Актуально Думка Економіка Енергетика Новини

Росія прагне захопити або знищити енергогенеруючі потужності України – Олександр Левченко

Росія прагне захопити або знищити енергогенеруючі потужності України – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

На засіданні Ради Безпеки ООН представники ЄС, США та України наголосили на відповідальності Росії за інциденти на Запорізькій АЕС. РФ несе повну відповідальність за загрози для ядерної безпеки, які вона створює на захопленій ЗАЕС. Першопричиною всіх ризиків є неспровокована агресивна війна Росії проти України, окупація російськими військами ЗАЕС, а також експлуатація електростанції некваліфікованим персоналом, які перетворюють найбільшу АЕС в Європі у джерело небезпеки. Серед порушень, які вчиняє РФ, – мінування периметру станції, блокування доступу законного керівництва і персоналу об’єкту, відключення автоматизованої передачі даних від системи радіаційного моніторингу, неспроможність своєчасного та повного технічного обслуговування. Москва висуває провокаційні звинувачення проти України начебто в атаках на ЗАЕС, сподіваючись зняти з порядку денного питання деокупації станції. Між тим, стало зрозумілим, що допоки Росія має право вето в РБ ООН, цей орган не може ухвалювати рішення, спрямовані на забезпечення безпеки в Європі, включаючи ядерну.

Внаслідок російських атак на енергетичну систему, у енергосистемі України виник дефіцит електроенергії. НЕК “Укренерго” вдалася до залучення аварійної допомоги з енергосистем європейських країн, а також до обмежень споживання для промислових споживачів. Постачальники електроенергії, а також Міністерство енергетики роблять все можливе, аби подолати наслідки російських ударів і уникнути впровадження обмежень для побутових споживачів, тобто для забезпечення теплом та світлом житла звичайних громадян. У зв’язку з цим Україна гостро потребує посилення засобів ППО для захисту інфраструктури та енергетичних об’єктів від російського ракетного терору. Насамперед, йдеться про системи Patriot та SAMP/T, які здатні збивати будь-які російські балістичні ракети, включаючи гіперзвукові. Під час саміту ЄС у Брюсселі, Європейська рада рішуче засудила російські атаки на інфраструктуру та енергогенеруючі об’єкти України та наголосила на необхідності терміново забезпечити додатковими системами протиповітряну оборону України. ФРН ухвалила рішення про передачу Україні ще однієї системи Patriot. Федеральний канцлер О.Шольц та низка європейських керівників закликали країни НАТО віднайти ще шість таких систем, наголосивши на першочерговому значенні забезпечення засобами ППО та ПРО України. Ця тема була предметно обговорена і на спеціальному засіданні Ради Україна-НАТО, проведення якої запропонував терміново скликати офіційний Київ. Вже ведуться предметні перемовини про надання Україні чотирьох систем Patriot від різних країн.

Після нещодавніх масованих російських атак, що завдали серйозних збитків українській енергетиці, коли були знищені або пошкоджені енергогенеруючі потужності, енергетичну систему України потрібно стабілізувати. Для цього необхідно зменшити дефіцит потужності у пікові години споживання. Навантаження на енергетику зростає ввечері. Зараз українців просять переносити використання найбільш енергоємних приладів на денні години й намагатися економити ввечері, особливо з 19 до 22 години. І тоді вдасться частково нівелювати наслідки спроб Москви зруйнувати українську енергетику. Але щоб такого не сталося, на Хмельницькій АЕС розпочато будівництво нових атомних енергоблоків за американською технологією АР 1000 Westinghouse. Досягнута домовленість створення інженерного центру Westinghouse в Україні, постачання ядерного палива для всіх українських АЕС. Росія прагне захопити або знищити енергогенеруючі потужності України, тому забезпечення енергетичної безпеки в умовах війни залишається пріоритетним завданням України. Російські війська захопили Запорізьку АЕС, яка зараз не працює на українську енергетику, отже виникає життєва потреба нарощувати потужності на інших АЕС, тобто якнайшвидше осучаснити та поповнити атомний парк новими реакторами з огляду на скорочення теплової та гідрогенерації, що спричинено руйнівними російськими ракетними ударами. В Україні нарешті подолано монопольне положення РФ в ядерній енергетиці. Енергоатом розірвав будь-які контакти з Росатом та інтенсифікував співпрацю з Westinghouse Elеctric. Побудова атомних реакторів АР1000 стане одним з найбільших інфраструктурних проєктів післявоєнної відбудови України, а реактор №5 на Хмельницькій АЕС стане першим реактором в Європі, побудованим за американською технологією. Хмельницька АЕС знаходиться в тиловій зоні, тому їй можна краще забезпечити захист від можливих атак російського агресора.


24 Травня

Чи реальний військовий заколот у росії на тлі чисток генералітету

Європа та світ мають просинатися від солодкого сну і дати відсіч агресивній Москві – Олександр Левченко

Чи зможе Україна бити західною зброєю по цілях в рф: у США вагаються, у Кремлі – нервують

У КиївЗоо мавпи і лемури повернулись на зелені острівці

ЄС хоче інвестувати прибутки із заморожених активів у виробництво зброї в Україні

Кабмін послабив обмеження щодо канабісу для використання в наукових та медичних цілях

«Соратниці Путіна» Матвієнко повідомили про нову підозру – СБУ

У Білій Церкві вранці горів житловий будинок

«Приклад масштабної політики геноциду». Інтелектуали у всьому світі обурені бомбардуванням харківського видавництва Vivat

Зеленський про удар РФ по друкарні в Харкові

хто контролює зернові потоки на окупованих українських територіях

М’ясо у лаваші: смачна та швидка страва для сніданків та вечерь

Зеленський візьме участь у зустрічі лідерів країн G7 у червні – ЗМІ

Спричинив смертельну ДТП: київські прокурори відстояли вирок п’яному керманичу

як перемогти агресора на глобальному ринку та забезпечити сталий мир

«Поезія народжується із сильних емоцій» — Юлія Мусаковська про творчість у час війни

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ