Новини Політика

Топ-40 українських публічних осіб, яких цитує російська пропаганда – результати дослідження InfoLight.UA

Топ-40 українських публічних осіб, яких цитує російська пропаганда – результати дослідження InfoLight.UA

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA оприлюднила дослідження, яке аналізує топ-40 українських публічних осіб, чиї цитати найчастіше використовуються російською пропагандою. За період з 26 травня по 25 червня 2024 року було оброблено 27 500 новин на п’яти найбільш відвідуваних російських сайтах. Серед найцитованіших виявилися Олег Соскін, Сергій Кривонос, Олег Старіков, Мар’яна Безугла та Ігор Лапін.

Олег Соскін – беззаперечний улюбленець російської пропаганди і, припускаємо, оскільки він, ймовірно, не перебуває в Україні, він може узгоджувати свої заяви з тими, хто їх поширює (одразу наголошуємо, що ми робимо припущення, а не звинувачення – наративи публічних осіб можуть співпадати з російською пропагандою цілком випадково і наші твердження не мають бути підставою для звинувачення нас у наклепі).

Сергій Кривонос – потрапляє в російські новини, оскільки є гострим критиком чинної влади. Олег Старіков, найбільш дивний в цьому рейтингу лідер, бо фактично невідомий в Україні і робить різні суперечливі заяви, наприклад – щодо наближення генеральної битви російсько-української війни.

Мар’яна Безугла – постійний публічний критик військового командування. Частина цього потрапляє в російські ЗМІ.

Ігор Лапін – український юрист, депутат Верховної Ради України VIII скликання, військовик у відставці. В період війни на сході України командував 2-ю штурмовою ротою «Захід» 24-го батальйону територіальної оборони «Айдар» ЗСУ, сформованої переважно з добровольців Волині. Один з лідерів українського сегменту YouTube по кількості та охопленню відео, які гостро критикують фактично все, що пов’язано з рішеннями військово-політичного керівництва країни.

Також його заяви часто стосуються Керівника ГУР МОУ Кирила Буданова і використовуються росією для внесення розколів в Силах оборони України.

При цьому він сам має значно нижче військове звання та досвід для подібних тверджень, а його військова освіта – Курганське вище військово-політичне авіаційне училище (КВВПАУ), офіцер з вищою військовою спеціальністю «соціальний педагог».

Чому ми робили це дослідження?

Аналізуючи український  інформаційний простір, ми звернули увагу, що дуже часто першоджерелом новин є російські джерела. Іноді через лінь редакторів стрічок новин, частіше – транзитом через нібито українські телеграм-канали. Спонукало ж до старту нас історія, коли фактично всі українські ЗМІ стали жертвою маніпуляції, розміщеної на URA.RU. Ще ми звернули увагу, що цитати українських публічних діячів часто йдуть в Україні з російською інтерпретацією. І що в російських ЗМІ є свої “фаворити” серед українців.

Тому ми започаткували це дослідження, яке будемо робити на постійній основі, щомісяця публікуючи результати та розширюючи охоплення.

0 1

Результати

Російська пропаганда працює достатньо технологічно. Розуміючи що прямі фейки або посилання на якісь власні джерела викликають сумнів навіть у власних зазомбованих мешканців, дуже значний об’єм новин про події в Україні вони генерують з посиланням на українські джерела.

Звісно, до “українських джерел” можна зарахувати шарія, царьова або інших втікачів, і це російська пропаганда робить, подаючи новину в стилі “екс-премє’р України заявив” (мова про азірова) або “український політолог заявив” (володимир скачко).

Проте ідеальний варіант, коли джерелом інформації стають ті, кого ніяк не можна пов’язати з росією. І тут ми розділили отримані результати на умовні три групи:

  • військові, критичними інтерв’ю яких маніпулюють. Найбільш яскравий приклад – інтерв’ю Дмитра Кухарчука, в якому він закликав українське суспільство до мобілізації на війну. Проте окремі фрази і заголовок “Зараз ми програємо цю війну” якого використали в російській пропаганді.
  • представники державних або комунальних установ, енергетичних підприємств тощо, які коментують ситуацію передовсім в енергетиці. Зрозуміло, що тут не уникнути фраз, які росія подасть як “ситуація з енергетикою наближається до катастрофи”.
  • політики. Це найцікавіша категорія. І в ній є беззаперечні “лідери”, про яких наголошено на початку.

Методологія

З цих новин ми обирали ті, де українські публічні особи своїми заявами, виступами, дописами в соцмережах тощо ставали окремим інформаційним приводом. Ми не аналізували відповідні новини, де йшлося про Президента України, Головнокомандувача Збройних сил України, Голову Верховної Ради, Прем’єр-міністра, Керівника Офісу Президента, Міністра оборони та решти ТОП-ПОСАДОВЦІВ. Проте радник Керівника Офісу Президента Михайло Подоляк, низка народних депутатів та чиновників – в ньому.

Аналізуючи новину, ми дивилися, як ту чи іншу заяву української публічної особи використовує російська пропаганда. В більшості випадків відбувається якесь маніпулювання, наприклад, заява про проблеми в енергетиці подається з заголовком “Україні не уникнути постійних відключень на найближчі 10 років “. Або інтерв’ю військового використовується для новини з заголовком “У ВСУ визнали, що Україна програла війну “. В такому випадку ми давали один бал.

Інший варіант, значно менш поширений – новина мала абсолютно нейтральну подачу. В такому випадку ми ставили нуль балів. Ще менш поширений випадок – новина подавалася позитивно для України. Наприклад, такими були згадки про заяву Уповноваженого з питань державної мови Тараса Креміня, який наполягав на припиненні двомовністі в Україні. Як не дивно, але росія в більшості випадків подала це неупереджено.

Після підрахунку балів по кожному ЗМІ ми множини кількість балів на коефіцієнт впливовості ЗМІ та сумували по всіх.

Більше – за посиланням.


25 Липня

доля агробізнесу на півдні без води

«Умови та час ще не назріли» – глава МЗС Китаю про переговори між Україною та РФ

Чехія запустить другий проєкт із закупівлі боєприпасів для України

Спека відступила: що відбувається з продуктами у столичних супермаркетах

«Вірні Москві, а не Богу» – капелан Сергієв у Конгресі США про релігійну політику РФ на окупованих територіях

Ідентифікація воєнних злочинців рф — розвідники визначили, хто обстрілює Харківщину і Сумщину ракетами

Міністри фінансів G7 обговорять план кредитування України та продовження заморожування російських активів

Киян попередили про погіршення якості повітря

«Дружні» Україна з Китаєм погодились, що переговори з Росією щодо війни поки передчасні. Підсумки візиту Дмитра Кулеби до Китаю

на тлі виступу Нетаньягу біля Капітолію зібралися протестувальники

24 Липня

Під яку стратегію Україні потрібна додаткова західна зброя і до чого тут “Томагавки”

У Київській області незаконно оформляли право власності та продавали квартири

Кличко заявив, що прокуратура «маніпулює заявами» щодо причин аварії у київському метро

Стефанчук заперечив, що Верховна Рада пішла на канікули 

Посли ЄС схвалили виділення Україні 4,2 мільярда євро у рамках Ukraine Facility

Дискредитували мобілізацію та працівників ТЦК: у Києві перевіряють журналістів та блогерів (ФОТО)

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ