Росія намагається тероризувати мирне населення в Україні та залякати тих, хто її підтримує – Олександр Левченко
Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.)
Президент Росії В.Путін виступив із заявою щодо розвитку подій на війні в Україні, звинувативши Захід у розпалюванні конфлікту. Він нагадав, що 19 листопада шістьма оперативно-тактичними ракетами виробництва США і 21 листопада під час комбінованої ракетної атаки системами Storm Shadow виробництва Великої Британії і HIMARS виробництва США було завдано ударів по військових об’єктах на території РФ у Брянській і Курській областях. У відповідь на ці атаки, російські військові, за словами Путіна, “завдали комбінованого удару по одному з об’єктів оборонно-промислового комплексу України”. Під час удару також було випробувано нову ракетну систему “Орешник“. «У бойових умовах було проведено випробування однієї з новітніх російських ракетних систем середньої дальності. У цьому випадку з балістичною ракетою в без’ядерному гіперзвуковому оснащенні», – заявив глава Кремля. Путін звинуватив Вашингтон у порушенні міжнародних домовленостей: “США в 2019 році в односторонньому порядку розірвали договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності. Ми залишаємо за собою право застосовувати нашу зброю проти військових об’єктів тих країн, які дозволяють застосовувати свою зброю проти наших об’єктів», — заявив Путін. “Засобів протидії такій зброї на сьогодні не існує. У сучасній, наявній у світі системі протиповітряної оборони і створюваній американцями системі протиракетної оборони в Європі подібні ракети не перехоплюють. Це виключено”, — зазначив російський диктатор.
ООН висловила серйозне занепокоєння щодо випробування Росією нової балістичної ракети. Офіційний представник Генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік охарактеризував цю подію як “вкрай тривожну” та таку, що може призвести до подальшої ескалації конфлікту. У НАТО відреагували на заяви Путіна та назвали це черговим прикладом нападу Росії на українські міста. Речниця НАТО Фара Дахлалла заявила, що нова балістична ракета РФ не змінить хід війни і не стримає союзників по НАТО від підтримки України. Адже Росія намагається тероризувати мирне населення в Україні та залякати тих, хто її підтримує. В Міноборони США заявили, що Москва повідомила Вашингтон незадовго до запуску ракети, а Сполучені Штати своєю чергою поінформували Україну та її союзників. Представник Єврокомісії Петер Стано заявив, що “Путін знову грає в ядерну авантюру з нещодавно оновленою ядерною доктриною Росії, він залучив північнокорейських солдатів на європейську землю, тож це все явні ознаки прагнення до ескалації, а не реального пошуку шляхів до миру”. У Білому домі запевняють, що удар РФ експериментальною балістичною ракетою по Дніпру не зупинить підтримку України з боку нинішньої адміністрації США. «Сполучені Штати надають Україні сотні додаткових ракет Patriot і AMRAAM для зміцнення її протиповітряної оборони». За її словами, допомога США спрямована на те, щоб Україна зміцнювала свої можливості, зокрема протиповітряну оборону, і щоб поставити Україну в “найкраще можливе становище на полі бою”. Про це заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.
У коментарі Міністерство закордонних справ України зазначило, що “ретельно задокументувало” виступ Путіна, присвячений застосуванню проти України балістичної ракети середньої дальності. З міжнародно-правової точки зору це “є ще одним важливим свідченням і фактичним визнанням провини в скоєнні злочину агресії проти України та звірств проти українців”. Відомство назвало “абсурдними” звинувачення на адресу України або її партнерів у нібито неправомірних діях, “які якимось чином провокують злочинця на злочини”. Україна захищається від агресії згідно зі статтею 51 Статуту ООН і має повне право завдавати ударів по будь-яких законних військових цілях на території РФ згідно з міжнародним правом.
У минулому Росія випустила величезну кількість балістичних ракет по Україні, багато з них здатні нести ядерну зброю, такі як “Кинжал”. Але “Орешник” інший. Спочатку вона була класифікована як міжконтинентальна балістична ракета. Такі наземні балістичні ракети середньої дальності є складною та дорогою зброєю, яка майже завжди асоціюється виключно з ядерною зброєю. Схоже, що удар 21 листопада включав інертні або фіктивні боєголовки, які мають значну кінетичну енергію через свою швидкість, але не мають вибухівки. Це одна з ознак того, що ракета була розроблена для ядерного, а не звичайного використання. Путін хоче, щоб Україна та її західні союзники повірили, що він може посилити ескалацію або всередині України, або безпосередньо атакуючи країни НАТО. Використання “Орешника” і йому подібних є частиною нової ери ракетної війни. Це перша в історії ракета середньої дальності з кількома боєголовками, яка була випущена в бойових умовах. Якщо начинити цю ракету ядерним зарядом, то радіоактивне забруднення буде розміром із половину Дніпропетровської області. Залежно від напрямку вітру в момент вибуху радіоактивне забруднення може понести і в Росію, і в Білорусь, або в Туреччину, чи в Європу. Це зброя середньої дальності й взагалі є зброєю ракетно-ядерної війни. Боєголовка “Орешника” може нести на собі 150 кілотонн. Потужність атомної бомби, скинутої на Хіросіму, становила близько 20 кілотонн. При цьому ракета має бойову частину, яка поділяється на шість окремих блоків індивідуального наведення. На термінальному відрізку вони розділяються і здатні вразити шість окремих цілей.
Таким чином, 21 листопада ударом по Дніпру росіяни використали балістичну ракету нового типу. Цей удар є черговим актом ядерного шантажу з боку Москви, адже ракета такого типу може бути носієм зброї масового знищення. Застосування цієї балістичної ракети – це другий крок ескалації з боку Москви, після залучення військ КНДР до війни проти України. Удар 21 листопада підтвердив, що Москва не зацікавлена у відновленні справедливого миру, а натомість прагне подальшої ескалації і розширення війни. Київ закликає міжнародну спільноту, насамперед країни ядерного клубу, застерегти Москву від погроз ядерною зброєю