Реальною гарантією безпеки для України є членство в НАТО
Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.)
Представників російської окупаційної адміністрації Криму допустили до участі у 12-й сесії Всесвітнього форуму міст (WUF12), що відбувається у Єгипті. Всесвітній форум міст – міжнародний захід з питань урбанізації, що проходить за підтримки Програми ООН з населених пунктів. Участь представників окупаційної адміністрації РФ у Криму у заходах під егідою ООН використовується Москвою для легітимізації незаконної анексії українського півострова. Це є порушенням норм міжнародного права і суперечить резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 «Територіальна цілісність України» від 27 березня 2014 року. Окупаційна адміністрація Криму причетна до численних злочинів проти громадян України, які мешкають у Криму. Зокрема, до переслідування за політичними, релігійними та етнічними ознаками. Будь-які дії, що прямо чи опосередковано сприяють легітимізації незаконної анексії території України, заохочують Росію до подальшої ескалації, а отже є неприпустимими. У зв’язку з цим, МЗС України висловило рішучий протест. Адже Росія намагається використовувати задля спроб легітимізації незаконної окупації українських територій як міжнародні платформи, так і територію суверенних держав, свідомо провокуючи напругу, зокрема й на рівні двосторонніх відносин. Між тим, діє ініційований Україною міжнародний координаційний механізм для повернення питання Криму до порядку денного, захисту прав людини в Криму та сприяння деокупації півострова, зміцнення європейської та глобальної безпеки. Це Кримська платформа. Офіційно започаткована на установчому саміті в Києві 23 серпня 2021 року, Кримська платформа діє на постійній основі. Вже відбулося чотири саміти на рівні глав держав та урядів, а також три парламентські саміти Кримської платформи.
А в цей час російський президент В.Путін виступив на сесії міжнародного дискусійного клубу Валдай, де зробив чергову скандальну заяву. Валдайський клуб – це форум, заснований у 2004 році для поширення у світі російської пропаганди та ідеології «руского міра». Зазначаючи, що в основі міжнародного права після Другої світової війни лежить Статут ООН, Путін заявив, що «треба, щоб правове регулювання змінювалось», оскільки у світі нібито «з’являються нові центри сили». Дана заява – демонстрація зневаги до ООН, а також відкрите зізнання Кремля у намірах зруйнувати міжнародний лад. За риторикою про «антиколоніалізм» Москва приховує намір збудувати світ, в якому право сили домінуватиме над силою права. Держави-члени ООН мають чітко усвідомити цілі Москви і рішуче продемонструвати готовність протистояти її деструктивним намірам. Путін вважає, що Росія визнавала кордони України на основі нейтрального статусу країни. Тобто, вступ України до НАТО начебто міняє ситуацію. Проте слідуючи цій логіці, Україну Москва визнала як ядерну державу, бо тоді на території України було стільки ж ядерних озброєнь скільки і в РФ. Отже, якщо Кремль вимагає вето на вступ України до Північноатлантичного альянсу, тоді Москва має повернути Києву усю ядерну зброю, яку отримала від України. Та про це Путін якось мовчить. Черговою його «геополітичною перлиною» став вислів, що нові кордони України залежатимуть від подій і думки жителів історичних територій Росії. Щодо історичних територій України, то в 19-му початку 20-го століття історичними українськими територіями можна вважати Краснодарський край, де українці складали 70% населення та увесь Далекий схід, де їх було 55%. Ці ж 55% українського населення мали частини Бєлгородської, Воронізької, Курської областей, Ставропольського краю та південної частини Західного Сибіру. Щось про це кремлівський диктатор знову забув, а скоріше і не знає, хоча хоче виставити себе знавцем історії, в якій він повний неук.
А от, щоб себе убезпечити від таких горе істориків-агресорів у Будапешті відбувся саміт Європейської політичної спільноти за участі глав держав та урядів 47 країн. Європейська політична спільнота – це платформа для політичних і стратегічних дискусій щодо майбутнього Європи, яка заснована у 2022 році після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Під час цього саміту президент України наголосив, що залучивши КНДР до прямої участі у війні Росія спричинила значну ескалацію. Тому стратегія поступок агресору є неприйнятною для України. Лише підхід «мир завдяки силі» може зупинити Росію і примусити її до чесної дипломатії. Концепція нейтралітету є нежиттєздатною і навіть небезпечною для держав, розташованих поряд з Росією. Реальною гарантією безпеки є членство в НАТО. На часі розробити дієвий механізм, щоб спрямувати кошти із заморожених російських активів в Україну, а також посилити санкції, накладені на Росію. «Сьогодні безвідповідально пропонувати ініціативи щодо припинення вогню на території України без надання реальних, дієвих гарантій безпеки», – заявив президент Володимир Зеленський в Будапешті. «Припинення вогню – це підготовка до продовження окупації України та руйнація незалежності й суверенітету», – наголосив він, зазначивши, що таке пропонують люди, які не пережили війну, не розуміють її наслідків і ризиків для себе, а також ті, хто спілкується з Путіним, але ніколи не воював із ним. «Просто припинення вогню – це сьогодні модель, яку ми можемо почути від деяких лідерів тут, від Бразилії, Китаю, і точно чуємо від Росії. Це прекрасна модель для РФ», – пояснив Володимир Зеленський, нагадавши, що після початку російської агресії проти України у 2014 році вже були домовленості про припинення вогню. Та після цього навіть обміну полонених не було. Люди у в’язницях 10 років. Після припинення вогню просто настало замороження конфлікту. Москва розпочала війну проти України, оскільки хотіла зайняти її територію. Вона хотіла глобальної влади: спочатку контролю над Україною, а потім над усіма іншими, як це було за радянського чи імперського правління, коли радянські танки саме в Будапешті у 1956 році знищували угорців, які хотіли свободи. Мир – це винагорода лише для сильних. Тому альтернативи сильній Європі немає.