Культура Новини

чого там навчають українську молодь і до чого заохочують?

чого там навчають українську молодь і до чого заохочують?

З 1 червня розпочалася вступна кампанія для молоді з окупованих територій до українських закладів вищої та фахової передвищої освіти. Вона починається раніше за загальну вступну кампанію та діє за «спрощеною» системою вступу. Як повідомляє Центр громадянської просвіти «Альменда», на окупованих територіях зараз перебувають більше ніж 1 млн 600 тисяч дітей. Водночас Росія щодня веде боротьбу за свідомість цих дітей задля їхньої ідентифікації, як росіян, зазначають правозахисники.

Як працюють створені Росією заклади вищої освіти на окупованих територіях України? Скільки там навчається студентів, і хто викладає? Як заохочують українську молодь вступати до університетів на території Росії, і для чого це робиться? Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Про те, що окупаційна влада прагне змінити ідентичність української молоді, писав також Центр національного спротиву. За даними підпілля, 100 студентів Донецького університету нещодавно відправили у поїздку до Москви в межах програми так званого цивільно-патріотичного молодіжного туризму із назвою «Більше, ніж подорож».

Організатори не приховують своїх намірів, зазначили в Центрі нацспротиву. Вони розповідають, що поїздка здійснюється з метою зміни переконань дітей, що України начебто «не існує», а їхній рідний регіон – це нібито частина Росії. Відбуваються такі подорожі систематично і від початку російського вторгнення 2014 року, зауважили в підпіллі.

Також до російських регіонів возять дітей з окупованої частини Херсонської області. Призначений Росією керувати захопленою частиною регіону Володимир Сальдо у травні повідомляв, що у межах проєкту «Університетські зміни» Кабардино-Балкарський державний університет прийме 1200 хлопців віком від 14 до 17 років. Серед них будуть підлітки і з окупованої території Херсонщини. «Вони відвідають регіон, послухають лекції вчених про історію та культуру Росії та її народів», – написав Сальдо у своєму телеграм-каналі.

«У заклади освіти заїхали військові РФ»

Директор відокремленого структурного підрозділу «Новокаховський політехнічний фаховий коледж Національного університету «Одеська політехніка» Віталій Вітков розповів «Новинам Приазов’я», що до будівлі цього закладу в окупованій Новій Каховці влітку 2022 року заселилися російські військові. Зараз вона у занедбаному стані і не використовується у навчальному процесі.

Нова Каховка перебуває під російською окупацією з 2022 року

Ніякого навчального процесу вони, звичайно, там організувати не можуть

«16 серпня, коли зайшли війська РФ саме до нашої будівлі, наших співробітників звідти просто вигнали. Взяли і сказали, що все, тут перебувають війська РФ. Після цього вивезли з будівлі меблі, якусь комп’ютерну техніку. Але ніякого навчального процесу вони, звичайно, там організувати не можуть, тому що все в такому занедбаному стані. Вже два роки пройшло, воно постійно руйнується там, і дощі проходять, і сніги, все це потрапляє до аудиторій, до приміщень коледжу», – каже він.

Російська окупаційна влада намагалася запустити навчальний процес в одному з фахових коледжів, але студентів там дуже мало, стверджує освітянин.

«Вони щось проводять у дистанційному форматі, але студентів там майже немає чи учнів. За коледж можу сказати, що десь бачив якусь рекламу, що 20 студентів у дистанційному режимі навчаються. Ви самі розумієте, що це за заклад, якщо ми з контингентом близько 600 студентів, і коли показують 20 студентів. Ця різниця досить відчутна. І, звичайно, ті співробітники, які залишалися, на жаль, перейшли на бік окупанта, намагалися працювати. Я думаю, що вже більшість виїхали з міста Нова Каховка. Я не можу сказати, що на сьогодні там ведеться якесь навчання в офлайн форматі», – розповів Вітков.

«Асинхронне навчання»

Релокований Новокаховський політехнічний коледж працює зараз на базі Національного університету «Одеська політехніка». Навчання проводять дистанційно, оскільки частина студентів перебувають за кордоном, а також – в окупації, розповів директор.

Найголовніше для нас, для викладачів, для закладу – це зберегти життя. Ми йдемо на будь-які компроміси

«Там залишилися ті люди, які з певних причин не мають можливості виїхати. Цей виїзд продовжується. Найголовніше для нас, для викладачів, для закладу – це зберегти життя. Ми йдемо на будь-які компроміси. Навіть міністерство написало керівникам закладів лист, що можна з такими студентами працювати в асинхронному режимі, адже вони не завжди можуть вийти на зв’язок в онлайні, відповідно бути на заняттях. Тому вони асинхронно працюють, намагаються виконувати завдання, і ми в цьому, як можемо, так і допомагаємо, проводимо додаткові консультації», – додав він.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

Клони українських вишів у РФ

Проректор Херсонської державної морської академії Олександр Шумей розповів, що у Новоросійську зараз працює клон цього навчального закладу. Його створили ще під час окупації Херсону, а потім перемістили спочатку до селища Лазурного Скадовського району.

Олександр Шумей

Олександр Шумей

Зараз коледж розташований у Ростові-на-Дону, а академія в Новоросійську і маніпулюють вони тим, що набирають молодь, в першу чергу, з тимчасово окупованих територій Херсонщини

«Працівники закладу їздили по родинах де підлітки були, які закінчували школу і намагалися залучити їх до освітнього процесу. При цьому їздили на автомобілях, в яких сиділи люди зі зброєю, у військовій формі. Тобто залучали Росгвардію чи це їхня персональна охорона була. Після цього вони зареєструвались відповідно до російського законодавства на початку 2023 року і дещо змінили тактику. Зараз коледж розташований у Ростові-на-Дону, а академія в Новоросійську і маніпулюють вони тим, що набирають молодь, в першу чергу, з тимчасово окупованих територій Херсонщини на безплатне навчання, забезпечують харчуванням. І щобільше, навіть для студентів російських вишів говорять про можливе переведення на бюджет саме до цієї псевдоморської академії. Тобто хочуть створити певну масовість якусь», – розповів він.

Більшість викладачів псевдоакадемії – з Росії, каже проректор. Невелика частина працівників Херсонської державної морської академії свого часу почала співпрацювати з окупаційною владою, але багатьох із них вже звільнили, зазначив він.

Херсонська державна морська академія

Херсонська державна морська академія

«Там все відбувається класично до стану всієї освіти. Тобто ті нефахові люди, які вбачали в колабораціонізмі і в зраді певну побудову кар’єри, вони зараз усунуті. По картинках, фотографіях ми бачимо, що ядро – 3-4 людини, які постійно присутні на фото, яких ми можемо ідентифікувати. Для нас це незначна втрата, це не кращі фахівці. Скоріш за все, що на базі Новоросійського навчального морського закладу і в Ростові їм викладають більшість предметів російські викладачі. Тобто якась адміністративна частина є. Ми відстежували, що велика частина колаборантів була звільнена», – зауважив Шумей.

Невизнані дипломи

Молоді на окупованих територіях обіцяють престижну професію і гарні заробітки після навчання, це свідома брехня, переконаний Шумей. Оскільки дипломи цього російського вишу визнаватимуть хіба що на території самої Росії.

Російські моряки мають зараз певні проблеми з працевлаштуванням до світових судноплавних компаній

«Особливість навчальних морських дипломів, в тому, що вони породжують робочі дипломи, документи моряка. Ми не зацікавлені в тому, щоб у справжніх випускників Української морської академії з’явилися конкуренти. Теоретично це майже неможливо, тому що будь-яка серйозна світова морська компанія ніколи, напевно, не буде ризикувати своїм іміджем, міжнародними санкціями, прийнявши на роботу фахівців з невизнаними дипломами окупованої території. По-друге, напевно, російські моряки, ті, які закінчили російські виші, теж мають зараз певні проблеми з працевлаштуванням до світових судноплавних компаній. Скоріш за все, після досягнення певного віку, їх будуть намагатися залучити до військової морської служби. У нас є таке застереження, ми намагаємось працювати можливими способами з населенням окупованої частини Херсонщини, діти звідти можуть вступати до Української академії на пільгових умовах, враховуючи всі ті обставини, в яких вони зараз перебувають», – зазначив він.

«Замість освіти пропаганда»

Ректор Бердянського державного педагогічного університету Ігор Богданов розповів, що в будівлі цього навчального закладу зараз працює так званий Азовський педагогічний університет. Раніше він був частиною створеного окупаційною владою Мелітопольського університету.

Бердянський державний педагогічний університет, архівне фото

Бердянський державний педагогічний університет, архівне фото

«Те, що виставляють в інформаційне поле, це не освітній процес, це не наукова діяльність, це такі пропагандистські заходи, присвячені різноманітним подіям, датам, святам, які є в РФ. Ми бачимо, на жаль, там наших колишніх працівників. Ми бачимо там людей, які колись в нас працювали, пішли на пенсію або були звільнені з інших причин. Ми бачимо там чимало незнайомих облич, хто вони, мені невідомо. Кожен тиждень у квазіуніверситеті розпочинається винесенням прапора Росії і червоного прапора. Молоді люди його виносять в фоє нашого корпусу. І там відбувається щось на кшталт радянської шкільної лінійки», – розповів ректор.

Це точно не освітній і не науковий процес. Це імітація і пропаганда російського способу життя

За його словами, в будівлі університету в Бердянську за два роки не відбулося жодних змін – ремонтів аудиторій і самого навчального закладу, закупівель нової оргтехніки для навчального процесу.

«Все, що ми бачимо, це зроблено за «української доби» (до окупації цієї української території – ред.). Тому якось щось там відбувається, але, як на мене, це точно не освітній і не науковий процес. Це імітація і пропаганда російського способу життя», – додав Богданов.

Керівництво створеного окупаційною владою Азовського педагогічного університету стверджує, що там начебто навчаються 1000 студентів. Це не відповідає дійсності, переконаний ректор Бердянського вишу.

Ігор Богданов

Ігор Богданов

«Ми знаємо, що, і по світлинах бачимо, що це максимум 100 осіб молоді. Річ у тім, що у 2022-му і 2023 році фактично всіх працівників окупаційних органів влади загнали на навчання примусово. Бо це безкоштовно. А студенти денної форми – ті отримують стипендію. Не 40% як в нас, а всі. Тому це пряники умовні для тих, хто навчається. Тобто якась кількість, але ми оцінюємо максимум – декілька сотень реальних здобувачів, які там є», – каже Богданов.

Перспектива вишів в окупації

Керівниця напрямку з національної адвокації у сфері освіти Центру громадянської просвіти «Альменда» Валентина Потапова нагадала, що дипломи, видані створеними в окупації вишами, не визнаються у більшості країн світу. Також у деяких випадках вони не визнаються і на території Росії.

Валентина Потапова

Валентина Потапова

«По Криму ми відстежували наступне явище. Отже, випускник, наприклад, Кримського федерального університету. Давайте, хай це буде ІТ-шник. Він переміщується в Москву і намагається влаштуватися на роботу. Якась дуже велика російська IТ-фірма, в якої купа контрактів з міжнародними організаціями. І ось ця фірма не бере того фахівця з кримським дипломом. Чому? Бо є так званий слід невизнаного документа. Бо якщо ця фірма, яка російська, вона бере такого фахівця, а цей фахівець починає обслуговувати якісь замовлення міжнародних організацій, то для міжнародних організацій їх обслуговує фахівець, у якого немає вищої освіти. Ну і от ці такі приклади показують, що не так все просто з тими документами, виданими на окупованих територіях», – поділилась Потапова.

Невеликі заклади вищої освіти на окупованих територіях перестануть з часом існувати, каже експертка. Росія дедалі більше заохочує молодь вступати до своїх вишів.

Для того, щоб змінити населення окупованих територій, випускникам пропонують саме вступати до закладів вищої освіти в Росії

«Я розумію, що для «Потьомкінської дєрєвні» дуже потрібно, щоб там «Донецький національний університет» існував, щоб «Кримський федеральний університет» існував, але маленькі заклади вищої освіти вмирають. І для того, щоб здобути вищу освіту, щоб змінити населення окупованих територій, випускникам пропонують саме вступати до закладів вищої освіти в Росії. Для цього запущена у 2022 році така велика програма (окупантів) – «Університетські зміни». Вона спочатку була запущена лише для так званих «ДНР» і «ЛНР» (для окупованих частин Донеччини і Луганщини, де діють угруповання «ДНР»/«ЛНР – ред.)» , – повідомила експертка.

За її словами, ця програма передбачає, що неповнолітні діти виїжджають до університетів РФ на ознайомчу програму, яка триває 2-3 тижні.

«Там вони вивчають історію Росії, де вони повинні навчитися любити нову батьківщину, де до них залучають психологів, якщо ці діти плачуть, і де їм дають певну профорієнтаційну роботу. На цю програму видали шалені кошти з бюджету РФ. І вона знову стартанула ось із закінченням навчального року», – сказала Потапова.

  • За даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, на які посилається Центр громадянської просвіти «Альменда», у 2023 році в українські виші вступили 3675 дітей з окупації.
  • Згідно з опитуванням Центру «Альменда», кількість студентів з новоокупованих територій, які вступили на перший курс після 2022 року, 1398. У той же час зі староокупованих українські виші обрали лише 259 осіб.

17 Червня

Підрядник та інженер з технагляду завдали збитків громаді на Київщині

ВРП відсторонила суддю Верховного суду Князєва від посади через подання про звільнення

Кому подходят массивные колье: советы по стилю

Рада ЄС продовжила санкції проти РФ, запроваджені через анексію Криму

Глобальний саміт миру в Швейцарії практично став найважливішою дипломатичною подією за весь час російсько-української війни – Олександр Левченко

хто зможе отримати компенсацію за втрачене майно?

Працівників агросектору бронюватимуть від мобілізації на рік – в.о. міністра

Ціни в Києві: що подорожчало у столиці найбільше

«Загадка, яку ще треба розкрити»: як виникло українське козацтво

«немає правової проблеми» у наданні Україні 50 млрд доларів за рахунок прибутків від активів Росії

Подарований котедж під Києвом, катер товариша і Мустанг сестри: чим (не) багатий скандальний директор КП “Київекспертиза”

Трамп обіцяє «розібратися» з обсягами допомоги Україні

У Києві “швидка”, яка їхала на місце ДТП, зіткнулась з легковиком

З 80 до 78 скоротилося число країн, які підписали Бюрґенштокське комюніке

16 Червня

Подруга підлітка зняла на відео, як її приятель знущається з пенсіонера: як відреагували у поліції

Присутність РФ на другому Саміті миру свідчитиме про рішення Москви закінчити війну – Зеленський

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ