Актуально Думка Новини Політика У світі

Колективне стримування РФ і розгром її військ в Україні є фактором упередження початку Третьої Світової війни – Олександр Левченко

Колективне стримування РФ і розгром її військ в Україні є фактором упередження початку Третьої Світової війни – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

Володимир Путін підвищує ставки і погрожує вторгненням в країни Балтії по «Кримському сценарію. Враховуючи той факт, що перед вторгненням РФ в Україну передував ультиматум Путіна колективному Заходу, в якому керівник Росії вимагав від НАТО відступити на кордони 1997 року, вірогідність планів щодо вторгнення в суміжні країни Європи є високою. Провал військового вторгнення Москви в Україну не залишає Путіну іншого варіанту, окрім як подальшого «підвищення ставок». Гібридне вторгнення в країни Балтії та, як наслідок, військовий конфлікт з НАТО – найбільш вірогідний сценарій. З урахуванням позиції Китаю, Путін не наважиться застосувати ядерну зброю, тому конфлікт з НАТО буде вестись конвенційною зброєю, при цьому характер зіткнення буде схожий на характер війни в Україні: лінія фронту розтягнеться на кілька тисяч кілометрів. Для ведення війни проти НАТО Путіну буде потрібно провести загальну мобілізацію, рахунок втрат з обох сторін тоді буде йти на мільйони. Тому колективне стримування РФ і розгром її військ в Україні є фактором упередження початку Третьої Світової війни. При цьому Путін заявив, що Латвія та інші країни Балтії “викидають етнічних росіян” зі своїх країн і що ця ситуація “безпосередньо впливає на безпеку Росії”.

Російський диктатор створює інформаційні умови для майбутньої ескалації проти балтійських країн як частину ширшої спроби послабити НАТО. В середині грудня 2023 року Путін погрожував Фінляндії, заявляючи, що після вступу до НАТО у Хельсінкі можуть виникнути проблеми з Москвою, і анонсував створення Ленінградського військового округу. Заяви Володимира Путіна про те, що Росія не прагне вторгнутися на територію країн НАТО, дуже схожі на наративи Кремля перед нападом на Україну 24 лютого 2022 року. Тому початок нового року відзначився активізацією співпраці України з країнами Балтії: президент Володимир Зеленський відвідав Литву, Латвію та Естонію, а спікер Сейму Латвії Дайга Мієріня приїжджала до Києва. Литва та Естонія нададуть Україні фінансову і військову допомогу, а Латвія ініціювала створення коаліції дронів для України, до якої приєдналося вже майже 20 держав. Внесок країн Балтії у сприяння стійкості України в умовах російської агресії колосальний, з огляду на їх розміри та можливості. Народи Балтії, як ніхто інший, розуміють українців та їх боротьбу проти російської навали, адже пережили подібне раніше. Вони розуміють, що Росія й сьогодні становить загрозу суверенітету і територіальній цілісності балтійських країн, як і те, що подолати її можна перемогою над агресором в Україні. Крім того, міністри оборони країн Балтії під час зустрічі в Ризі 19 січня ц.р., узгодили принципи Балтійської зони оборони. Армії балтійських країн готують детальні плани щодо кількості оборонних об’єктів у кожній країні. Наприклад, у прикордонних районах Естонії планують спорудити 600 бункерів, кожен з яких має вміщувати 10 солдатів на загальній площі 35 квадратних метрів. У прикордонних з Росією лініях використають колючий дріт, також так звані зуби дракона і протитанкові міни. Вартість оборонних об’єктів становить 60 мільйонів євро. Споруджувати бункери розпочнуть із початку 2025 року після досягнення домовленостей із землевласниками та визначення сум компенсацій, з огляду, що значна частина оборонної ділянки розташована на приватних землях.

А для остаточного стримування російської навали та розгрому військ РФ 18 січня в Парижі офіційно започаткували “артилерійську коаліцію” на підтримку України. “Артилерійську коаліцію” очолили Франція та США, вона об’єднала 23 країни і стане одним з компонентів контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”. Артилерія має вирішальне значення для бойових сухопутних операцій. “Артилерійська коаліція” докладе зусиль для забезпечення потреб України в обороні та контрнаступі під час кампанії 2024 року. Довгострокова мета коаліції – повний перехід України від радянської до західної артилерії й досягнення стандартів НАТО у цій сфері. Цілі “артилерійської коаліції” синхронізовані з планами ЄС забезпечити Україну мільйоном снарядів до весни цього року. Франція, яка ініціювала “артилерійську коаліцію”, заявила, що надасть Україні 40 крилатих ракет великої дальності SCALP, а також щомісяця постачатиме по 50 керованих авіабомб AASM Hammer (A2SM). Франція також протягом року передасть Україні 80 надсучасних самохідних артилерійських установок „Ceasar“. А Європейський Союз до кінця поточного року зможе виробити більше 1,3 мільйона снарядів, більшість з яких у пріоритетному порядку має потрапити до України.

Західні союзники України зберігають у своїх арсеналах величезні запаси озброєння і боєприпасів. Але вони стрімко застарівають, адже Росія у війні з Україною вчиться протидіяти західній зброї. Накопиченим досвідом з протидії західній зброї Росія охоче ділиться також з ворогами Заходу – Іраном, Північною Кореєю, терористами ХАМАС, тощо. Поки західна зброя ще зберігає конкурентну перевагу, її можна і варто використати в Україні проти російського агресора. Можливо, це її останній шанс продемонструвати свою ефективність на полі бою і ще на крок наблизити перемогу України. Заходу доцільно не покладатися на раніше нагромаджені арсенали, а зосередитися на новітніх розробках, щоб не програти гонку озброєнь своїм ворогам. Союзникам потрібно використовувати безцінний досвід України для ефективного розвитку власного оборонно-промислового комплексу.


7 Вересня

Земельну ділянку на березі річки незаконно передали у приватну власність

МЗС назвало нелегітимними російські вибори в окупованому Криму 

Зеленський повідомив про зустрічі з європейськими лідерами на форумі в Італії

Генконсул України закликав кінофестиваль у Торонто скасувати показ стрічки про російських військових

У столичному метро тестують системи та проводять перевірки: подробиці

Боротьба за мову і Радіо Свобода. Розмова з професором Андрієм Содоморою

Пентагон про залишки коштів для України до кінця вересня

Чому кішка лягає на спину перед господарем: чи означає це, що вона його любить

Литва виділить 10 мільйонів євро на закупівлю української ракети «Паляниця»

Прогнози експертів не відповідають реальності: що буде з електропостачанням взимку

Франція підтримає ініціативу ЄС із військової допомоги Україні за рахунок активів Росії – уряд

6 Вересня

В одному з приватних внз столиці вимагали хабар від абітурієнта

Зеленський обговорив із Шольцем спільне виробництво зброї

Кіберфахівці “ВО TEAM” зірвали виконання держзамовлення рф, паралізувавши іванівську “Антену”

курорти в окупації залишились без бізнесу та відпочивальників

Україна поступово перебирає на себе ініціативу на фронті – Остін

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ