НАТО буде допомагати тільки тим, хто бореться за себе, – Вітаутас Лієсіоніс
Лише ті країни, в яких є потужне громадянське суспільство, мають шанс на мирне життя.
Таку думку у своєму зверненні озвучив Вітаутас Лієсіоніс, член Стрілецької спілки Литви, під час 10-го Київського Безпекового Форуму для молоді, організованого Фондом Арсенія Яценюка «Відкрий Україну».
«НАТО буде допомагати тільки тим, хто бореться за себе, і, на жаль, як ми це побачили, не з першого дня. Коли йдеться про військові питання чи інформаційну війну – всі мають долучитися до боротьби», – сказав Лієсіоніс.
Він зазначив, що у Литви були певні історичні періоди, коли громадяни нічого не робили і вважали, що життя йде нормально. У 40-і роки населення Литви становило 3 млн осіб, але прийшла війна, і тоді була втрачена третина найкращого населення.
«Кривава імперія проводить негативний відбір як для свого населення, так і для всіх інших країн, куди вони приходять. Чому вона так чинить, немає жодного раціонального пояснення. Коли я працював у військовій академії в Литві, я робив наукове дослідження, і відповідь виявилась дуже простою: це був проєкт зробити з країни в’язницю», – сказав Лієсіоніс.
За його словами, після 90-х років Литва знову втратила майже третину населення. Це пояснювали економічною ситуацією. Втім, пізніше дослідження показали, що така велика кількість литовців покинула свою країну через неповагу до працівників, до людей.
«Всього 60% людей відчували, що до них ставляться з повагою. Можна платити зарплату своїм працівникам, але змінити культуру, етику – це складніше. Протягом трьох років ми втілювали проєкт, яким намагалися прищепити ген людського лідерства, людяної поведінки щодо тих, хто поруч», – зазначив він.
Ще один проєкт включав закриття університетів, щоб підготувати якісно нових викладачів.
«Ми почали відправляти якомога більше студентів на практику за кордон. Іншим способом змінити культуру неможливо. Якщо хочеш збудувати країну, виховуй повагу до вчителів і лікарів», – підсумував Вітаутас Лієсіоніс.
Київський безпековий форум для молоді — це провідна платформа для залучення молодих лідерів до обговорення питань національної безпеки та міжнародних відносин.