Аграрний міністр Польщі промямлив про стандарти українського виробництва

Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Сєкєрський у своїй заяві 26 травня підкреслив, що українська сільськогосподарська продукція могла б бути меншою за європейську лише в разі дотримання стандартів Європейського Союзу. Він зазначив:
Про це розповідає NewsWeek
«Якщо вони не використовуватимуть усі ці засоби, заборонені в Європейському союзі (а вони їх використовують), то виробничі витрати також зростуть».
Сєкєрський прокоментував позицію Польщі щодо лібералізації торгівлі з Україною, наголошуючи на важливості виробництва за європейськими стандартами.
«Я хочу, щоб був баланс, і я також хочу, щоб Україна почала виробляти за європейськими стандартами. Бо цього хочуть і польські фермери, і польські споживачі, щоб ці товари були такої ж якості, як і ті, що ми виробляємо в Європі».
Окрім цього, міністр звернув увагу на те, що подальші переговори залежатимуть від військової ситуації в Україні, роз’яснюючи:
«Залежно від військової ситуації обговорення ступеня лібералізації європейського ринку для українських товарів може відбуватися по-різному».
Згідно з наполяганням Польщі та інших держав, таких як Словаччина, Угорщина, Румунія та Болгарія, ЄС не продовжив автономні торговельні заходи (АТЗ) для України, які дозволяли безперешкодний імпорт товарів. АТЗ були запроваджені на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, щоб підтримати економіку України у важкий час.
Станом на 2024 рік український експорт до ЄС складав майже 60% від загального обсягу, в порівнянні з 39,1% у 2021 році. Проте дія АТЗ, що поновлювались щороку, закінчиться 5 червня. Фермери з прикордонних до України країн ЄС скаржаться, що надлишок української продукції заповнює місцеві склади, знижуючи ціни та завдаючи збитків місцевим виробникам.
Єврокомісія наразі працює над переглядом угоди про торгівлю між ЄС та Україною. 22 травня 2025 року країни-члени ЄС прийняли рішення про перехідні заходи для торгівлі з Україною, які діятимуть після 5 червня до остаточного узгодження в рамках переговорів. Таким чином, Україна зможе експортувати до ЄС продукцію відповідно до обсягів, які діяли до початку вторгнення.