Економіка Країна Новини У світі У фокусі

Представник Мінінфраструктури України розповів про два основних питання, які обговорили у Польщі. Ексклюзив

Представник Мінінфраструктури України розповів про два основних питання, які обговорили у Польщі. Ексклюзив

Представники міністерств інфраструктури України та Польщі сьогодні, 28 березня, обговорили два основних питання під час двосторонньої зустрічі. Про це в ексклюзивному інтервʼю Радіо Свобода розповів заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач. Про що саме йшла мова і що вирішили? Читайте далі.

Проговорювали питання про попередження блокування кордону саме перевізниками

– Ми сьогодні з Мінінфраструктури Польщі зустрічалися, з міністром і проговорювали питання про попередження блокування кордону саме перевізниками.

У нас на сьогодні немає протесту перевізників, деякі пункти пропуску вже навіть фермерами були розблоковані, тому ми працюємо з нашими візаві з Мінінфраструктури для того, щоб не було блокування кордону з боку перевізників. Це перше питання.

І друге, основне – ми маємо продовжити угоду про лібералізацію вантажних перевезень. Ми про це теж говорили сьогодні, і це таке важливе для нас продовження нашої роботи між міністерствами.

І друге, основне – ми маємо продовжити угоду про лібералізацію вантажних перевезень

– Які настрої польської сторони в цьому питанні?

– Польська сторона говорить про деякі зміни, які вони пропонували Єврокомісії для цієї угоди. Ми знаємо, що багато з тих змін, які були запропоновані Польщею. Вони не були підтримані Європейською комісією. Ми зараз чекаємо пропозицій від Європейської комісії, оскільки вона збирає всі пропозиції від усіх країн-членів Єврокомісії. Ми знаємо, що є пропозиції, які досить нормальні, в частині, наприклад, того, що в автомобілі має бути ліцензія на проведення господарської діяльності саме вантажних міжнародних перевезень.

Протест польських фермерів. Блокада кордону на пункті пропуску «Дорогуськ», Польща, 20 лютого 2024 року

В Україні це просто все діджиталізовано, в нас електронна система, в нас немає паперових ліцензій, але перевізник може отримати витяг з системи, тому для нас це не дуже велика проблема, щоб не було потім питань у контролюючих органів інших країн, які зупиняють автомобілі. Тому ми зараз проговорюємо деякі ключові моменти, але ми з польською стороною не заглиблювалися в деталі, оскільки це питання не Польщі, а питання Європейського союзу. Тобто Європейська комісія сама визначає, які критерії мають щодо продовження цієї угоди і фактично вже з Єврокомісією ми будемо це обговорювати.

Ключове, що ми сьогодні проговорили, – що продовження цієї угоди важливе для всіх країн членів Євросоюзу, в тому числі Польщі і в тому числі, звісно, для України, тому що саме ця угода була створена для того, щоб підтримати Україну після повномасштабного вторгнення для підтримки експорту і підтримки взагалі економіки нашої країни.

– Коли Єврокомісія засідатиме щодо цього питання?

До кінця місяця вони хочуть сформувати вже пропозиції до України. І на початку квітня надішлють Україні офіційну пропозицію щодо продовження цієї угоди

– У нас є інформація від Єврокомісії, минулого тижня у нас була керівниця директорату саме по транспорту тут, в Україні, разом з колегами. В нас була таке велика транспортна зустріч і конференція разом з ними. Вони нам офіційно повідомили, що вони зараз обирають останні коментарі від країн-членів. І до кінця місяця вони хочуть сформувати вже пропозиції до України. І на початку квітня надішлють Україні офіційну пропозицію щодо продовження цієї угоди. Наскільки нам сьогодні відомо, Єврокомісія зацікавлена в продовженні цієї угоди для України, і, звісно, Україна так само зацікавлена.

– Яке ідеальне рішення для України було б?

– Наші очікування – це точно продовжити угоду про лібералізацію перевезень. Ми точно не маємо повертатися до дозволів, так як це було раніше, бо питання дозволів – це завжди обмеження, при чому штучні обмеження наших перевізників. Зазвичай у нас такі проблеми виникали з кількість дозволів найбільше з Польщею, але були і з іншими країнами. Можливість безперешкодно для наших перевізників, і це не тільки перевізників, для всіх наших компаній експортерів та імпортерів, які мають власні транспортні засоби, вільно подорожувати в Європу і привозити товари, і так само експортувати товари в Європу – це надважливо сьогодні для виживання української економіки.

Українські вантажівки біля польсько-українського кордону, поблизу села Корчова, 19 листопада 2023 року

Українські вантажівки біля польсько-українського кордону, поблизу села Корчова, 19 листопада 2023 року

До 30 червня ми маємо точно продовжити цю угоду з ЄС

Тому наша мета – неповернення до дозволів, продовження цієї угоди з Європейським союзом до 30 червня цього року, тому що 30 червня закінчується термін угоди, яка діє на сьогодні, тобто до 30 червня ми маємо точно продовжити цю угоду з ЄС.

– Зустріч з колегами була сьогодні чи вчора?

– Сьогодні зранку ми зустрічалися з міністром інфраструктури Польщі і так само міністеркою, яка відповідає за регіональну політику тут, в Польщі. Це була дуже продуктивна зустріч з усіх питань, які в нас сьогодні є по співпраці.

– Тобто в очах поляків ви бачите розуміння? Бо, наприклад, (віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга) Стефанішина сказала, що діалогу щодо розблокування кордону нема з поляками.

Ми обговорювали відкриття нового пункту пропуску «Нижанковичі-Мальховіце» влітку цього року

– Питання, які ми сьогодні обговорювали саме з Мінінфраструктури, чому ця зустріч була така двостороння між міністерками, тому що ми обговорювали саме інфраструктурні питання. Ми обговорювали відкриття нового пункту пропуску «Нижанковичі-Мальховіце» влітку цього року на території Польщі. Ми проговорювали деякі інші питання, тому це такі внутрішні точкові, великі питання і з цих питань в нас в принципі в більшій мірі є нормальне взаємопорозуміння і співпраця. Що стосується блокування кордону фермерами – це вже питання іншого порядку, з якими працює і уряд в цілому, і ми бачимо, що це питання не вирішується, на жаль.

– Чи буде вирішене після сьогоднішніх консультацій?

(Знищує плечима)

У Варшаві тривають польсько-українські міжурядові консультації.
У Міністерстві аграрної політики та продовольства України повідомили про завершення переговорів щодо розблокування кордону. Утім, подробиці невідомі.
Напередодні посли країн-членів Євросоюзу домовилися про подовження лібералізації торгівлі з Україною на умовах, що квоти й мита запроваджуватимуть з огляду на обсяги імпорту не лише у 2022 й 2023 роках, а і другому півріччі 2021-го. Це компромісна угода із, зокрема, Францією та Польщею, які вимагали включити до розрахунків увесь 2021 рік. Бельгійське головування в Євросоюзі зазначило, що ця домовленість забезпечує «збалансований підхід між підтримкою України та захистом сільськогосподарських ринків ЄС». Це рішення послів ЄС ще має схвалити Європарламент.
9 лютого у Польщі розпочався страйк фермерів, оголошений профспілкою «Солідарність». Вони блокували всі пункти пропуску, а також дороги й автомагістралі в окремих воєводствах.

Крім заборони імпорту сільськогосподарської продукції з України, польські мітингарі виступають проти європейської аграрної політики, зокрема, проти впровадження «зеленого ладу» – йдеться про низку екологічних і кліматичних вимог. Також серед вимог – підтримка тваринництва.


26 Травня

Інцидент із затриманням чоловіка пояснили у Київському обласному ТЦК

Шольц каже, що проти використання німецької зброї по цілях у Росії

Путін готовий провести переговори про перемирʼя в Україні на нинішній лінії фронту

Путін вважає, що у Зеленського «легітимність закінчилася»

Працівників столичного компідприємства навчають за ізраїльською програмою

Загострення напруги між Китаєм і Тайванем: чи ймовірне військове протистояння

Участь у Саміті миру вже підтвердили понад 80 країн – Зеленський

Як по типу фігури зрозуміти, чи є дисбаланс гормонів

У НАБУ і САП кажуть, що «досягли спільного бачення», як вести розслідування після «витоку інформації» – заява

Інцидент на залізниці у Білій Церкві – підліток втратив ногу

Україна, війна і Канський фестиваль: росіяни повертаються до Канн

Рада звернулася до уряду щодо бронювання працівників оборонних підприємств – Костенко

25 Травня

У Києві іноземець напав на чоловіка з ножем

«Путін боїться того, що може дати Саміт миру» – Зеленський у відеозверненні

БФ “Вогонь запеклих не пече” почав черговий збір для військових

Росії потрібна перемога в Україні перед початком «можливої конвенційної війни з НАТО»

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ