Чому в Україні не підвищують зарплати вчителям під час війни
В українських школах спостерігається гострий дефіцит молодих педагогів, особливо з природничих дисциплін, проте підвищити заробітну плату вчителям держава наразі не може через значне навантаження на бюджет у воєнний час.
Про це розповідає NewsWeek
Проблема залучення молодих вчителів
Очільник комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак заявив, що у вищих навчальних закладах кадрова ситуація більш-менш стабільна, але в школах бракує спеціалістів, особливо вчителів фізики, хімії та біології. Найбільшою проблемою він назвав відсутність притоку молодих кадрів. За його словами, головна причина цього — низька заробітна плата.
«Але найгостріше питання навіть не в цьому. Майже не приходять молоді вчителі. Це справжня проблема. І її розв’язання дуже просте – заробітна плата. Держава може скільки завгодно говорити про престиж, мотивацію, місію, але поки молодий фахівець не бачить перспективи стабільного та гідного заробітку — він просто не приходить у школу», — констатував нардеп.
Фінансові обмеження в умовах війни
Чинне законодавство України, зокрема закони «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту», передбачає встановлення мінімальної заробітної плати для вчителів на рівні не менше трьох мінімальних зарплат. Однак, незважаючи на підтримку цієї норми парламентом, її щорічно відтерміновують під час ухвалення державного бюджету.
Сергій Бабак пояснив, що головною причиною такого рішення є об’єктивна неспроможність бюджету витримати додаткове фінансове навантаження, особливо в умовах повномасштабної війни. Він підкреслив, що іншого способу залучити молодих спеціалістів до шкільної освіти, окрім як забезпечити їм гідну оплату праці, не існує.
На думку нардепа, якщо Україна прагне бачити у школах молодих, мотивованих і активних вчителів, держава має знайти можливість забезпечити їм достойний рівень заробітної плати.