ЕкологіяКраїнаКультураНовини

Доля заповідника «Асканія-Нова» під контролем окупантів

Доля заповідника «Асканія-Нова» під контролем окупантів

Два роки тому, у березні 2023 року, росія повністю захопила контроль над біосферним заповідником «Асканія-Нова» в Херсонській області. В той день до установи приїхали представники кремлівської адміністрації, включаючи так званого «виконувача обов’язків губернатора» Володимира Сальдо. З того часу заповідник був перереєстрований за російськими законами.

Про це розповідає NewsWeek

Ситуація в окупації

В перший день повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2022 року, заповідник потрапив під окупацію. Спочатку російські військові не втручалися у роботу української адміністрації, проте з початку лютого 2023 року тиск на працівників почав збільшуватися.

«У заповідник приїхали два військових автомобілі з автоматниками й з двома поліцейськими. Сказали мені, що я звинувачуюся у «веденні української пропаганди» й «спонсоруванні української армії».

Про це розповіла заступниця директора з наукової роботи «Асканії-Нова» Наталія Корінець. Під час допиту російські слідчі прямо запитували, чи погодиться вона працювати під російським керівництвом. Після цього співробітники заповідника зрозуміли, що їм загрожує небезпека, і багато хто вирішив виїхати.

Наукові дослідження в умовах окупації

20 березня 2023 року росія офіційно захопила заповідник. Наразі українське підприємство, яке управляє заповідником, має формальну реєстрацію на Херсонщині, але фактично співробітники, які виїхали, працюють у Києві.

«Ми фактично функціонуємо більше як наукова установа», – зазначив директор заповідника Віктор Шаповал. Він підкреслив, що співробітники продовжують виконувати програми наукових досліджень, незважаючи на труднощі.

Науковці заповідника стурбовані наслідками численних пожеж, які сталися на його території, зокрема серпневою пожежою, що могла мати катастрофічні наслідки через падіння уламка російської ракети.

«Відбулося переорювання степу, а це дійсно трагедія», – наголосив Шаповал.

Також адміністрація заповідника та природоохоронні органи документують, як війна вплинула на тварин, багато з яких загинуло внаслідок бойових дій або було вивезено за межі України.

Збитки від вивезення рідкісних тварин оцінюють у понад 85 мільйонів гривень. Російські окупанти продовжують вивозити тварин з заповідника, що викликає стурбованість серед науковців та природоохоронців.

Поділитись: