LifeStyle Культура Новини Публікації Суспільство У світі

Труднощі перекладу: як наші переселенці вивчають мову за кордоном


Війна змусила багатьох наших співвітчизників змінити не тільки місто проживання, а й країну. Найбільше наших переселенців у Польщі та Німеччині. Крім того, що українці відкривають нову для себе країну, культуру, традиції, релігію (католицтво), головним аспектом є нова мова. В наших школах англійська мова є обов’язковою для вивчення, а інші мови вивчаються учнями за власним бажанням. Країни-сусіди України допомагають нашим переселенцям не тільки з житлом та їжею, а ще надають можливість безкоштовно вивчати іноземну мову.  Журналістка NW Юлія Павліченко поспілкувалась з нашою співвітчизницею Кариною Трохименко, яка з квітня місяця живе у Німеччині в Баварії (у місті Дахау поблизу Мюнхена). Питання стосувались саме вивчення німецької мови нашими переселенцями.

Про це розповідає NewsWeek

Пані Карино, де наші переселенці мають можливість вивчати німецьку мову?

В кожному окрузі Німеччини є організації, які проводять курси німецької мови для вимушених переселенців. Є курси з вивчення німецької мови, які проходять на волонтерській основі, на них викладають люди, що вже довгий час живуть в Німеччині. Вони допомагають нашим людям зрозуміти базові основи німецької мови. Навчання проходить два рази на тиждень, приблизно по 45 хвилин. Ці курси проводять для того, щоб українці могли хоча б на елементарному мінімальному рівні спілкуватись німецькою мовою.

Отже є курси на волонтерській основі. А на які курси з вивчення німецької мови ходите саме ви?

– Я ходжу на офіційні інтеграційні курси, які розбиті на модулі. Термін навчання складає 9 місяців, на них необхідно попередньо записуватись. Вони затверджені міністерством за спеціальною програмою і кількістю годин. Мета цих курсів –  підготувати людей до здачі іспиту В1.

Ви сказали, що необхідно попередньо записуватись, але скільки часу саме ви чекали щоб потрапити на курси?

– Я записалась на курси ще всередині квітня, а почала ходити з 5 червня. Зараз люди чекають 2-3 місяці щоб попасти на інтеграційні курси.

Ці інтеграційні курси платні чи безкоштовні?

– Курси безкоштовні, вони оплачуються державою. Ми купуємо за свої гроші лише книжку. Один модуль, за яким навчаємось, вона коштує 18 євро. Всього за весь термін навчання необхідно придбати 5 модулів, але з огляду на те, що курси безкоштовні, то ціна у 18 євро за кожен модуль не здається великою (сміється).

Яка процедура оформлення для запису на курси з вивчення німецької мови?

– Спочатку йде запис. При подачі заяви потрібен паспорт та реєстрація по 24 параграфу (тимчасовий прихисток), цей параграф дає можливість безкоштовно вивчати мову. Потім йде тестування на визначення рівня знання німецької мови, потім заявку подають BAMF. І вже тоді дають дозвіл, щоб людина ходила на курси. Можна піти в будь-яку школу, де викладають німецьку мову.

У вашій групі навчаються лише українці? Яка кількість людей?

– Ні, у нас інтернаціональна група. Звісно, зараз більшість складають українці, але з нами навчаються сирійці, араби, афро-американці. Наприклад, ще є люди із Сербії, одна дівчина – з Філіппін та дві молодиці з Польщі. З України є люди з Києва, Харкова та Запоріжжя. На даний час в нашій групі 21 учень.

Скільки разів на тиждень проходять заняття і в який час?

– Заняття проходять 4-5 разів на тиждень по 3-4 години, це, як правило, залежить від округу, де знаходиться школа. Є вранішні, денні та вечірні курси. Мами з дітьми приходять вранці, так як в цей час їм зручно. Тому що діти – в дитячому садочку, але при курсах є кімната для дітей, навіть є няні, які доглядають за дітками, поки їх мами займаються на курсах. На вечірні курси ходять ті люди, які вдень працюють, адже деякі люди поєднують роботу із навчанням.

Яка відмінність викладання німецької мови на курсах на відміну від наших українських?

– Інтеграційні курси проходять повністю на німецькій мові. Це робиться, щоб іноземці швидше адаптувались до розуміння німецької мови. Обов’язково викладачі задають домашні завдання, які потім перевіряють. Це робиться для закріплення теорії.

Ще до того, як ви почали вивчати німецьку мову на курсах, вам було важко спілкуватись із німцями?

– Насправді, коли як, тому що я знаю англійську мову, а німці ще зі школи вивчають декілька іноземних мов. У пріоритеті, як і в нас, англійська мова. Ще, як правило, вивчають французьку та італійську. Якщо необхідно запитати дорогу, чи ще щось, то молодь може легко пояснити на англійській і пенсіонери теж. Це якщо люди живуть у місті, тому що в маленьких селах німці англійської мови майже не знають.

На інтегрованих курсах потрібно відвідувати кожне заняття?

– Так, це обов’язково, так як ми ставимо на кожному занятті свій підпис, оскільки документально фіксується графік відвідування. На курсах кожен раз треба відмічатись. Не можна пропускати без поважної причини, обов’язково необхідно надати довідку у разі пропуску заняття.

Що робити, якщо людина постійно пропускає заняття без поважних причин і немає довідки?

– Така людина буде відрахована, а потім потрібно заново подавати документи. Також можуть зменшити соціальні виплати, які отримують переселенці. Наприкінці вивчення кожного модуля здається іспит для підтвердження проходження та закріплення матеріалу, якщо людина не здала модуль, то вона заново починає вивчати цей модуль. При закінченні курсів дають сертифікат з рівнем володіння мови (А1, В1, С1). 

Яка користь від отримання сертифікатів?

– Це потрібно для роботи або навчання в інституті. З рівнем В1 можна знайти роботу, піти в школу, або для отримання громадянства. Для роботи медсестрою необхідний рівень В2, а для вступу в університет вже  потрібен рівень С1. Тим паче частиною інтеграційних курсів є певна кількість годин про культуру, політику, німецьку систему для іноземців, по цій частині курсів також здають іспит.

Вам подобається відвідувати ці курси?

– Так, дуже подобається. По-перше, німці дуже доброзичливі і нам допомагають, під час 20-ти хвилинних перерв між заняттями нам пропонують безкоштовно чай та каву. І завжди до гарячих напоїв знайдеться щось солоденьке. По-друге, ми всі спілкуємося один з одним, обговорюємо новини та події в Україні, ділимося порадами. Наприклад, з приводу роботи, куди сходити на екскурсію, де які ціни. Якщо комусь потрібна допомога, як то посидіти з дитиною, доки мама буде зайнята по своїх справах. Відвідуючи курси німецької мови, ми усі відволікаємося від проблем, заводимо знайомства, дізнаємося багато цікавого, знаходимо нових друзів, з користю проводимо час.

Книга-модуль, де слухачі курсів вивчають німецьку мову

18 Червня

Ідентифікація 6060 тіл загиблих українських військових триватиме до 14 місяців

ЄС закликає збільшити оборонні видатки через довгострокову військову загрозу росії

Ринок нерухомості рф переживає рекордний обвал через недоступну іпотеку та кризу

Україна поверне ідентифіковані тіла російських військових після експертизи – Клименко

Простатит: як розпізнати і подбати про здоров’я чоловіка

Курс долара в Україні до кінця 2025 року: експертний прогноз та впливові чинники

На Київщині викрито службовців, які приховували самогубство військового

Верховна Рада запровадила множинне громадянство: що зміниться для українців

На Закарпатті у ДТП з мотоциклом загинув 16-річний підліток, ще один у реанімації

Ілон Маск очолив рейтинг найбагатших людей світу у 2025 році за версією Bloomberg

Літієве родовище «Добра» в Кіровоградській області може стати першим спільним проєктом США та України

ВАКС присудив Михайлу Головку дев’ять років ув’язнення за хабарництво і незаконне зберігання боєприпасів

Кір Стармер підтвердив незмінну підтримку України після розмови із Зеленським

Розмір пенсій народних депутатів України у 2025 році: хто отримує найбільше

ППО України знищила 30 російських безпілотників під час масованої атаки

Канада надасть Україні новий пакет військової допомоги на 2 млрд канадських доларів

БІЛЬШЕ НОВИН