Культура

США перешкоджають Путіну в намаганні «стерти культурну спадщину» України

США перешкоджають Путіну в намаганні «стерти культурну спадщину» України

У США низка культурних установ відстежує намагання Росії поспішно замінити українські пам’ятники на власні на окупованих нею українських територіях для затвердження свого контролю над окупованими землями. На події, що відбувалася у Вашингтоні 7 листопада експерти наголошували, що йдеться про певний феномен, що засвідчує роль культури як зброї у намаганні Росії підкорити українську територію та націю. На це звертає увагу «Голос Америки».

Американські музейники розповіли, що у Сполучених Штатах зберігаються артефакти, які повністю заперечують вигадку очільника Росії Володимира Путіна, який заперечує існування України та її історію.

Річард Курін, науковець і посол з особливих доручень Смітсонівського інституту, наголосив, що ще за місяць перед широкомасштабним російським вторгненням до України у лютому 2022 року науковці, які вивчали російську культурну політику на окупованих територіях помітили важливий тренд – в окупованому Криму та на захопленій частині Донбасу Росія змінювала українські пам’ятники своїми.

«Що робили росіяни? Росіяни маркували цю територію як таку, що належить їм», – пояснив історик культури.

Марк Грін, колишній адміністратор Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), який брав участь у дискусії, розповів, що під час війни російські сили знищили чи пошкодили близько 2000 культурних об’єктів, десятки тисяч об’єктів були викрадені з України, 15 тисяч лише з Херсону за пів року окупації міста російськими військами.

Путін прагне стерти українську культурну спадщину, самобутність України

Він наголосив, що ці шкоди «є не випадковістю, а частиною російської кампанії знищення слідів української історії та утвердження своїх територіальних завоювань».

«Володимир Путін прагне стерти українську культурну спадщину та самобутність України. Шкода, завдана багатьом культурним артефактам, пам’яткам і традиціям України, не є випадковою. Це основна мета його кампанії зі знищення України як частина значно ширших зусиль із відновлення Російської імперії», – сказав Марк Грін, який нині є президентом Вілсонівського центру.

Їхні підручники написані російською мовою, уроки ведуться російською мовою

Грін особисто побував торік в Україні, щоб на власні очі побачити руйнування та систематичне стирання української культури.

Він також наголосив, що росіяни воюють проти української мови, забороняючи її на окупованих територіях: «Їхні підручники написані російською мовою, уроки ведуться російською мовою, а в навчальній програмі наголошується на «російському героїзмі» та пропагандистському світі Кремля».

Місцева дівчина виносить картини з будинку культури в місті Чугуєві, який постраждав від обстрілу російських військових. Чугуїв, Харківщина, 25 липня 2022 року

Війна Росії з українськими книжками і пам’ятниками жертв Голодомору

Як повідомляв «Голос Америки», на нещодавніх слуханнях у Конгресі США експерти наводили такі цифри: близько 500 українських шкіл на окупованих територіях змушені проводити навчання за російськими програмами, які не згадують про існування України, чи її культури, 700 бібліотек позбавили українських книжок, а 20 мільйонів українських книжок або знищили, або вилучили з обігу, щоб замінити на російські книжки, підручники і пропаганду.

Наслідки російської ракетної атаки на село Рівне біля Покровська. Донецька область, 7 січня 2024 року

Наслідки російської ракетної атаки на село Рівне біля Покровська. Донецька область, 7 січня 2024 року

З особливою ненавистю російська окупаційна влада знищує пам’ятники жертвам Голодомору, зауважила на слуханнях в Конгресі США британська дослідниця Джейд Макглінн. Вона повідомила, що, згідно з її дослідженнями, на окупованих частинах Запорізької та Херсонської області 14 меморіалів жертвам Голодомору «були розібрані як частина російської спроби переписати історію та викорінити пам’ять про минулий геноцид для того, щоб легше було здійснювати нинішній».

Під час дискусії в Інституті Вілсона Блер Рубл, колишній віцепрезидент Центру Вільсона, згадав, що в Україні особливу роль у збереженні історичної пам’яті грали маленькі місцеві музеї. Він згадав, як наприкінці 1980-х – початку 1990-х років подорожував українськими селами і містечками, куди люди приносили заборонені радянською владою артефакти, які розповідали справжню, а не репресовану історію українського села. Нині ж росіяни спрямували проти них вістря нового знищення, сказав історик мистецтва.

Усе це робить захист культурної спадщини в Україні важливою частиною воєнних зусиль України, наголосив Грін під час дискусії в Інституті Вілсона.

Він також додав, що ініціативи Смітсонівського інституту з порятунку культури відіграють важливу роль у зміцненні спроможності України для боротьби за свою ідентичність.

Йшлося зокрема про американські ініціативи з порятунку об’єктів культури, які очолив Смітсонівський інститут, котрі допомогли українцям зберегти численні пам’ятки культури та продовжують сприяти їхньому порятунку.

Пошкоджений пам’ятник українському філософу Григорію Сковороді внаслідок російського ракетного удару по Національному музею Григорія Сковороди в селі Сковородинівка на Харківщині, 7 травня 2022 року

Пошкоджений пам’ятник українському філософу Григорію Сковороді внаслідок російського ракетного удару по Національному музею Григорія Сковороди в селі Сковородинівка на Харківщині, 7 травня 2022 року

Псевдоісторичні заяви Путіна

Крім того, як повідомляв «Голос Америки», Смітсонівський Інститут у США (Smithsonian) – всесвітньовідомий музейний центр не лише допомагає рятувати об’єкти культури, але і за допомогою супутникових фотографій допомагає Україні збирати докази знищення таких об’єктів і документувати воєнні злочини, скоєні росіянами.

Стосовно доказів, які спростовують псевдоісторичні заяви Путіна, то йдеться зокрема про нумізматичну колекцію Національного музею американської історії у Вашингтоні.

Росія, яка все ще є членом ЮНЕСКО, жорстоко порушила всі міжнародні договори та конвенції

Як розповідав «Голос Америки», ці гроші зараз мають величезну освітню місію і допомагають боротися з міфами російської пропаганди, адже якнайкраще показують давню українську історію.

Учасники дискусії, як було анонсовано, мають на меті привертати увагу до культурної спадщини України та захищати українську культурну ідентичність від російських спроб її знищення.

Росіяни перевершили нацистів – Смаглій

Присутня на дискусії радниця посольства України у США Катерина Смаглій нагадала, що за два тижні виповниться 1000 днів з часу повномасштабного російського вторгнення в Україну.

Вона нагадала про тисячі зруйнованих Росією українських культурних пам’яток: «Важко повірити, що все це відбувається сьогодні, у 21-му столітті, і що Росія, яка все ще є членом ЮНЕСКО, настільки жорстоко порушила всі міжнародні договори та конвенції, які вимагали від неї поваги та охорони культурних цінностей під час конфлікту».

Росіяни вже залишили по собі набагато більше руйнувань мистецтва і культури, ніж нацисти у війні в минулому столітті, наголосила Смаглій.

Вона також зауважила, що уряд США цього року запровадив необхідні обмеження для захисту українського мистецтва, зокрема через обмеження на імпорт предметів мистецтва та антикваріату з України, щоб закрити ринок США для крадених товарів.

А Державний департамент США оголосив про додатковий пакет допомоги для ремонту та відновлення пошкодженої культурної спадщини та протидії фальшивим російським наративам, що намагаються заперечити унікальну культурну ідентичність України.


6 Грудня

Зеленський передав Силам оборони першу партію новітніх ракет-дронів «Пекло»

СБУ викрила агента фсб рф, який шпигував за українськими суддями та Силами безпеки та оборони України

економіка Росії продовжує втрачати стійкість

Швеція й Данія закуповують понад 200 бронемашин CV90. З них 40 – для України

Через зрив опалювального сезону у Кривому Розі відкрили кримінальне провадження – Кулеба

Таміла Ташева і Богдан Лукашук стали народними депутатами України

Посол України в Чехії відреагував на заклик мера Пльзеня до українців повернутися на батьківщину

Україна і Польща створили спільну групу з розв’язання історичних питань – Точицький

5 Грудня

Зеленський увів у дію рішення РНБО, яке обмежує переведення медиків на інші військові посади

Наркотики і нерухомість у Лондоні. США наклали санкції на мережу компаній, що працювала на еліту Росії

Поки РФ не закінчить жорстокої війни проти України, її членство в ОБСЄ слід призупинити – Сікорський

Росія залишається «найбільшою загрозою» для безпеки

США закликають розслідувати втручання Росії у румунські вибори

Нідерланди анонсували 22 мільйони євро допомоги на ППО та кіберстійкість України

Представники Сенату США зустрілися в Києві з високопосадовцями САП, НАБУ та Вищого антикорупційного суду

4 Грудня

Шампанське та зима: найкращі рецепти зимових коктейлів

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ