Актуально Економіка Енергетика Країна Новини Суспільство Технології

Киян закликали активніше захищати свої права в боротьбі з тарифними махінаціями Київтеплоенерго

Киян закликали активніше захищати свої права в боротьбі з тарифними махінаціями Київтеплоенерго

Київтеплоенерго відповість перед законом за свої махінації з тарифами – чи покладе влада край знущанню з людей?

В Оболонському районному суді м. Києва розглянуть груповий позов мешканців Оболоні проти тарифного свавілля Київтеплонерго – розказав на своїй сторінці адвокат Вадим Чунжин – передає NW

Російська навала спричинила кризові процеси в енергетиці, і поставила Україну на межу виживання. Чим ближче до зими, тим тривожніше стає за долю опалювального сезону в Києві та інших містах нашої Держави. Проте всередині країни продовжують відбуватися дивні процеси, які свідчать про наміри певних структур замість турботи і підтримки, грабувати народ і наживатися на людському горі.

У Монополістів своя війна

Епіцентр людського невдоволення знаходиться у столиці, та стосується дій монополістів комунальних послуг, зокрема КП «Київтеплоенерго». Так, останнім часом у ЗМІ та соцмережах ширяться пости та публікації щодо безпрецедентного рівня цинізму керівництва згаданих структур, яке веде якусь свою гру. В результаті, мешканцям багатьох ЖК приходять непрозорі та незрозумілі платіжки за неспожите тепло, а у персональних кабінетах фіксуються величезні борги фактично з неба.

Див.: Як самостійно боротися із тарифним свавіллям КТЕ та інших монополістів – покрокова інструкція

Скандал та масові скарги киян в соцмережах викликали реакцію Кабміну, і особисто прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, який ще в травні 2022 року ініціював перевірки діяльності комунальних монополістів. В той же час, київські спільноти закликали владу Скасувати всі борги за необґрунтовані нарахування від Київтеплоенерго! – Кияни закликають Уряд та ОПУ прийняти відповідне рішення!

Але, судячи з того, що ми досі не почули про результати або висновки цієї перевірки, розбиратися із махінаціями, як завжди, доведеться самим громадянам.

Судді бачать зловживання КТЕ

ЗМІ вже неодноразово висвітлювали епопею із судовим позовом мешканців будинку Героїв Сталінграда, 16-д проти Київтеплоенерго, які позивалися до суду з вимогою відмінити незаконні нарахування та зробити обґрунтований справедливий перерахунок. Це був один з перших громадянських позовів проти зловживань КТЕ з непрозорими платіжками. За три роки боротьби, не зважаючи на різноманітний тиск і негативні фактори, вдалося напрацювати дуже корисний досвід і отримати алгоритм переможної стратегії. У якості прикладу рішення проти свавілля КТЕ – вирок Оболонського суду.

Суд визнав незаконними дії КП «Київтеплоенерго» щодо нарахування сум за неспожите тепло! (рішення Оболонського суду)

Як пояснював у ЗМІ адвокат по цій справі Вадим Чунжин, судова практика, з якою він зіткнувся у змаганні проти КТЕ, була багато в чому інноваційною та непередбачуваною.

«Уявіть, в нас зараз досі немає спеціалізованих (сертифікованих) судових експертів по тарифним питанням. І суди, які мали б розбиратися у питаннях законності нарахувань, не мають чіткої методики та інструменту для перевірки законності сум у платіжках.

З іншої сторони, маємо абсурдну ситуацію, коли доводити, що виставлені фактично з пальця величезні додаткові суми є законними має не монополіст, який їх придумав, а рядовий споживач. Інакше – суд за спрощеною процедурою визнає споживача боржником з усіма наслідками.»

Як показові, стали рішення по цій справі різних суддів Оболонського суду.

В результаті, три судді (з п’яти суддів, хто розглядав ідентичні позови) винесли рішення на користь мешканців та змусили КТЕ зробити перерахунок в сторону зменшення у 2-3 рази (рішення суддів Білоконна І.В., Жук М.В., Яценко Н.О.). Тоді як двоє суддів, з незрозумілих міркувань, проігнорували аналогічні факти та аргументи позову та відхилили більшість позовних вимог. Як це трактувати, коли в одному і тому ж суді, за тотожними позовами різні судді виносять абсолютно протилежні рішення – напевно має визначити майбутня Рада доброчесності та Вища кваліфікаційна комісія суддів.

Та, все ж таки, позитивні рішення низки суддів проти незаконних перерахунків надають оптимізму і віри у правосуддя! Тому, коли КТЕ не вгамувалося та знайшло іншу схему нарахувань по згаданому будинку, мешканці знову пішли у суд. Днями вийшла ухвала щодо відкриття провадження по справі № 756/5647/22 (номер провадження 2/756/4058/22).

Наразі, частина мешканців будинку по вул. Г. Сталінграда, 16-д вимагає скасувати незаконні суми, які надійшли їм у платіжках, у графі «перерахунок». А це приблизно 110 000 гривень на 8 квартир за 2019-2020 роки. Аргументом таких перерахунків стало начебто збільшення опалювальної площі будинку на 10 кв. м. В результаті, на низку квартир нарахували додаткових від 885 до 1100 гривень за 1м.кв. опалювальної площі!

Адвокат сторони позову Вадим Чунжин припускає, що така ініціатива може бути як помста мешканцям за принципову відмову платити за неспожите тепло. Або як пошук інших шляхів і методів ошукування мешканців київських будинків. Проте адвокат сподівається, що махінації від ділків з КТЕ вчергове будуть викриті, доведені в суді та відмінені, згідно діючого законодавства та норм права.

На своїй сторінці у ФБ адвокат обґрунтував правову позицію мешканців: «В цій ситуації маємо абсолютно непрозорі розміри та показники опалювальних площ, які надаються управляючою компанією до КТЕ. Ми так і не отримали чітку відповідь, що це за додаткові 10 метрів, звідки вони взялися, чому лише зараз, і чому, взагалі, відбувся цей «перерахунок». Також абсолютно незаконним виглядає і сам перерахунок з додатковими сумами, які повісили на мешканців будинку.

Визначення поняття «перерахунку» у профільному законодавстві в сфері житлово-комунальних послуг визначено у абзаці 3 п.2. постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. №482 «Про затвердження Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/482-2019-%D0%BF#Text

А відтак, поняття Перерахунок має лише одне законне формулювання – Це зміна розміру нарахованої плати за послугу у разі надання її невідповідної якості шляхом зменшення розміру такої плати виходячи з фактично наданих у період перерахунку складових послуг», пояснив адвокат.

Осінь буде гарячою

Перше засідання по справі призначено на жовтень 2022 року. До того часу сторони будуть готувати та шліфувати власні позиції та аргументи. А київська спільнота буде уважно слідкувати за розвитком подій. Бо за даними NW, на гачку незаконних нарахувань і намальованих боргів КТЕ висять сотні будинків та суми, які бажає незаконно отримати монополіст.

Методи і схеми, які використовує КТЕ в спробах подоїти людей дуже винахідливі. Так нещодавно у матеріалі Кому війна, а кому годівниця – кияни з Оболоні жаліються на грабунок зі сторони Київтеплоенерго на прикладі будинку Оболонська набережна, 1, корп. 3 була розкрита схема із маніпулюванням КТЕ навколо площі місць загального користування та мінімальної питомої частки. В результаті, у платіжках за МЗК по згаданому будинку, до показань власне лічильників були незаконно приплюсовані суми так званої мінімальної питомої частки. Тоді як, згідно закону, треба рахувати або за показниками лічильників, або за розміром мінімальної частки, якщо об’єм спожитого тепла, зафіксований у лічильниках, виявився меншим, ніж мінімальна (питома) частка, що зафіксована в офіційних документах. Наразі, такі грубі порушення норм закону могли б стати гарною базою для подання мешканцями групового позову і виведення махінацій Київтеплоенерго на чисту воду.

А в тому, що з КТЕ варто і можна боротися, доводить успішний досвід розбірок з КТЕ у Оболонському суді. І в такій ситуації дуже важливо показати, що кияни не збираються бути покірними вівцями, яких під корінь стрижуть вовки усіх мастей.

На думку адвоката, нема сумнівів, що лобісти КТЕ будуть всіляко тиснути на суддю по справі Білоконну І.В.

«Є віра, що суддя, яка раніше вже ретельно вивчала методику, хитрощі та засоби маніпулювання зі сторони Київтеплоенерго, і винесла справедливий вирок, і на цей раз не піддасться тиску та винесе рішення по закону і по совісті. Підтримка експертів, ЗМІ, а головне – сотень тисяч киян, частиною спільноти яких вона є сама, має надати судді впевненості і рішучості у відстоюванні закону», – вважає Вадим Чунжин.

А влада що?

Нещодавно були прийняті законопроекти про мораторій на стягування боргів по комуналці та підвищенню тарифів. Але це не зупинило грабіжницькі плани столичних комунальних монополістів.

В час, коли більшість людей реально виживають, ледве зводять кінці з кінцями, грабувати народ, вигадуючи суми з пальця, однозначно сприймається більшістю як мародерство і бажання знищити дух і морально-психологічний стан українців.

Раніше мешканців столиці закликали приєднуватись до ініціативи «Кияни за прозорі розрахунки»

Варто розуміти, що переважна більшість киян сплачують за тепло і за інші комунальні послуги вчасно і в повному обсязі. Вони готові віддавати останні заощадження, щоб підтримати систему опалення в місті. Але люди не готові платити незрозумілі астрономічні суми, які неможливо підтвердити, і які малюються в незаконний спосіб. А примушення їх до сплати фальшивих боргів може спричинити масовий спротив і колапс неплатежів, що може стати катастрофою для теплових систем Києва. Чи усвідомлює це міське керівництво?

Бо ситуація з маніакальним бажанням КТЕ нараховувати і здирати з киян неіснуючі комічні борги, становить загрозу національній безпеці. І це вже – пріоритет діючої влади, пріоритет виживання народу України в умовах війни.

Щоб цього не сталося, низка експертів з питань ЖКГ закликають прийняти ряд невідкладних заходів, щоб у питаннях формування комунальних тарифів та перерахунків досягти рівня абсолютної чесності та прозорості. Зокрема, адвокат Вадим Чунжин закликав владу Створити тимчасову комісію ВР щодо вирішення ситуації з упорядкуванням системи розрахунків за комунальні послуги.

На його глибоке переконання, Україна потребує нового закону і нових правил формування і нарахування оплати комунальних послуг. Ці правила мають бути абсолютно прозорі, зрозумілі, без шпарин та прогалин, що дозволяють малювати будь-які суми за минулі опалювальні сезони, які неможливо перевірити.

«Ми вступаємо в новітні часи, але дуже важливо, щоб люди вже зараз активніше вимагали чесності та нормального ставлення від монополістів. Сподіваюсь, що десятки тисяч киян, які жаліються в соцмережах та потерпають від свавілля Київтеплоенерго, не будуть терпіти знущання, а солідарно і впевнено продемонструють свою позицію – через скарги, заяви, петиції та, особливо, судові позови. Щоб монополісти і корупціонери зрозуміли, що махлювати і грабувати людей, як раніше, вже не вийде!», – підсумував адвокат свій пост.

Редакція буде уважно слідкувати за розвитком ситуації з тарифами за комунальні послуги та судовим позовом проти КТЕ.

Іванна Петрів, Віктор Шевчук для NewsWeek


29 Березня

Кулеба вважає тісні зв’язки Індії з Росією «радянською спадщиною» – FT

Україна підписала угоду з США щодо відтермінування виплат за держборгом

У Києві та області працювали нелегальні АЗС з контрафактним пальним

Пиріг зі смородини нашвидкуруч із літніми заготовками

уряд має знайти «фінансову основу» для роботи Служби зовнішньої розвідки

28 Березня

“Patriot” потрібні тут і зараз, для захисту людських життів – Олександр Левченко

Куди піти у Києві: найцікавіші події цих вихідних

кому та як вдалося отримати компенсацію за програмою «єВідновлення»

Міноборони Німеччини повідомило про новий пакет військової допомоги для України

Представник Мінінфраструктури України розповів про два основних питання, які обговорили у Польщі. Ексклюзив

у Варшаві відбулися переговори урядів України та Польщі

у Польщі завершилися переговори щодо розблокування кордону – вони тривали 6 годин

У Київській області перейменували населені пункти: нові назви

Блендер: ваш надежный помощник для приготовления еды

У Варшаві почалися переговори урядів України та Польщі

Теракт у “Крокусі”- не перша спроба російських спецслужб пов’язати теракти ісламістів з Україною: подробиці

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ