МЗС заявило про репресії РФ проти журналістів на окупованих територіях
Міністерство закордонних справ України виступило із заявою до Всесвітнього дня свободи преси, в якій зазначило, що повномасштабна війна проти України викликала «іще більш жорстокі репресії проти незалежної журналістики» з боку Росії на окупованих територіях.
«Десятки регіональних редакцій на тимчасово окупованих територіях припинити роботу через російські обстріли, погрози, знищення будівель, неможливість проведення неупередженої журналістської діяльності. Першим кроком держави-окупанта на захоплених територіях стала ізоляція їх від українського інформаційного простору, відключення сигналу радіо та телебачення, блокування роботи національних інтернет-операторів та мобільного трафіку», – наголошує МЗС України.
У заяві вказано, що російські загарбники також скоюють вбивства та переслідування журналістів, обшуки в приміщеннях редакцій та фактичний примус припинити журналістську роботу.
«У списку злочинів РФ проти ЗМІ в Україні є також обстріли та захоплення телевеж, хакерські атаки на сайти інформаційних ресурсів. Росія свідомо ізолює окуповані території від українського інформаційного простору, натомість запускає трансляцію своїх пропагандистських каналів, які дискредитують Українську державу та Сили оборони», – вказують дипломати.
Ситуацію зі свободою слова в окупованому Криму МЗС називає «катастрофічною».
«Наразі 15 українських громадянських журналістів перебувають за ґратами за сфабрикованими звинуваченнями росіян. Україна разом з міжнародними партнерами вживає заходи щодо боротьби з російською пропагандою та дезінформацією. Ці зусилля направленні, передусім, на припинення мовлення російських пропагандистських ресурсів за кордоном та розширення санкції проти російських ЗМІ та їхніх власників», – йдеться у заяві.
МЗС України закликає міжнародну спільноту посилити тиск на Росію «через вбивства, тортури та переслідування журналістів, придушення розвитку вільного та безпечного середовища для роботи медіа на тимчасово окупованих українських територіях».
«Ми також дякуємо всім українським та міжнародним журналістам, які щодня, ризикуючи власним життям, працюють у зонах бойових дій, аби донести правду про воєнні злочини РФ в Україні. Жоден злочин проти представників ЗМІ не повинен залишитися без належного розслідування, а його виконавці мають понести справедливе покарання», – зазначає МЗС України.
3 травня відзначається Всесвітній день свободи преси.
За даними Інституту масової інформації, з початку повномасштабного вторгнення РФ скоїла понад 500 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. За рік і два місяці загинуло близько 60 українських та іноземних журналістів, з них дев’ятеро безпосередньо під час здійснення редакційних завдань у зонах бойових дій.