Монополії російських спецслужб під виглядом ПВК “Вагнер” та інших на операції в Африці та на Близькому Сході більше немає – Олександр Левченко
Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):
Представник ГУР МО підтвердив факти проведення Україною спеціальних операцій у Судані, Малі та Сирії. Останні події в Малі та Сирії підривають воєнний потенціал РФ та завдають репутаційних втрат державі-агресору. Російські воєнні злочинці не почуватимуться у безпеці не лише в Україні, а й будь-де у світі. Монополії російських спецслужб під виглядом ПВК “Вагнер” та інших на операції в Африці та на Близькому Сході більше немає. Україна працюватиме на підрив російських стратегічних позицій у світі, послаблюючи стійкість ворога і його спроможність продовжувати агресивну війну. Українці мають багато друзів у країнах, де орудують російські бойовики. Нещодавно ополченці з формування «Постійні стратегічні рамки миру, безпеки і розвитку» CSP-PSD розгромили колону військ малійської хунти та російських найманців з ПВК “Вагнер”. Протягом трьох днів запеклих боїв на півночі Малі було ліквідовано 84 російських найманців з ПВК “Вагнер” та 47 військових урядової армії. Не менше 30 осіб з ворожих сил отримали поранення. Окрім цього повстанцям вдалось захопити військову техніку, включаючи танки, зброю та транспортні засоби. Не менше 7 “вагнерівців” та військових армії Малі були захоплені у полон. Це найважча втрата для групи «Вагнер» з моменту її дислокації в Малі у 2021 році відтоді, як армія, що захопила владу в Бамако внаслідок двох переворотів у 2020 і 2021 роках, вигнала французькі війська і сили ООН та найняла ПВК “Вагнер”.
Монополія російських військових приватних компаній в інших країнах, які займаються грабунками та бандитською діяльністю, добігає кінця. Росія безцеремонно втручається у внутрішні справи країн Африки, спонсорує державні перевороти, допомагає нелегітимним режимам придушувати опозицію та грабує національні багатства африканських народів. З боку РФ участь в інтервенції у Африці та в агресії проти України беруть одні й ті самі бойовики. Під час розгрому в Малі був ліквідований один з ватажків “Вагнера” Антон Єлізаров, який був організатором окупації Бахмута і Соледара в Донецькій області. Найманці “Вагнера” нічим не кращі від міжнародних терористів та джихадистів. У липні 2023 року ОБСЄ визнала “Вагнер” терористичною організацією. Схожі резолюції ухвалили США, Литва, Велика Британія. Україна зробила найбільший внесок у ліквідацію “вагнерівців”. Тільки за півроку битви за Бахмут було знищено понад 20 тисяч російських бойовиків. У Росії вже бракує охочих воювати і гинути невідомо за що в Україні. Для заохочення вже не допомагають і регулярні підвищення виплат окупантам. Тому російська влада незаконно схиляє до найманства трудових мігрантів з інших країн. Сотні з них загинули, були покалічені або потрапили в український полон. Росія користується вразливим, підневільним становищем мігрантів, шантажуючи їх обмеженням прав і свобод, змушує їх підписувати контракти для участі у війні проти України. Низка країн, зокрема Індія, вже закликали Росію припинити ганебну практику втягування власних громадян у чужу війну. Замість того, щоб брати участь у глобальних зусиллях з подолання бідності та голоду, Росія користується цими проблемами для посилення власних спроможностей вести агресивні війни. А тим часом Угорщина ухвалила рішення про спрощення процедури в’їзду до країни для громадян РФ та Білорусі. Необачне рішення Будапешта наражає на небезпеку всю Європу. Мета Росії – дестабілізувати ЄС гібридними засобами і прикладів таких спроб є достатньо. Обмеження для в’їзду громадян РФ і Білорусі в Європу є виправдані. Путін і Лукашенко регулярно вдаються до провокацій на кордоні, зокрема намагаються скерувати потік нелегальних мігрантів до ЄС. Кремль неодмінно скористається угорською лазівкою для відправлення в ЄС шпигунів, кілерів, диверсантів та пропагандистів. Додаткова загроза нависне над українськими родинами, які змушені були шукати прихистку в ЄС через війну. Російська агентура може вдатися до спроб нових замахів як на директора німецького концерну Rheinmetall Арміна Паппергера, спроб державних переворотів як в Чорногорії та Молдові та намагань зірвати Олімпіаду в Парижі. Керівництво ЄС просто повинне вплинути на Угорщину, щоб попередити негативний розвиток подій.
А тим часом відбувся обмін ув’язненими між РФ та Білоруссю з одного боку та США, Німеччиною, Словенією і Великою Британією з іншого. В Анкарі за посередництва Туреччини відбувся найбільший з часів холодної війни обмін ув’язненими. Участь в ньому взяли 26 засуджених з семи держав. Серед них — репортер WSJ Еван Гершкович, американський морський піхотинець Пол Вілан, російський опозиціонер Ілля Яшин та радіожурналістка Алсу Курмашева. Після обміну 13 його учасників повернулися до Німеччини, троє до США і десятеро — до Росії. Серед останніх — полковник розвідки Вадім Красіков, причетний до вбивства опонента Кремля у 2019-му в Німеччині. Є повідомлення, що він також міг брати участь у вбивстві мера Петербургу Анатолія Собчака, в адміністрації якого працював Володимир Путін 30 років тому, враховуючи, що той володіє цінною для глави Кремля інформацією.
Обмін підтвердив моральну деградацію Росії: Кремль отримав назад своїх кілерів, шпигунів та шахраїв взамін на звільнення порядних людей, які були фактично заручниками РФ. Громадяни іноземних країн повинні враховувати ризики і загрози перебування на підконтрольній Москві території, щоб не стати заручниками для наступних обмінів. Західні країни визволили не лише власних громадян, але й росіян – жертв політичних репресій путінського режиму, хоча деякі з них заявили, що цього не просили. Україна вітає звільнення бранців Кремля, відомих своєю антивоєнною позицією. Адже вони певне продовжать свою діяльність вже на свободі. Разом з тим.
Не забуваємо, що російська влада незаконно утримує сотні українських політв’язнів і журналістів. Тому необхідно докладати зусиль для їхнього якнайшвидшого повернення додому. Київ розраховує на подальшу підтримку і допомогу країн Заходу у питанні визволення українців. З огляду на цю подію голова правлячої Соціал-демократичної партії Німеччини Саскія Ескен, коментуючи обмін полоненими між Росією і Заходом заявила, що цей випадок продемонстрував, що переговори можливі навіть з РФ. Впливовий політик назвала обмін ув’язненими з Росією великим успіхом для дипломатії, коли вдалося звільнити багатьох німецьких та інших західних громадян з російських в’язниць. “Угода однозначно показує, що можна домовлятися, вступати в переговори, навіть з російською державою, і навіть з російським агресором, з питань, де вони також мають свої інтереси. Зрештою, вони хочуть досягти миру, але для цього ми повинні спочатку створити ситуацію, в якій російська держава дійсно захоче говорити з нами» , – заявила вона.
Хоча сам обмін України не стосувався, українські офіційні особи не брали в ньому участі та не допомагали в організації, проте зрозумілий масштаб, складність і секретність його проведення. Деякі міжнародні ЗМІ заявили, що не виключено, що цей обмін може бути тільки верхівкою айсберга щодо таємних переговорів Заходу та РФ з питання України, тому Київ уважно слідкує за ситуацією.