Агропром Актуально Думка Економіка Новини У світі

Росія досі спокійно експортує зернові культури до Європи – Олександр Левченко

Росія досі спокійно експортує зернові культури до Європи – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

Рада Безпеки ООН збиралася на запит РФ з нагоди 9-ї річниці ухвалення резолюції про схвалення угоди “Мінськ-2”. Росія скликала засідання Радбезу ООН, аби звинуватити Україну начебто у зриві Мінських угод. Таким чином, нахабна Москва прагне перекласти на Україну свою відповідальність за повномасштабну агресію і війну. Насправді, Росія порушила угоду “Мінськ-2” одразу після її підписання, адже не припинила бойові дії в районі Дебальцево. Протягом наступних років, які кремлівською пропагандою називаються роками «відданості РФ своїм зобовʼязанням у рамках Мінських угод», контрольовані Росією бойовики на тимчасово окупованих територіях українського Донбасу продовжили здійснювати систематичні атаки та обстріли українських позицій і тилових населених пунктів.

Росія вийшла із механізму перевірки дотримання режиму припинення вогню у 2016-му році. Москва також саботувала рішення, ухвалені під час Паризького саміту у грудні 2019-го. Саме Путін заявив про скасування Мінських угод 22 лютого 2022 року, визнаючи “незалежність” так званих “ДНР” і “ЛНР”. А те, що Російська Федерація несе найбільшу відповідальність за провал Мінського переговорного процесу, на засіданні Ради Безпеки у річницю підписання Мінських домовленостей, заявила представниця Франції при ООН Наталія Бродхарст. Дипломат зазначила, що Росія протягом семи років сприяла зростанню напруження на Донбасі, нагадавши, що до 24 лютого 2022 року, коли російська армія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, існувала можливість мирного врегулювання.

А в цей час поблизу прикордонного переходу Дорогуськ в Польщі на кордоні з Україною польські учасники блокади зупинили три українські вантажівки та висипали з них зерно на дорогу. Українці обурені вчинком учасників блокади з українським зерном, ця акція може коштувати великих репутаційних збитків Варшаві. Зерно для українців – не просто товар. В країні, яка пережила Голодомор, до хліба і збіжжя особливо шанобливе ставлення. Вирощування врожаю в Україні в умовах постійних російських атак – важка і небезпечна справа. У кожному центнері зерна – не лише праця, а й самопожертва українських фермерів.

Росія атакує українські порти, аби завадити морському експорту збіжжя. При цьому Україна щиро сподівається, що окрема група громадян Польщі не вирішила таким чином приєднатися до російської зернової блокади. Псування чужого майна учасниками блокади є незаконним. Київ очікує на швидку реакцію правоохоронних органів Польщі, а також на публічне засудження цього ганебного вчинку польським суспільством. Польським фермерам треба нагадати як їх вироби зустрічали в західній Європі, коли Польща тільки но вступила до ЄС. Тоді польський уряд пояснював європейцям, що з часом вони зрозуміють всю додану вартість приєднання польського сільського господарства до загально європейського ринку товарів та послуг. Проте польські фермери заблокували п’ять пунктів пропуску на кордоні з Україною, в чергах стоїть близько 1250 вантажівок. За цими діями стоїть Рафал Маклер, голова люблінського осередку ультраправої та антиукраїнської партії “Конфедерація”, яка виступає за вихід Польщі з Євросоюзу.

Він неодноразово звинувачував українців у нібито невдячності полякам, а власний уряд у більшій підтримці українських громадян замість польських. Нагадаємо, що Євросоюз охопили страйки фермерів начебто проти завищених вимог до якості продукції. Попри масовий характер таких страйків у ЄС, чи не найбільше уваги привертає до себе ситуація в Польщі. Після нетривалого затишшя польські фермери знову взялися блокувати кордон з Україною. Вони заявляють, що начебто вдаються до таких заходів через політику Євросоюзу і польського уряду щодо української агарної продукції. Мова йде про те, що на польських аграріїв діють вимоги ЄС, а на Україну ще ні. Українське зерно є дешевшим за собівартістю, ніж те, яке вирощене аграріями Євросоюзу. Однак є чимало нюансів. Говорячи про ввезення агропродукції, вирощеної поза межами ЄС, польські фермери говорять тільки про українську.

Однак на ринку ще є Росія, яка досі спокійно експортує зернові культури до Європи, оскільки аграрна сфера країни-терориста досі не підпадає під санкції Євросоюзу. Після початку повномасштабної війни Росія не тільки залишилася на світовому аграрному ринку, але й зміцнила свої позиції. Український експорт спершу був неможливий через блокаду морських та річкових портів, потім він хоч і відбувався, але в значно менших об’ємах. Натомість чимало українського зерна викрали росіяни на тимчасово окупованих територіях. Росія зараз є лідером з експорту зерна у світі – до 24% усіх обсягів продає саме РФ, яка тепер хизується збільшенням урожаїв через викрадення українських запасів та експлуатацію тимчасово окупованих територій України. Обсяг експорту зернових культур у росіян більший, ніж у всього ЄС разом узятого. Країни ЄС купують російську продукцію, зокрема і Польща. Тобто російське зерно, яке також не вирощується за вимогами ЄС і потрапляє на європейський ринок не викликає жодних питань у польських аграріїв. Усім зрозуміло, що це відбувається не просто так. Відчувається «рука Москви» у діях невеликої кількості фермерів, яких організували проросійські політики Польщі.


29 Травня

Повістки у Києві та області отримають сімнадцятирічні: причини

Рік без Каховського водосховища: як виживає український південь

Вже 10 країн-членів НАТО зняли обмеження з використання наданої їх зброї Україні проти території РФ – Олександр Левченко

Посол США в НАТО анонсувала «нову мову» на саміті у Вашингтоні щодо членства України в Альянсі

Авто из Китая: чем лучше моделей из других стран?

Банк Raiffeisen заборонить вихідні перекази з Росії в доларах

Україна вже використала Storm Shadow для ударів по території РФ – радник Мінстратегпрому

Резерв+: троянський кінь, який підриває довіру до влади

Боррель вважає удари ЗСУ по Росії законними, якщо вони «пропорційні»

Гибель Алексея Навального в российской тюрьме: свидетельство преступного режима Путина

Як з користю застосувати часникові стрілки на городі: шкідники боятимуться

Фіала обіцяє надіслати десятки тисяч снарядів для ЗСУ у найближчі дні

У столичного посадовця знайшли незадеклароване майно на десятки мільйонів доларів

Прем’єр-міністерка Данії вважає, що Європа має надати Україні більше систем Patriot

28 Травня

Потрібні глобальні зусилля для проведення саміту миру за участю лідерів країн світу, яких Москві не обдурити – Олександр Левченко

На Київщині оновлюють дані на квартирну чергу: кого зніматимуть з обліку

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ