Здоров'я Київ Країна Медицина Новини Суспільство

В столице прошла акция «Гайки украинской наркополитики»

В столице прошла акция «Гайки украинской наркополитики»

25 червня 2021 у Києві біля агенції УНІАН відбулась перформанс-акція «ГАЙКИ УКРАЇНСЬКОЇ НАРКОПОЛІТИКИ», передає NW (укр.).

Така назва була обрана для щорічного заходу в рамках Глобальної кампанії за зміни репресивної наркополітики «ПІДТРИМАТИ, НЕ КАРАТИ!» (Support. Don’t Punish)

Учасники акції– люди, які вживають наркотики, громадські діячі та правозахисники влаштували імпровізовану виставу, щоб у такий спосіб привернути увагу високопосадовців та суспільства до чинної репресивної наркополітики і проблем, з якими щодня стикаються сотні тисяч наркоспоживачів в Україні.

“Незважаючі на рекомендації ООН і взяті державою забов’язання, на превеликий жаль, репресивна наркополітика в Україні не змінюється. Достатньо пригадати безпрецедентні випадки поліцейського свавілля та втручання в роботу програм зменшення шкоди, коли у Києві, під надуманим приводом, поліцейські затримали співробітника організації Клуб Еней. А у Харкові відразу в семи відділеннях медичних центрів, які надають допомогу наркозалежним особам, відбулись обшуки. В результаті репресивних дій маємо епідемію ВІЛ, ТБ та гепатитів, криміналізацію людей, які вживають наркотики, на фоні процвітаючої організованої наркозлочинності та засилля нових синтетичних психоактивних речовин під “дахом” відповідних правоохоронних органів разом з навалою неврегульованих державою «псевдо реабілітаційних» послуг!  Саме тому ми, як і тисячі людей в сотнях міст по всьому світу, прийшли закликати до дій по забезпеченню гуманної наркополітики в Україні та до виконання рекомендації ООН щодо декріміналізації. Наша мета – заявити в цей день “Підтримати! Не карати!»,- повідомив Олег Димарецький, директор БО БФ «ВОЛНА».

«Якщо говорити про жінок, які живуть з наркозалежністю, то лозунг «Підтримати. Не карати» наповнюється особливим сенсом. В Україні реалізується програма замісної підтримувальної терапії, яка довела свою ефективність, але вона часто залишається недоступною для жінок. Причин декілька: і побоювання розголошення статусу, і відсутність кабінетів видачі замісного препарату у маленьких містечках, і тиск на жінку з боку рідних. У результаті складається ситуація, коли кожен третій споживач наркотиків – це жінка, а в програмах лікування – жінка лише кожна п’ята. Я поясню, чому жінки у цьому питанні більш вразливі за чоловіків: багато з них – мами. А в Сімейному кодексі є 164 стаття, п.4, який, спираючись на неіснуючий діагноз, дозволяє вилучати дітей у наркозалежних. При цьому не береться до уваги, що жінка може проходити лікування замісною терапією. Замість її людських і материнських якостей до уваги береться лише діагноз», – заявила під час виступу Тетяна Лебедь, директорка Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА».

Активісти також традиційно закликали владу декриміналізувати людей, які вживають наркотики, змінивши фокус роботи правоохоронної системи на протидію організованому наркобізнесу.

26 червня десятки тисяч людей у понад 100 країнах світу виходять на вулиці своїх міст в рамках глобальної міжнародної адвокаційної кампанії «Support. Don’t Punish» («Підтримати. Не карати»), спрямованої на гуманізацію репресивної політики щодо наркотиків.

Понад 60% засуджених за зберігання наркотиків для власного вживання отримують кримінальне покарання за те, що у більшості цивілізованих країн взагалі не вважається кримінальним правопорушенням. Це демонструє не лише відсутність виконання державою міжнародних зобов’язань щодо змін у наркополітиці та декриміналізації (рекомендації ООН щодо забезпечення декриміналізації), а і суттєво підвищує рівень «наркокорупції» серед правоохоронців, збільшує ризики загострення епідемій ВІЛ-інфекції та вірусного гепатиту С.

“Зараз вулиці міст буквально «завалені» важкими наркотиками. Проте, замість того, щоб цілком переорієнтуватися на протидію наркоторгівлі, поліція продовжує переслідувати споживачів наркотиків. На Національній Гарячій Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ ми регулярно фіксуємо випадки порушення прав учасників програми замісної терапії співробітниками поліції. Мова йде як про вилучення законно отриманого замісного препарату, тобто життєво необхідних ліків, навіть якщо пацієнт має усі необхідні документи, так і про вимогу до медпрацівників розголосити особисті та медичні дані пацієнтів сайту. Ми рухаємося в Європу, і наша наркополітика теж має бути все більш гуманною, як це обґрунтовано прийнято в цивілізованих країнах. Проте, наразі ми бачимо, що нам продовжують нав’язувати каральну наркополітику, як це прийнято в Росії“, – зазначив активіст, оператор Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ Андрій Яровий, який, до речі, саме через те, що опікувався програмою ЗПТ, отримав тюремне ув’язнення в ЛНР.

Україні зараз саме час «прокинутися» і кардинально підвищити «порогові розміри» наркотиків, аби привести їх у відповідність до кращих практик Європейського Союзу!

“У той час як провідні країни світу продовжують свій шлях до прогресивної наркополітики, запроваджують інновації, приймають нові політичні декларації, де чітко прописані всі інтервенції зменшення шкоди й необхідність для країни їх забезпечувати, Україна продовжує не тільки «пасти задніх», а закручує гайки. 2021 рік для нас – не звичайний, ми вже не готові повторювати одні й ті ж самі фрази та заклики. Найближчими тижнями буде прийнята Національна стратегія щодо наркотиків до 2030 року. Просто уявіть собі – до 2030 року! На найближчі 10 років країна визначається, як буде ставитися до людей, які за своїми рекреаційними вподобаннями, через пов’язані з залежністю розладами або через інші захворювання потребують доступу до наркотичних засобів. Що вони отримуватимуть – репресії чи підтримку і допомогу? Відповіді на ці питання записуються в Стратегії. Тому ми сьогодні тут, щоб заявити: так далі продовжуватися не може. Іншими словами, якщо гайки сильно закручувати – зірве різьбу. «ПІДТРИМАТИ. НЕ КАРАТИ» – це гасло має стати червоною ниткою в новій Стратегії щодо наркотиків», – підсумував Антон Басенко, представник спільноти людей які вживають наркотики в Національній раді з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу при Кабінеті міністрів України, програмний менеджер Європейської групи з лікування СНІДу.

Нагадаємо, за зберігання наркотиків без мети збуту навіть у мізерній кількості (для власного вживання) в Україні передбачено кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі строком до трьох років (ст. 309 КК України).

У наказі МОЗ України № 188 від 01.08.2000 р. «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу» встановлено неадекватно низький мінімальний поріг притягнення до кримінальної відповідальності. Він є набагато нижчим, ніж у багатьох європейських країнах. Практика застосування кримінального законодавства вказує на високий рівень криміналізації людей, які вживають наркотики. Результатом цих репресивних та антигуманних норм є той факт, що щорічно на лаві підсудних опиняються тисячі людей, хворих на наркозалежність, які отримують кримінальну судимість, у т.ч. позбавлення волі, замість адекватного лікування та реабілітації.

Організатори акції – Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю «ВОЛНА» за участі та підтримки Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА», МБФ «Альянс громадського здоров’я», Міжнародного Консорціуму з Наркополітики (IDPC), БО «Мережа 100% життя», ГО “Клуб “Еней”, БО «Меридіан», БФ «Надія та Довіра», у партнерстві з ініціативними групами людей з наркозалежністю з 25 регіонів України, та іншими міжнародними та українськими неурядовими, правозахисними організаціями, що працюють у сфері адвокації прав людей, які вживають наркотики.

Щорічна акція в рамках Глобальної кампанії за зміни репресивної наркополітики «ПІДТРИМАТИ, НЕ КАРАТИ!» (Support. Don’t Punish) відбувається в Україні вже в дев’ятий раз поспіль.


25 Квітня

У Києві не демонтуватимуть колишню Арку дружби народів: у чому причина

«Складне питання». У Держдепартаменті США відповіли, чи допомагатимуть Україні повертати чоловіків із-за кордону

Київським учням та освітянам надаватимуть психологічну допомогу у випадку надзвичайних ситуацій

All4Ukraine активно допомагає українським військовим на усій лінії зіткнення

Усі підрядники міноборони РФ платять “відкати”: Олександр Левченко про гучні арешти офіцерів Путіна

Дуров анонсував зміни в Telegram для українських користувачів

ТЦК за кордоном не будуть вручати повістки – речник Міноборони

В одному з ліцеїв Київщини з’явилося нове величезне укриття

Шмигаль обговорив потребу України в енергообладнанні із головою казначейства Британії

“Приходьте люди на вечір у Клюб”. Олег Скрипка зіграє великий ювілейний концерт на честь свого 60-річчя

Україна та Португалія розпочали переговори щодо укладення безпекової угоди – ОП

Зроблять твій образ «дорогим»: стильні аксесуари на весну, які вказують на вишуканий смак

Стало відомо, який вирок понесе чоловік за жорстоке вбивство співмешканки

Польща готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку – міністр

24 Квітня

Росія прагне захопити або знищити енергогенеруючі потужності України – Олександр Левченко

У Києві фіксують рекордне водопілля: чи є загроза для столиці

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ