Новини Політика У світі

Російська реальність 2024: Висновки соціологічного дослідження (Інфографіка)

Російська реальність 2024: Висновки соціологічного дослідження (Інфографіка)

На початку 2024 року російський Фонд суспільної думки провів приватне соціологічне дослідження на замовлення Інституту наукової інформації з суспільних наук РАН, спрямоване на вивчення соціально-економічної та політичної ситуації в Російській Федерації. Команді KibOrg вдалося здобути частину дослідження, передає NW.

Про це розповідає NewsWeek

Читайте про зниження довіри росіян до Путіна, відношення до війни з Україною, ставлення громадян до мобілізації, а також про перспективність протестних настроїв у Росії.

Довіра до Путіна та загальне самопочуття росіян

Результати дослідження свідчать про відсутність значної позитивної динаміки у ключових показниках, порівняно з минулим роком. Незважаючи на це, близько половини опитаних висловили довіру до центральної влади, проте спостерігається тенденція до зменшення цього показника порівняно з 2023 роком (-8%). Варто звернути увагу на зниження позитивних оцінок роботи президента (-7,1%) та зростання негативних відгуків (+3,0%).

Щодо соціального самопочуття, на момент проведення дослідження більшість опитаних (51,8%) виявилися задоволеними загальним станом справ, що свідчить про негативну тенденцію порівняно з минулим роком. Також спостерігається зростання рівня незадоволеності на всіх територіях порівняно з січнем-лютим 2023 року. Зафіксовані найбільші зміни в Брянській (+14%), Белгородській (+18%) областях та в окупованому Криму.

Цей контекст супроводжується зменшенням соціального оптимізму. Порівняно з результатами попереднього опитування, зменшилась доля тих, хто позитивно прогнозує майбутнє для себе та своєї сім’ї на 3,1%, складаючи 16,3%. Зростання відчуття нестабільності виражається у 46,2% респондентів (+17,7%), а також у збільшенні долі тих, хто вважає, що ситуація залишиться незмінною — 27,5% (+4%).

Майже три чверті опитаних (74,2%) зазначили, що більшість їх родичів, друзів та знайомих відчувають тривогу та стурбованість щодо майбутнього. Порівняно з результатами січневого дослідження 2023 року, цей показник зріс на 4,1%. Оптимізм та впевненість виражають лише 25,8% респондентів (на 4,1% менше, порівняно з попереднім дослідженням).

Довіру президенту Путіну виявили 46,2% опитаних, тоді як рівень недовіри складає 43,6%. Ще 10,2% респондентів мали труднощі з відповіддю на запитання. Позитивно оцінюють роботу президента 42,8% опитаних, а від’ємна оцінка становить 49,9%. Ще 7,3% опитаних мають труднощі з висловленням оцінки.

За цими показниками зафіксовані стабільно негативні зміни з моменту початку «СВО»: рівень недовіри президенту зріс на 3,2% порівняно з січнем 2023 року. Також на 10,3% збільшилася частка узагальнених негативних оцінок роботи президента В. Путіна (при зменшенні частки позитивних оцінок на 9,5%).

Довіру чинному Президенту РФ Путіну найчастіше виявляють мешканці Москви та Санкт-Петербурга. На противагу, недовіру виявляють мешканці так званих «нових територій» та міст з невеликою чисельністю населення.

Спостерігається залежність довіри та оцінки роботи від віку та матеріального стану опитаних: чим старші або більш заможні опитані, тим частіше вони довіряють Путіну та позитивно оцінюють його роботу, і навпаки, найбільше недовіри було зафіксовано серед молоді та респондентів середнього віку.

За «СВО» все менше

Серед респондентів також фіксується стійка тенденція до зниження підтримки так званої «СВО». Понад половина відповідачів (63,9%) висловились за проведення мирних переговорів, що на 15,4% більше, ніж в результаті попередніх вимірів 2023 року. Ще 22,3% опитаних підтримують активні бойові дії на території України (-13,8%). 13,8% опитаних мали труднощі з відповіддю на питання (+3,3%).

Варто відзначити залежність рівня підтримки «СВО» від географічного розташування опитаних. Серед окупованих українських територій нібито найбільше за мирні переговори виступають мешканці окупованих Криму, Запорізької, Херсонської областей, а також мешканці так званих «ЛДНР». Серед російських територій все частіше хочу бачити мир жителі Белгородської, Брянської та Ростовської областей. Підтримують активні бойові дії, в основному, мешканці Москви, Санкт-Петербурга та інших великих міст.

За продовження війни з Україною найчастіше висловлюються особи віком від 61 року і старші (51%), а також працівники бюджетної сфери (46%) незалежно від статі та рівня достатку.

Мирні переговори підтримують частіше чоловіки віком 18-45 років (63,9%), а також відповідачі з вищою та середньою освітою (45,3%). В окупованих Криму, Донецькій та Луганській «народних республіках» за дипломатичне врегулювання конфлікту виступає нібито 67,9% населення, незалежно від соціального статусу та демографічної групи.

Щодо відношення до мобілізації, переважна більшість опитаних виступила проти неї (69,9%). На початку 2023 року проти мобілізації виступали всього 58% відповідачів. Ідею мобілізації підтримують в основному жінки (49,4% опитаних) і чоловіки похилого та пенсійного віку (38,1%). Категорично проти виступають чоловіки мобілізаційного віку від 18 до 59 років (88,6% серед опитаних).

Готовність вирушити на війну до України висловили 7,1% чоловіків призовного віку. Ще 9,1% опитаних обрали відповідь «піду, якщо призвуть». 13,8% мали труднощі відповісти на питання.

«Росіян не можна назвати рабами…»

Рівень протестних настроїв в Російській Федерації за результатами дослідження залишається стабільним. Ймовірність проведення масових протестів опитані респонденти оцінюють як низьку. Про можливу протестну активність повідомили 41,8% респондентів, що на 10,1% більше, ніж за результатами дослідження за січень-лютий 2023 року. Проте кожен третій опитаний висловлює позитивне ставлення до акцій протесту (33,2%), і лише чверть опитаних (25,5%) допускає можливість особисто взяти участь у протестних заходах.

Лояльність до протестів частіше проявляють представники молоді, працівники у сфері торгівлі та послуг, промисловості, найменш забезпечені категорії громадян, а також мешканці Республіки Татарстан (38,8%), Республіки Башкортостан (37%), Республіки Північна Осетія (35%), Республіки Дагестан (34,5%), Туви (31,6%), Республіки Саха (Якутія) (29%), Республіки Марій-Ел (27,4%). Низько оцінили ймовірність протестної активності мешканці Москви (44,1%) та Санкт-Петербурга (42,4%).

Готовність взяти участь в яких-небудь акціях протесту виключають для себе майже половина опитаних (49,8%). Найчастіше так відповідали жінки (66,1%), респонденти старше 60 років (73%), пенсіонери (75%), працівники бюджетної сфери (78%). Допускають особисту участь у протестних заходах 39% респондентів. Це переважно чоловіки (43,3%), працівники промисловості (42,2%) та нафтогазової промисловості (44,2%). Крім того, фіксується залежність готовності взяти участь у акціях протесту від рівня доходів респондентів: чим вище опитані оцінюють своє матеріальне становище, тим рідше вони допускають особисту участь у протестних заходах.

Завантажити документ дослідження можна за посиланням.

Нагадаємо, KibOrg — проєкт журналістів та IT-спеціалістів, які об’єднались під іменем легендарних кіборгів для боротьби з агресором в інформаційному просторі.

Розслідувачі встановлюють злочини росіян в Україні, викриваємо діяльність колаборантів і розвінчуємо російські фейки.


24 Квітня

У дипустановах України приспустять прапори через удар росії по Києву

Меджліс заявляє про неприйнятність визнання анексії Криму росією

У Київському метро пасажир потрапив під потяг на станції “Хрещатик”

Світовий банк оновив прогноз зростання економіки України до 2026 року

ВАКС ухвалив рішення про арешт Насірова та збільшив розмір застави

Чому родини військових не отримують виплат від держави

Україна не змогла досягти угоди про реструктуризацію ВВП-варантів

Нафтогаз закупив ще 100 млн кубометрів газу зі США для енергетичної безпеки

Стан тіла журналістки Рощиної ускладнює встановлення причини смерті

Сергій Шахов: розшукуваний депутат живе в елітних апартаментах у Дубаї

У Києві суд обрав запобіжний захід для підлітків, які побили військового

Додатковий поїзд до Ужгорода зі столиці з 12 травня

Підтримка України – це не про чиюсь вигоду, а про довгострокову стабільність Європи – Олександр Левченко

ЄСПЛ підтримав Ситника у справі про реєстрацію корупціонером

Росія атакувала Краматорськ: пошкоджено вокзал

У Києві в житловий будинок влучила північнокорейська ракета

БІЛЬШЕ НОВИН