Польща спрощує працевлаштування для українців: нові закони та зміни

Польща вирішила значно спростити умови працевлаштування для іноземців, зокрема й для українців, скасувавши бюрократичні бар’єри та запровадивши цифрову систему. Місцеві органи влади отримають нові повноваження щодо обмеження доступу іноземців до певних професій у випадку дефіциту вакансій.
Про це розповідає NewsWeek
Президент Польщі Анджей Дуда підписав два важливих закони, які суттєво вплинуть на ринок праці. Перший закон, що стосується умов працевлаштування іноземців, має на меті зменшити зловживання на ринку праці, пришвидшити обробку заяв та повністю цифровізувати процес отримання дозволу на роботу. Це призведе до значного спрощення бюрократичних процедур для українців.
Скасування так званого тесту ринку праці, який раніше вимагав від роботодавців перевіряти наявність безробітних поляків на відповідну вакансію перед наймом іноземців, стало важливим кроком. Цю систему визнали неефективною.
Нові повноваження для місцевої влади
Тепер повітові старости матимуть право формувати списки професій, за якими іноземців не можуть наймати або беруть в останню чергу. Такі обмеження запроваджуватимуться лише в разі критичного стану на ринку праці, за рішенням повітової ради.
Посилення відповідальності за нелегальне працевлаштування
Другий закон значно посилює відповідальність за нелегальне працевлаштування іноземців, встановлюючи штрафи від 3 до 50 тисяч злотих за кожного незареєстрованого працівника. Перевірки роботодавців відбуватимуться без попередження, і кілька контролюючих органів можуть працювати одночасно, що раніше було неможливо.
Інші зміни стосуються системи підтримки безробітних. Серед основних нововведень: особи зі стажем понад 5 років отримуватимуть допомогу з безробіття в розмірі 100% базової зарплати; безробітні більше не будуть прив’язані до центру зайнятості за місцем реєстрації; пріоритет в отриманні допомоги матимуть багатодітні родини та одинокі батьки. Також, безробітні зможуть отримати спеціальні навчальні позики для фінансування освіти, з можливістю списання 20% боргу за дотримання умов.
Обидва закони набудуть чинності з першого дня місяця, що настає через 14 днів після їх публікації у Dziennik Ustaw.