Заощадити бюджетні кошти в умовах війни та захистити права людини: фахівці громадської організації виступили з пропозиціями до Дня прав людини
Щороку 10 грудня відзначають день прав людини відзначають . Спеціально до цієї дати фахівці впливової громадської організації виступили з пропозиціями, які заощадять бюджетні кошти та відповідатимуть принципу дотримання прав людини.
В Україні триває повномасштабна війна. Всі громадяни нашої країни чекають перемоги та миру, але чи швидко вони настануть, залежить у тому числі від того, наскільки оптимізовані суспільні процеси, включаючи бюджетні видатки. В умовах обмежених ресурсів критично важливо впроваджувати передові підходи, які дозволять заощаджувати державі кошти, щоб ефективно їх перерозподіляти на боротьбу з країною-агресором. Додатковою перевагою від впровадження передових практик буде покращення ситуації з дотриманням прав людини у нашій державі.
Саме тому 10 грудня у День захисту прав людини Фахівці Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ, діяльність якої координує Благодійний фонд «Надія та Довіра», наголосили на критичній потребі змістити фокус уваги правоохоронних органів з наркоспоживачів на наркодилерів.
Попри те, що Глобальна комісія з наркополітики ще у 2016 у своєму звіті рекомендувала з метою дотримання принципу поваги до людської гідності та верховенства права скасувати будь-які покарання за зберігання невеликої кількості наркотичних речовин або їх вживання, правоохоронна система продовжує «робити показники» на хворих людях, а не на масштабних наркоторгівцях.
Більше того, під час війни увага до наркоспоживачів з боку правоохоронних органів тільки зросла. Минулого року було засуджено за наркозлочини на півтори тисячі людей більше людей, ніж у 2022. При цьому варто зазначити, що з 12388 усіх осіб, які були засуджені за наркозлочини, 9382 людини засуджені саме за статтею 309 Кримінального кодексу України. Тобто це споживачі, які не мали на меті збут. Натомість саме за збут наркотиків засуджено менше тисячі осіб.
«Це вкрай тривожна тенденція, оскільки вона знаменує собою повернення до каральної наркополітики. Відповідний підхід абсолютно не вигідний державі й шкодить і так навантаженій системи охорони здоров’я. Ув’язнення не здатне вилікувати наркозалежність. Навпаки, в місцях позбавлення більший ризик поширення суспільно небезпечних захворювань, таких як ВІЛ, вірусні гепатити та туберкульоз. Тому слідом за видатками на правоохоронну, судову та пенітенціарну систему, зростають і видатки на систему охорони здоров’я, оскільки держава змушена вкладати колосальні кошти в профілактику поширення цих захворювань», – зазначає керівниця Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ Катерина Грицаєнко.
Саме тому, на тлі війни, коли наші медзаклади і так перебувають під обстрілами, працюють з посиленим навантаженням, щоб надавати допомогу пораненим, а медпрацівників мобілізують – декриміналізація наркоспоживання як ніколи на часі.
Для порівняння, в Україні кримінальна відповідальність настає вже за зберігання 0, 005 г. зберігання героїну. Для порівняння, в Греції та Чехії кримінальна відповідальність в разі зберігання від 1,5 г. цієї речовини, а в Іспанії та Австрії дозволене зберігання до 3 г.
Вирішити ситуацію міг би перегляд явно застарілих «Таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» або внесення змін щодо збільшення порогових значень у Наказі МОЗ №188.
Відповідний підхід допоможе оптимізувати видатки, сприятиме дотриманню прав людини та повністю відповідатиме міжнародним рекомендаціям та зобов’язанням, взятих на себе нашою державою.