Чому вартість картоплі в Україні низька та коли очікується підвищення цін
На українському ринку картоплі наразі спостерігається аномально низька ціна, яка фактично дорівнює собівартості вирощування цього овочу. Однак експерти прогнозують, що вже з березня наступного року ситуація почне змінюватися, і ціни підуть вгору.
Про це розповідає NewsWeek
Причини низьких цін на картоплю
Нинішню цінову політику пояснив Андрій Марущак, комерційний директор нідерландської компанії Van Dijk Technics, яка спеціалізується на зберіганні овочів. На його думку, українські аграрії знаходяться у менш вигідному становищі порівняно з європейськими колегами. У країнах ЄС, зокрема в Польщі та Нідерландах, фермери отримують державні дотації, а також мають доступ до пільгового кредитування, чого не вистачає українським виробникам.
“В Польщі чи в Нідерландах фермери отримують від держави дотації – в той час, коли нашим фермерам доводиться працювати за власні гроші. Адже ані пільгового кредитування, ані якихось спеціальних умов у наших виробників немає”, – пояснює експерт.
Серед основних причин низької вартості картоплі Марущак називає значне збільшення площ під цією культурою в Україні. Деякі компанії подвоїли свої посадки, сподіваючись повторити торішній успіх, коли ціна картоплі сягала 38 гривень за кілограм.
Вплив врожаю та перспективи зростання цін
Вагомий вплив на ринок мала і сприятлива погода, завдяки якій врожай картоплі був високим не лише в Україні, а й у більшості країн Європи. Це спричинило надлишок пропозиції, що утримує ціни на низькому рівні. Проте експерти впевнені, що вже з весни ціни почнуть поступово зростати. За словами Марущака, у березні-травні на українському ринку з’явиться картопля з Польщі, яка вирізняється стабільною якістю завдяки сучасним сховищам. Європейські аграрії завдяки розвиненій інфраструктурі можуть зберігати картоплю до середини літа, що дозволяє їм диктувати вигідні для себе ціни при експорті в Україну.
Таким чином, українським виробникам для підвищення конкурентоспроможності необхідно вдосконалювати системи зберігання та розраховувати врожайність, враховуючи ситуацію на європейському ринку.