Економіка Енергетика Країна Новини

Подорожчання е/е: по кому вдарить і чи буде користь

по кому вдарить і чи буде користь

З 1 квітня тариф на електроенергію для побутових споживачів зріс майже на 64%. Тепер ціна за один кіловат для населення становить 4,32 грн.

Які причини такого рішення Міненерго? Та чи покращить здорожчання електроенергії ситуацію у галузі? Чи поменшає відключень світла?

Радіо Свобода зібрало пояснення посадовців та коментарі експертів.

У постанові Уряду йдеться, що нові ціни для споживачів впроваджують для «сталої роботи об’єднаної енергетичної системи». Коментуючи це рішення, заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук зазначила, що підвищення тарифу – «вимушений крок», а причина такого рішення – це значні втрати в енергосистемі внаслідок російських обстрілів.

Чому зріс тариф для населення?

Тариф для населення дозволяє продовжити наймасштабнішу за часів незалежності ремонтну кампанію

Ціна для побутових споживачів тариф на електроенергію з 1 червня зросла з 2,64 грн/кВт майже на 64% і становить тепер 4,32грн/кВт. Водночас для власників двозонних лічильників зберігається нічний, вдвічі дешевший тариф, який діє з 23:00 до 7:00.

«Тариф для населення дозволяє продовжити наймасштабнішу за часів незалежності ремонтну кампанію в енергетиці, щоб максимально підготувати енергосистему до зими», – прокоментувала Гринчук.

Заступник міністра енергетики у коментарі для Радіо Свобода Микола Колісник каже, що це допоможе покрити потреби при піковому споживанні – у максимально теплий сезон та передопалювальний і опалювальний період.

Заступник міністра енергетики України Микола Колісник

«Міністерством здійснювалось декілька типів розрахунків, щоб можна було прийняти максимально зважене рішення. Зокрема передбачити пільговий тариф для споживачів, які використовують електричну енергію для електроопалювальних установок», – коментує Микола Колісник.

Так споживачі, які опалюють помешкання електрикою, у холодний період сплачуватимуть за тарифом 2,64 грн/кВт (якщо об’єм споживання до 2000 кВт∙год на місяць ) та 4,32 грн/кВт, якщо використовуватимуть більше цього ліміту. У міністерстві вважають, що така тарифна політика стимулюватиме користувачів економити електроенергію.

Для дотримання лімітів обленерго застосовують графіки погодинних відключень для промислових та побутових споживачів

Для дотримання лімітів обленерго застосовують графіки погодинних відключень для промислових та побутових споживачів

Також заступник міністра додає, що споживачі платять менше, ніж електроенергія насправді коштує.

Підняття тарифу покриває лише частину

За його словами ціна генерації електроенергії від «Укргідроенерго» та «Енергоатому» зараз становить близько 4,5 грн/кВт, а разом з видатками на розподіл та транспортування загальна сума сягає 7,5 грн/кВт.

«Підняття тарифу покриває лише частину», – коментує заступник міністра. Водночас говорить, що кошти, які з’являться після підвищення тарифу насамперед спрямують на відновлення та ремонтні роботи: «їх розподілять між усіма учасниками ринку».

За інформацією Миколи Колісника на сьогодні українська енергосистема внаслідок обстрілів зазнала збитків більше ніж на мільярд доларів.

Пошкоджена лінія електропередач у селищі Бахмутка

Пошкоджена лінія електропередач у селищі Бахмутка

Чи допоможе вищий тариф енергосистемі?

Експерти енергетичної галузі вбачають у такому поясненні суперечність. Зокрема директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко говорить, що більшість коштів, які вдасться отримати після зростання тарифу, не будуть спрямовані на ремонти і відбудову енергосистеми. За його словами тільки 15% скерують до «Укргідроенеро», яке потребує грошей для великих обсягів відновлення обладнання. А 85% цих коштів піде в компанію «Енергоатом», яка зараз компенсує близько 80% ціни електроенергії, щоб побутові споживачі могли купувати її за зниженим тарифом.

«Енергоатом» компенсує близько 80% ціни електроенергії для побутових споживачів

«Енергоатом» компенсує близько 80% ціни електроенергії для побутових споживачів

«Гроші в «Енергоатом» і тема відновлення – між собою непоєднувані жодним чином. Це треба розуміти і визнавати», – каже Олександр Харченко та акцентує на запитаннях до прозорості роботи компанії, на які раніше звертали увагу і журналісти-розслідувачі, і профільні громадські організації. Про це говорить і голова спілки споживачів комунальних послуг України Олег Попенко.

Підвищення тарифу «не вирішить жодного питання в українській енергетиці

«Потрібно побороти корупцію в «Енергоатомі», тому що розкрадання коштів там іде постійно», – говорить експерт. На його думку підвищення тарифу «не вирішить жодного питання в українській енергетиці».

Як і Олександр Харченко він звертає увагу на те, що будівництво нових ядерних реакторів, яке раніше анонсував міністр енергетики Герман Галущенко, на сьогодні є абсолютно недоцільним. Перш за все експерти акцентують на тому, що будівництво таких об’єктів може тривати до 17 років, а отже найближчим часом обмежень споживання електроенергії не стане менше.

«Українцям немає часу чекати 15 чи 17 років, нам потрібно відновити тими технологіями, які можуть відновлювати генеруючі потужності швидко. Це газопоршневі і газотурбінні, які ми потім переведемо на біогаз чи відходи агровиробництва, і це буде одна з найбільш зелених енергосистем у Європі», – пояснює директор Центру досліджень енергетики.

Та наголошує, що початок таких довгострокових проєктів як будівництво нових реакторів – суперечить інтересам населення, яке потребує безперебійної електроенергії вже зараз.

Як оцінюють нову тарифну політику

Олег Попенко попереджає, що через подорожчання тарифу на електроенергію, з липня споживачі отримають дорожчу квитанцію і за послуги з обслуговування багатоквартирних будинків. Він прогнозує, що загалом вартість комунальних послуг зросте для побутових споживачів на 300-500 грн.

Тариф за обслуговування багатоквартирних будинків теж зросте: туди закладена електроенергія: це робота ліфтів, насосів та освітлення, говорить Олег Попенко

Тариф за обслуговування багатоквартирних будинків теж зросте: туди закладена електроенергія: це робота ліфтів, насосів та освітлення, говорить Олег Попенко

«Я не говорю, що потрібно не підвищувати тариф. Але не потрібно було підвищувати до рівня 4, 33 копійки», – говорить Попенко. На його думку мав би бути застосований диференційований підхід. Коли споживачі, які споживають менше, мають дешевший тариф.

Таку пропозицію розглядали у Міненергетики, пише «Економічна правда». Зокрема планували не підвищувати тариф для тих користувачів, які споживають до 100 кВт-год на місяць.

Заступник міністра енергетики коментує, що від подібної диференціації відмовилися через можливі маніпуляції із застосуванням різних ставок тарифів.

«Оскільки ми маємо різні типи споживачів: десь це гуртожитки, десь колективна власність, тому для уникнення таких маніпуляцій, для забезпечення рівного підходу для побутових споживачів прийнято рішення про єдину фіксовану ціну», – говорить Микола Колісник.

Обіцяючи всім субсидії, ми не вирішимо жодного питання в українській енергетиці

Втім у спілці споживачів комунальних послуг застерігають: «Піднімаючи тарифи для всіх верств населення, і обіцяючи всім субсидії, ми не вирішимо жодного питання в українській енергетиці» – говорить Олег Попенко.

Водночас інвестиційний банкір та фінансовий експерт Сергій Фурса вважає, що заклики економити електроенергію лишились без відповіді у населення зокрема через низький тариф.

«Дефіцит в системі нікуди не подінеться найближчі кілька років. Вища ціна має призвести до скорочення споживання. Так працює економіка», – написав Фурса.

  • Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що внаслідок масованих ракетних атак РФ у березні знищено 80% теплової генерації.
  • У Міненерго повідомляли, що через масштабні обстріли енергетичної інфраструктури після 22 березня 2024 року Україна втратила близько 9 ГВт потужностей. Зокрема, дуже постраждали теплові електростанції державної компанії «Центренерго» та гідроелектростанції «Укргідроенерго».
  • Новий тариф за електроенергію для побутових споживачів постановою Кабміну закріплений до 30 квітня 2025 року.

25 Червня

США завтра можуть оголосити новий пакет допомоги Україні – ЗМІ

Держдеп CША відреагував на удар по Криму, звернувши увагу на втрати серед цивільних з обох сторін

Столичну владу викрили на бездіяльності щодо земельного питання

Новий закон допоможе колишньому зятю Алієва збудувати елітний ЖК біля Баку (розслідування)

Японія послабила візові вимоги для громадян України – посольство

Инновационные решения для стартапов через займы МФО

Зеленський підписав указ про продовження санкцій щодо Фірташа, Фукса, соратників Путіна

Вакансія одного з компідприємств у Києві викликала ажіотаж

співпраця Пекіна з Москвою суперечить проголошеному нейтралітету КНР

24 Червня

Зберегти український фольклор та національну ідентичність. В Києві відбувся легендарний етнофестиваль “Країна Мрій”

На Київщині у вихідні сталася трагедія: подробиці

Крок до війни може стати фатальним для офіційного Мінська – Олександр Левченко

Рада ЄС опублікувала список осіб, що потрапили під санкції

в ОП прокоментували вибухи у Севастополі

Україна може завдавати ударів по РФ американською зброєю вздовж усього кордону – високопосадовці США

Понад 150 мільйонів гривень під час війни витратить ДСНС на піротехнічні машини

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ