Верховна Рада ухвалила зміни до закону про охорону дитинства для захисту депортованих дітей

Верховна Рада України ухвалила зміни до закону «Про охорону дитинства», які стосуються прав депортованих дітей. Ці зміни ініціювала група народних депутатів під керівництвом Тетяни Скрипки, голови підкомітету з питань сім’ї та дітей Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики.
Про це розповідає NewsWeek
Зокрема, нове законодавство містить визначення терміна «депортація дитини», що охоплює «протизаконне (незаконне) переміщення дитини, вчинене державою-агресором, шляхом виселення чи інших дій, без усвідомленої згоди дитини та її законних представників».
«Порядок повернення на територію України, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, реінтеграція та адаптація депортованих дітей визначається Кабінетом Міністрів України».
Згідно з пояснювальною запискою, діти, що були депортовані до росії, опиняються в середовищі, яке повністю підпорядковане російській культурі, де піддаються впливу проросійської інформаційної кампанії, яка часто має на меті їх перевиховання. Водночас росія не робить жодних зусиль для сприяння поверненню українських дітей, а навпаки, створює перешкоди для сімей, які намагаються повернути своїх дітей.
Ситуація ускладнюється відсутністю в Україні ефективного механізму повернення дітей, а також відсутністю в національному законодавстві термінів «депортація» та «примусове переміщення дитини».
Парламентарі зазначають, що метою цих змін є встановлення правового визначення для депортованих і примусово переміщених дітей, а також формулювання правових основ для їх повернення на вільну територію України.
Міністерство юстиції України вже повідомило про створення Реєстру відомостей щодо депортованих або примусово переміщених дітей. За словами директорки фонду Bring Kids Back UA Дарії Зарівної, від початку повномасштабної війни росія заявила про вивезення 744 тисяч українських дітей, однак ця інформація не може бути підтверджена через відсутність співпраці з російською стороною.
За офіційними даними, під час війни понад 20 тисяч українських дітей опинилися в росії та на окупованих територіях. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець вказав на можливу цифру у 150 тисяч незаконно вивезених дітей. Інша уповноважена з прав дитини, Дар’я Герасимчук, називає цифри в «кілька сотень тисяч дітей».
Станом на 26 лютого, Україні вдалося повернути 1227 дітей з території російської федерації та тимчасово окупованих земель, про що повідомила перша леді України Олена Зеленська.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт президента росії Володимира Путіна та омбудсмена РФ Марії Львової-Бєлової через підозри у скоєнні воєнних злочинів, включаючи насильницькі депортації дітей.