Актуально Новини Політика У світі

Захід має практично повторити операцію, проведену з пошуку колишніх нацистських злочинців після Другої світової війни – Олександр Левченко

Захід має практично повторити операцію, проведену з пошуку колишніх нацистських злочинців після Другої світової війни – Олександр Левченко

Олександр Левченко, історик, дипломат, посол України в Хорватії та БіГ (2010-2017 рр.):

25 червня ц.р. Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду (МКС) видала ордери на арешт колишнього міністра оборони РФ Шойгу та начальника Генерального штабу ЗС РФ Герасимова. МКС встановив персональну відповідальність Герасимова і Шойгу за міжнародні злочини, вчинені в період щонайменше з 10 жовтня 2022 року до 9 березня 2023 року.

Герасимов і Шойгу відповідальні за напади на цивільні об’єкти, ракетні обстріли енергетичної інфраструктури, заподіяння надмірної шкоди цивільному населенню та об’єктам, а також злочини проти людяності. Ордер на арешт від МКС означає, що тепер Шойгу і Герасимов можуть бути затримані та передані до суду у 124 країнах, які ратифікували Римський статут. Загалом МКС видав ордери на арешт вже шести російським високопосадовцям, причетних до злочинів у рамках агресії РФ проти України. Це глава Кремля Путін, “дитячий омбудсмен” РФ Львова-Бєлова, командувач російської дальньої авіації Кобилаш, командувач Чорноморського флоту РФ Соколов, а тепер також Шойгу і Герасимов. У двох третинах держав світу, які ратифікували Римський статут, на цих осіб чекає арешт і передача в руки міжнародного правосуддя.

Рішення МКС неможливо скасувати засобами міжнародної дипломатії. Осіб, яким висунуто звинувачення, переслідуватимуть доки не здійсниться правосуддя. При цьому Росія робить вигляд, що не помічає рішень міжнародних інституцій, які вона всебічно прагне принизити та знищити. Тим більше, рішення Міжнародного кримінального суду не помічаються Кремлем принципово. Мовляв, Росія не є членом Римського статуту, тому Москва не визнаєрішень МКС.

Нагадаємо, що ще у березні 2023 року Досудова палата МКС видала ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини у РФ Марії Львової-Бєлової. Рішення МКС було винесено у рамках справи «про незаконну депортацію дітей з територій України, зайнятих російськими силами з 24 лютого 2022 року». Проте у Росії традиційно зробили вигляд, що це рішення її не стосується і Путін начебто не може бути заарештований за «визначенням». Кінець-кінцем ми спостерігаємо відчайдушні спроби російської влади перевести питання Міжнародного кримінального суду й, власне, відповідальності за злочини проти України у пропагандистську площину. Буквально відразу після оприлюднення інформації Міжнародним кримінальним судом про видачу ордерів на арешт С. Шойгу і В. Герасимова у провідних російських медіа з’явилася дезінформація про начебто «воєнні злочини у Харківській області», буцімто скоєними Збройними силами України. Кремль готує цілий потік цинічних обвинувачень України у воєнних злочинах начебто проти власного ж населення.

За такого нахабного підходу Росії Захід має вжити серйозних системних заходів щодо арешту та притягнення до відповідальності винних у скоєнні воєнних злочинів та інших злочинів, що підлягають юрисдикції МКС, під час війни проти України. Видача ордерів на арешт не має бути виключно символічним жестом. Захід має практично повторити операцію, проведену з пошуку колишніх нацистських злочинців після Другої світової війни. Тільки за таких умов можна буде побачити на лаві підсудних і російських політиків, починаючи з президента, і керівництво та кадрових російських військових, які безпосередньо вбивали українських громадян й віддавали злочинні накази. При цьому до відповідальності мають бути притягнуті і російські пропагандисти, особливо з кремлівського інформаційного пулу, так звані «воєнні кореспонденти», і блогери, як і різноманітні так звані «діячі» культури, що системно закликали і закликають до насильства проти громадян України та знищення української держави.

Тут окреме місце займають ідеологи «русского мира» та «русской идеи» на кшталт Олександра Дугіна та ієрархи Російської православної церкви. Насамперед, це стосується Московського патріарха Кирила, який благословив війну проти єдиновірців в Україні та організував військовий хрестовий похід проти православної України з метою її знищення. Стало зрозумілим, що тільки за системного підходу до організації роботи міжнародного трибуналу можливо притягнення усіх винних до відповідальності. У такій важливій справі не може бути винятків щодо прізвищ та займаних посад. У зв’язку з цим Державний департамент США підтримав розслідування Міжнародного кримінального суду щодо російських посадовців. У заяві представника Держдепартаменту було наголошено, що «російські війська вчинили звірства під час незаконного вторгнення в Україну і що за ці звірства має бути відповідальність. Держдепартамент підтримує низку міжнародних розслідувань звірств Росії в Україні, включно з розслідуванням, яке проводить МКС».

За кожним скоєним злочином стоїть злочинець, який має конкретне прізвище та ім’я. МКС визначив конкретних осіб з вищого керівництва РФ, хто скоїв воєнні злочини. Проти шести з них порушено кримінальні справи, включаючи президента РФ Володимира Путіна, колишнього міністра оборони РФ Сергія Шойгу та начальника Генерального штабу збройних сил РФ Валерія Герасимова. Це значить, що у скоєнні злочинів звинувачується усе вище воєнне керівництво РФ. Стало очевидним, що в Росії знак Z означає тільки Zло і Zлочин.


14 Липня

«Ми досі сповідуємо звичай скіфський» – таємниці української історії з Братом Капрановим

До Міжнародного реєстру збитків уже подано понад 4,5 тисячі заяв – ОП

13 Липня

Стало відомо, скільки коштів потрібно на відновлення обладнання в “Охматдиті”

«До блекаутів готові». Як на Херсонщині та Запоріжжі готуються до зими?

говорили про кібербезпеку і розмінування

«Наступний етап – членство в НАТО» – Жовква про результати саміту у Вашингтоні

президент Чехії повідомив, що до кінця літа Україна отримає 50 000 артилерійських боєприпасів

У Київській області посилюють контроль та діють під керівництвом військових: подробиці

Зеленський наступного тижня відвідає Велику Британію – The Guardian

5 простих та ефектних варіантів для спекотної погоди

Бєлоусов використав розмову з Остіном, щоб повторити стандартні російські погрози – ISW

У Київській області анонсували графіки відключення води

Уряд затвердив умови приватизації готелю «Україна» та «Об’єднаної гірничо-хімічної компанії»

12 Липня

Український хіп-хоп виконавець Blockbaby презентує новий сингл “Життя як є”

“Київський метрополітен” витратить 11 мільйонів гривень на обладнання

Аби відвернути увагу від “Охмадиту”: росіяни планують провокативні удари по медзакладах в окупованому Луганську й Бєлгороді

БОЛЬШЕ НОВОСТЕЙ