Рютте попереджає про можливу загрозу з боку Росії та наголошує на оборонних витратах

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте повідомив, що росія виробляє вчетверо більше снарядів, ніж усі країни альянсу разом взяті, що є небаченим масштабом за останні десятиліття. «Росія справді завзято трудиться, щоб знову стати проблемою… Відкриті джерела й розвідувальні служби повідомляють, що до 2027-го, 2030-го чи 2032 року вони (Росія – ред.) можуть досягти такого рівня потужності, що можуть спробувати утнути якусь дурість. Тому ми повинні дати зрозуміти Володимиру Путіну, що, якщо він нападе зараз чи найближчим часом, реакція НАТО буде руйнівною», – зазначив Рютте під час брифінгу у штаб-квартирі альянсу.
Про це розповідає NewsWeek
Витрати на оборону як відповідь на загрози
Рютте підкреслив, що найкращою відповіддю союзників на загрози з боку росії стане збільшення витрат на оборону, які мають перевищувати 3% від валового внутрішнього продукту (ВВП). Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп раніше наполягав на показнику у 5%. Наразі витрати становлять лише 2%, і цього рівня досягли не всі союзники.
«Маневрені наземні формування, ракети великої дальності, командування, управління, системи ППО – це величезні гроші! Потрібні люди, щоб керувати ними. Більше військових, обладнання, активніша робота оборонпрому – ось на чому ми зосередимося в Гаазі на саміті НАТО наприкінці червня», – зазначив генсекретар.
Підтримка України та гарантії безпеки
На саміті також обговорюватиметься військова підтримка України для покращення її позицій. Рютте наголосив на важливості уникнення повторення мінських домовленостей та забезпечення тривалого миру. Водночас він не зміг конкретно відповісти на питання про потенційні гарантії безпеки для України від союзників, які є предметом обговорення «коаліції охочих».
«Дуже важко на даному етапі точно описати, що за гарантії будуть. Це значною мірою залежить від того, як завершаться мирні переговори. Але ми всі зосереджені на тому, щоб, коли би це не завершилося, Путін не зважився воювати знову, і щоб не було повторень 2014 року», – резюмував Рютте.
Раніше цього місяця видання The New York Times повідомляло, що росія зміцнює свої бази та будує військову інфраструктуру біля кордону Фінляндії, нарощуючи свою присутність у регіоні. Чиновники НАТО вважають, що ці дії не схожі на нарощування сил уздовж кордону з Україною перед вторгненням у 2022 році, а більше нагадують ранні етапи масштабнішого та довгострокового розширення. Фінляндія нещодавно увійшла до НАТО, і тепер фінсько-російський кордон протяжністю близько 1270 кілометрів є найдовшою лінією контакту альянсу з росією.