнє. Якщо ні, то чи є в нас шанс перемогти у війні та, взагалі, зберегтись, як незалежна Держава?

Питання риторичне.

Андрій Мохник, за матеріалами ЗМІ та відкритих джерел, для NW


18 Березня

Зеленський про заяву Кремля після переговорів з США: мобілізація та позиція армії

Як українцям отримати громадянство Болгарії: способи та вимоги

Смертельна аварія в Києві: Lexus протаранив відбійник, двоє загиблих

Трамп і Путін обговорили енергетичне перемир’я та відносини між США і росією

Трамп і Путін обговорили мир в Україні та двосторонні відносини

Атака дрону росіян на цивільний автомобіль у Харківській області: чотири постраждалих

Аудит Рахункової палати: американська допомога Україні на 30 млрд доларів використана ефективно

Військовий вертоліт Мі-28 розбився у росії: двоє загиблих

ДПСУ спростувала заяву про прорив російських військових у Сумській області

У Львові зареєстровано випадок ботулізму після вживання консервів

Володимир Зеленський з офіційним візитом відвідає Фінляндію 19 березня

Військові 18-24 років зможуть навчатися у вишах під час служби в ЗСУ

Рютте висловив підтримку Трампу у досягненні миру в Україні

СБУ ліквідує схему вивезення ухилянтів за кордон на Харківщині

46% американців вважають, що США недостатньо допомагають Україні

Фішингова афера на Львівщині: затримано псевдоблагодійників, які вкрали 1,6 млн грн

БІЛЬШЕ НОВИН