Японія надає Україні супутникові знімки для військової розвідки

Японія оголосила про свою готовність надати українській військовій розвідці супутникові геопросторові дані, зокрема радарні знімки, отримані від супутників типу SAR. Цей крок став першим у своїй історії прикладом такого високого рівня співпраці з боку Японії.
Про це розповідає NewsWeek
Дані для розвідки надходитимуть від японського інституту Kyushu University’s Institute for Q-shu Pioneers of Space (iQPS). Згідно з підписаною угодою з українським Головним управлінням розвідки, передбачено інтеграцію систем iQPS у платформи української розвідки та постачання SAR-даних, що включають зображення, створені за допомогою синтетичної апертурної радарної технології.
Технологічна співпраця для покращення розвідки
На сьогоднішній день інститут iQPS має на орбіті п’ять супутників, і до кінця 2026 року планується запуск ще двох. Це розширить можливості України в отриманні супутникової інформації.
Раніше Україна уже отримувала доступ до SAR-знімків від декількох країн, зокрема:
- Фінляндія – Iceye;
- Німеччина – SAR-Lupe, SARah;
- Італія – Cosmo-SkyMed 1 і 2;
- Тепер – Японія (iQPS).
Окрім того, Україна вже має доступ до супутників Pléiades Neo від компанії Airbus Group, а також до розширених можливостей зйомки з французьких супутників серії CSO. Проте, ця інформація не є достатньою для повноцінного виконання розвідувальних завдань. Особливо не вистачає даних, які раніше надавали Сполучені Штати, безпосередньо або через комерційні знімки від Maxar і BlackSky, укладені за контрактами з Національним агентством геопросторової розвідки США.
“Немає жодного європейського оператора, здатного надати оптичні супутникові зображення на рівні США та комерційних пропозицій, чи то з погляду доступних даних протягом дня, чи можливості доступу до інструментів прямої трансляції”, – йдеться в повідомленні.