Енергетика Київ Країна Новини Події Суспільство

Тарифні війни: кияни з Оболоні жаліються на “грабунок” зі сторони Київтеплоенерго

Тарифні війни: кияни з Оболоні жаліються на “грабунок” зі сторони Київтеплоенерго

В будинках на Оболонській набережній КТЕ продовжує виставляти необґрунтовані грабіжницькі рахунки за МЗК, що геть відбиває у людей бажання сплачувати за теплопостачання

Попри воєнний час і проблеми елементарного виживання, у містах подалі від фронту людей особливо гостро хвилюють питання забезпечення базовими комунальними послугами. І, насамперед – можливість прозоро сплачувати за надані і спожиті послуги. Але, як повідомляють ЗМІ, не зважаючи на скрутне становище всередині Держави, продовжують діяти так звані внутрішні мародери. Їх мета – збагатитись за рахунок простих мешканців, використовуючи добросовісність людей і довіру до квитанцій, що надходять із офіційних структур, пише онлайн-видання Enigma.club, передає NW.

Судячи зі скарг, як і раніше, найбільше зловживань навколо тарифів, платіжок і розрахунків відбувається в столиці України. Зокрема, навколо послуг з теплопостачання.

Тому зовсім не випадково Прем’єр-міністр нещодавно заявив, що реагуючи на численні скарги громадян, Кабмін ініціює у травні перевірку в секторі надання комунальних послуг, насамперед енергетичного сектору. За даними NW, це була реакція на дії КП «Київтеплоенерго», керівництво якого, навіть під час штурму столиці рашистами, не припинило свою улюблену практику нарахування киянам незрозумілих сум за ненадані послуги за опалення.

Відмітимо, що про аналогічні зловживання була гостра стаття на порталі «Киеввласть», де, зокрема, стверджувалося, що «Комунальне підприємство (КП) “Київтеплоенерго” нараховує киянам фіктивні борги й ігнорує інформацію від споживачів про фактично надані та спожиті послуги. Відповідальними за це є профільний заступник голови КМДА Петро Пантєлєєв (на фото в центрі), директор КП “Київтеплоенерго” В`ячеслав Бінд (на фото ліворуч) та директор Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА Дмитро Науменко (на фото праворуч). Про це КВ стало відомо з повідомлення у Facebook київської журналістки (УНІАН) Тетяни Урбанської».

Журналісти «Київлади» ще забули додати до цієї компанії такого собі Костянтина Лопатіна, директора СП «Енергозбут», підпорядкованого КТЕ – відомства, яке безпосередньо займається організацією збуту (продажу), обліку, та розрахунками за теплову енергію з мешканцями Києва. Саме він, зазвичай, коментує проблемні ситуації для ЗМІ та відповідає на претензії мешканців.

Борги за МЗК – нова фішка махінацій КТЕ?

Наразі маємо чергову ганебну ситуацію у вигляді намагання КТЕ пограбувати мешканців столичних будинків, вигадуючи неіснуючі борги за опалення місць загального користування (МЗК).

Зокрема, мешканці будинку по вул. Оболонська набережна, 1, корп. 3 поскаржилися ЗМІ, що отримали платіжки з незрозумілими перерахунками за опалення місць загального користування (МЗК). Як от можна побачити на цій квитанції.

Взагалі, судячи з методів і схем КТЕ по нарахуванню неіснуючих боргів у вигляді перерахунків в сторону збільшення (що є порушенням закону) та непрозорих нарахувань за сумнівної логіки, непідтверджені рахунки за МЗК є улюбленим способом зідрати з киян додаткові суми.

Щодо конкретики, до журналістів звернулися мешканці квартир  №№ 175, 177, 178, 179, 181, 184, 185, 188, 191, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201 за адресою: м. Київ, вул. Оболонська набережна, 1, корп.3 із проханням допомогти розібратись у ситуації з нарахуваннями незрозумілих сум за опалення МЗК та функціонування систем опалення в їхньому будинку.

На прикладі конкретних помешкань це виглядає наступним чином. Перше. Згідно надісланих з КП “Київтеплоенерго” рахунків-фактур по квартирі № 198, станом на 01.12.2021р. за МЗК було нараховано 2,1335 Гкал, що при тарифі 1654,41 грн. за Гкал становить 3529,68 грн.

В даному випадку нарахування за МЗК по кв.198 виглядають незрозумілими та непідтвердженими діючими правилами, нормами та методиками розрахунків, згідно яких  плата за МЗК не може перевищувати плату за помешкання більш ніж на 10%. Навіть якщо врахувати мінімальну питому частку споживання тепла по цій квартирі – 1,897 Гкал = 3 138 грн., то все одно виходить, що споживання і плата за опалення МЗК значно перевищують споживання і плату за опалення у самій квартирі. Що, в свою чергу, порушує норми і є ознакою незаконних маніпуляцій зі сторони КТЕ.

Також великі сумніви по кв.198 викликають тарифи і платня за функціонування систем опалення (далі – ФСО)- 0,7863 Гкал що становить 1 300 гривень. Така цифра теж абсолютно не вкладається в діючу систему та методику розрахунків і значно перебільшує розумну ціну за ФСО, зважаючи на те, що будинок новий и там використані енергозберігаючі технології.

Аналогічні незрозумілі нарахування бачимо і по інших квартирах. Зокрема, квартирі 197 площею 63,9 кв.м. Так, з рахунку-повідомлення станом на 01.12.2021р. видно, що за МЗК по цій квартирі було нараховано 0.7574 Гкал, що становить 1 249 грн за один місяць. Як для метражу 63,9 кв.м. така сума нарахувань за МЗК виглядає абсолютно дивною та необґрунтованою.

Крім того, бачимо, що по кв. 197 станом на 01.01.2022р. об’єм за опалення квартири вказаний 1,63 Гкал, що становить 2 706 гривень. Це виходить близько 42,35 гривень за квадратний метр, хоча в будинку втрати енергії дуже незначні і такий тариф виглядає дивним і абсолютно неправомірним!

Але якщо дивитись далі, то бачимо, що станом на 01.01.2022р. об’єм по МЗК вже становить вдвічі менше 0,113 Гкал, що становить 186 гривень. А за функціонування систем опалення нарахування по кв.197 становлять 0,1631 Гкал, що конвертується у 269,82 грн.

Тут постає найважливіше питання: як логічно пояснити, що у значно більш холодний грудень (рахунок станом на 01.01.2022р.) за МЗК та внутрішні системи опалення було спожито значно менше тепла, ніж за більш теплий листопад?

Секрет незаконної схеми від ЦКС

Адже, виходячи з наявних даних і з тих відомостей, показників лічильників та власних нормативів КТЕ, які відомі і зафіксовані у документах, виникає сумнів у законності платіжок за МЗК та функціонування систем опалення по згаданих квартирах будинку за адресою Оболонська набережна, 1, корп.3.

В своїй відповіді по журналістському запиту наших колег з «Кримінального огляду», пояснити – звідки такі цифри, ЦКС логічного обґрунтування не надав. Натомість повідомив, що зазначені великі суми нарахування пояснюються нарахуванням «мінімальної питомої частки». А незрозумілі нарахування за ФСО пояснює втратою тепла на шляху до будинку у системах КТЕ, що жодним чином не пояснює механізм формування конкретних цифр ФСО по цьому будинку і нарахування цих сум по квартирах.

Що стосується обґрунтування величезних додаткових нарахувань по МЗК мінімальною часткою, то маємо чергове зловживання.

Справа в тому, що як пояснив журналістам експерт з питань ЖКГ і комунальних послуг, адвокат Вадим Чунжин, методика із застосуванням мінімальної частки питомого споживання тепла застосовується в тих випадках, коли об’єм спожитого тепла у приміщеннях/квартирах зафіксований у лічильниках менше, ніж визначений нормативами у вигляді мінімальної частки.  Це було прийнято для того, щоб забезпечити економічну обґрунтованість та мінімальну окупність теплових послуг, щоб теплопостачальники не збанкрутіли.

Такий принцип унеможливлює ситуації, коли «хитрі» мешканці-клієнти взагалі вимикали опалення, і підігрівались за рахунок оточуючих квартир. І ми, як представники ЗМІ незалежної Держави, що піклується про добробут і законність, цілковито підтримуємо формат обов’язкової мінімальної оплати за опалення. Бо інакше комунальні послуги буде, взагалі, невигідно та збитково  виробляти і доставляти до місць споживання (будинків). А за наявної системи із обов’язковим мінімальним платежем, усі люди будуть змушені включати опалення та споживати принаймні мінімальний обсяг теплової енергії. Навіть, якщо ти взагалі не включав у квартирі тепло – все одно маєш заплатити фіксований мінімум. І це – об’єктивно справедливо і економічно обґрунтовано.

Коментар адвоката Вадима Чунжина щодо цієї ситуації:

Мінімальна частка – не для грабунку!

Все вище згадане підтверджується правилами розрахунку щодо МЗК, опублікованими на сайті ВР. Там чітко сказано, що мінімальна частка не донараховується, якщо об`єм спожитої енергії не менший за цю частку. Таким чином, «Для споживачів, приміщення яких оснащені вузлами розподільного обліку, розподілене питоме споживання теплової енергії в розрахунку на 1 квадратний метр площі (1 кубічний метр об’єму) квартири (іншого приміщення) не може становити менше мінімальної частки питомого споживання теплової енергії, яка визначається згідно з методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства».

zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18#Text

Крім того, в наказі № 315 Мінрегіону: Про затвердження Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг: у главі  VI п.2. «Визначення та розподіл обсягу спожитої у будівлі/будинку теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення» вказана формула щодо розрахунку показників по МЗК, а також чітко зазначено: «2. У кожному розрахунковому періоді протягом опалювального періоду перевіряється дотримання вимоги щодо мінімального споживання теплової енергії в опалюваних приміщеннях, оснащених приладами розподільного обліку теплової енергії. При перевірці спожитий опалюваним приміщенням обсяг теплової енергії на опалення, визначений за показаннями приладу (приладів) розподільного обліку теплової енергії та віднесений до загальної/опалюваної площі/об’єму цього приміщення, порівнюється з мінімальною часткою середнього питомого споживання теплової енергії. У разі недотримання цієї вимоги опалюваному приміщенню донараховується обсяг теплової енергії за такими формулами:» Тобто законодавець  не надає  жодних вказівок, чи рекомендацій плюсовати мінімальну частку до загальних розрахунків, які не є меншими мінімальної  частки середнього споживання.

Але у випадку із МЗК будинку на Оболонській набережній, 1, корп. 3 якраз бачимо ознаки зловживання та маніпуляцій КТЕ.

І замість того, щоб або рахувати оплату за наявними показниками, які чітко перевішують мінімальну питому частку (якщо зафіксовані показники по МЗК менші від мінімалки), вони вирішили рахувати за незаконною схемою. А саме –  брати зафіксовані у лічильниках показники спожитого МЗК тепла і додавати до них вартість мінімальної частки, передбаченої для споживання МЗК. Тобто, рахувати за подвійною системою, брати подвійну платню. А це – пряме і грубе порушення закону. Що було зафіксовано у відповіді ЦКС щодо методики нарахування оплати за МЗК, яка надавалась вище.

БТІ як чинник змови

Таким чином, якщо брати показники по всьому будинку, то регулярні незаконні нарахування від КТЕ становлять у частині мінімальної частки – 13,9691 Гкал = 23 104,89 грн. Як мінімум, таку суму щомісяця «Київтеплонерго» намагається незаконно отримувати з мешканців будинку. Такі зловживання стали можливими ще й тому, що досі невідома точна площа МЗК, яку БТІ відмовились надати на запит адвоката. Це опосередковано може свідчити про змову з метою введення мешканців в оману і фактичних ознак незаконного грабунку. Тоді як можна приблизно розрахувати, що справедлива місячна плата за МЗК по будинку Оболонська набережна, 1, корп.3 за діючими тарифами та фактичним об’ємом споживання може становити приблизно 20-25 тис. гривень на весь будинок.

Виходячи з усього, можна зробити висновок, що КТЕ не бажає мати з киянами прозорі і чесні відносини, та намагається шахрайським способом викачувати гроші за неспожите тепло. І контролюючі та правоохоронні органи мають провести власне розслідування з метою встановлення істини, недопущення грабунку киян, та притягнення винних до відповідальності. Для привернення уваги, мешканці будинку підтримали ініціативу киян з інших будинків, де були зафіксовані зловживання КТЕ, та публічно звернулися до владних структур ОПУ, Кабміну, ВРУ, КМДА з вимогою припинити грабунок та скасувати неправомірні борги за опалення.

Реакція влади на масові факти порушення норм закону і непрозорі нарахування за послуги опалення має бути чіткою, зваженою та відповідальною. А саме – відміна сумнівних боргів  та повна заборона непрозорих нарахувань. У часи економічної скрути, коли порушені ланцюжки платежів, коли всі системи в державі дуже вразливі, вкрай важливо зберегти довіру людей до постачальників комунальних послуг. Щоб громадяни продовжували сплачувати за спожиті комунальні послуги, не боячись, що їм з неба нарахують тисячі гривень незаконних боргів і вони будуть висіти на гачку боржників. І це – питання національної безпеки!

Щоправда, мешканці означеного будинку все ж таки сподіваються, що ескалації та судових позовів можна уникнути, і готові вислухати пропозиції влади і керівництва КТЕ по владнанню існуючого конфлікту з непрозорими нарахуваннями, які вони сплачувати не збираються.

Іванна Петрів, Віктор Собко


19 Квітня

“Укрзалізниця” заявила про шалені збитки київської електрички

війська РФ націлились на Очеретине, удар ЗСУ по Луганську, що тепер із драмтеатром у Маріуполі

Ще щонайменше сім Patriot чи подібних систем ППО потрібні Україні для оборони – Зеленський

Росія розширює мовлення в окупації: як Україні «глушити» пропаганду?

Всеосяжний, справедливий і стійкий мир для України та всього світу має ґрунтуватися лише на Статуті ООН – Олександр Левченко

«Ще один приклад повної зневаги до людського життя» – в ООН відреагували на удар РФ по Дніпру

Туск закликав польських фермерів відмовитися від блокування кордону з Україною

СБУ затримала помічника Шуфрича: він фінансував росгвардію в Криму

Трамп заявив, що виживання України важливе для США

Танці на могилах військових у Києві? Через поховання героїв на Лісовому кладовищі здійнявся гучний скандал: всі подробиці

«Я оптиміст» – віцепрезидент США за президентства Трампа про майбутнє голосування в Конгресі щодо допомоги Україні

Як зробити шкіру гладкою та ніжною: поради як вирівняти текстуру

ТОП-6 ресторанів з чудовим видом на Київ

«Ви можете нам у книжках понаписувати «Слава Росії». Що відомо про конфлікт із переселенцями в Тернополі

НАТО працює над можливістю передати Україні більше ППО, не лише Patriot – Столтенберґ

18 Квітня

На Київщині рибаки наловили риби на майже мільйон гривень

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ